Registr sexuálních deviantů má ochránit děti. Jeho spuštění se ale znovu zpozdí
Registr, který připravuje ministerstvo spravedlnosti, má sexuálním delikventům zabránit pracovat s dětmi. Jeho spuštění mělo proběhnout do 1. 1. 2025, to se ale nejspíš nestihne. „Aby byl dětský certifikát účinný od 1. 1. 2025, muselo by ministerstvo spravedlnosti neprodleně začít a především chtít konat. Bohužel na tom neexistuje politická shoda v koalici, proto jsem velmi pesimistická,“ uvedla pro Blesk předsedkyně sněmovního Podvýboru pro problematiku domácího a sexuálního násilí Taťána Malá (ANO).
Podle plánované úpravy by se zájemci o práci s dětmi nově museli prokazovat takzvaným dětským certifikátem, což bude nový druh výstupu z rejstříku trestů. Pachatelé odsouzení za znásilnění nebo zneužívání dětí by se měli dostat do zvláštního neveřejného registru, a kdo by byl na seznamu, nesměl by s dětmi pracovat.
Loni v říjnu ministerstvo spravedlnosti hlásilo velký pokrok v přípravě registru. „Během dnešního jednání s vládní zmocněnkyní pro lidská práva Klárou Šimáčkovou Laurenčíkovou a dotčenými resorty představili zástupci ministerstva spravedlnosti velmi konkrétní opatření, která jednak reagují na nedávné případy, ale jednoznačně chrání děti před takto nebezpečnými osobami,“ uvedl tehdy náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák.
Neshody brzdí spuštění registru
Co bylo dohodnuto na říjnové schůzce, ale dnes už platit nemusí. „Stále není na politické úrovni dořešena otázka, jak principiálně bude nová právní úprava pojata. To bude předmětem dalšího jednání,“ uvedl pro Blesk mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka. „Zpracování paragrafového návrhu si pak vyžádá určitý čas,“ dodal. Přesné datum, do něhož by registr měl být spuštěn, nicméně neuvedl.
Plánovaný termín spuštění registru 1.1. 2025 je přitom v ohrožení. Návrh paragrafového znění totiž bude připravený až během září, ne během března nebo začátkem dubna, jak bylo původně v plánu, sdělila Malá.
„Měli jsme s koalicí shodu na jasných parametrech, bohužel se to některým nelíbí. Nechápu a odmítám akceptovat, aby se ochrana dětí před sexuálními delikventy stala politickým nástrojem. Má to být jasná priorita, a to bez ohledu na stranická trika,“ řekla Blesku Malá.
„Ministerstvo vnímá potřebnost podobného opatření, o tom není pochyb, nicméně je pro nás důležité, aby předložená právní úprava byla v souladu s ústavním pořádkem,“ uvedl pro Blesk Řepka.
Část poslanců žádala, aby zápis byl po pravomocném odsouzení za vybrané trestné činy automatický a také aby registr obsahoval i pachatele z minulosti. Ministerstvo na tyto požadavky v říjnu přistoupilo. Teď ale couvá. „Automatický zápis by nemohl mít povahu trestní sankce, ta je ze své podstaty spjata se soudcovským uvážením,“ vysvětlil Řepka s tím, že ministerstvo doposud preferovalo individuální přístup k případům.
Současná praxe
Kritici současné praxe poukazují na to, že lidem odsouzeným za znásilnění či zneužívání dětí nebrání nic v tom, aby si založili dětský spolek, byli s dětmi v každodenním kontaktu a třeba pro ně organizovali tábory nebo vedli sportovní kroužky.
„Pokud někdo spáchá sexuální trestný čin na dítěti, tak je potřeba snížit riziko, aby takovou trestnou činnost na dětech opakoval. Věřím, že opatřeními, která ministerstvo spravedlnosti připravuje, tomu zabráníme,“ uvedl v říjnu náměstek ministra spravedlnosti Antonín Stanislav.
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.