Zemědělci před Strakovkou vysypali kopu hnoje: Tím se problémy nevyřeší, vzkázal Pavel

Aktualizováno -
7. března 2024
17:21
Autor: simao, ČTK, ahe - 
7. března 2024
05:00

Zemědělci s traktory a další technikou ve čtvrtek přijeli do Prahy. Protestní jízdou městem a demonstrací před Strakovou akademií chtěli vyjádřit nesouhlas s dosavadními kroky vlády a prosadit své požadavky. Vláda podle zástupců Agrární komory a Zemědělského svazu nehájí zájmy českých zemědělců. Na demonstraci před Strakovkou dorazil i ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Podle odhadu Agrární komory se protestu účastní přes 700 traktorů a dalších strojů a kolem 3500 lidí. Protest zkomplikoval dopravu ráno na příjezdech do Prahy, přes den se tvořily kolony zejména na trase traktorů kolem Úřadu vlády a Letné. Policisté ráno zadrželi před vládou řidiče, který složil na silnici a tramvajové koleje hromadu hnoje. Prezident Pavel rozumí tomu, že se zemědělci cítí frustrovaní. Vysypáním hnoje před úřadem vlády se ale jejich problémy nevyřeší, řekl.

  • Zemědělci začali svými traktory, nákladními vozy i autobusy přijíždět na hranice hlavního města po 05:00, kolem šesté už dorazili první z nich na Letnou, odkud poté s vozy vyrazili na protestní průjezd městem a po 11:00 se přesunuli už bez vozidel k úřadu vlády.
  • Krátce po poledni, podle zemědělců symbolicky pět minut po dvanácté, demonstrace začala. Poté se zemědělci začali postupně rozjíždět zpátky domů.
  • Hlavními organizátory dnešního protestu jsou Agrární komora ČR a Zemědělský svaz.
  • Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) dnes zdůraznil, že vážnosti situace v zemědělství si je vědoma celá vláda. I s ohledem na současný stav veřejných financí ale není možné vyhovět všem požadavkům, řekl novinářům.
  • Policisté zadrželi před vládou řidiče, který složil na silnici a tramvajové koleje hromadu hnoje. Výborný incident s hnojem před úřadem vlády kritizoval, označil jej za porušení slibu, že zemědělský protest nebude blokovat MHD.
  • Pětice požadavků zemědělců: Zemědělci žádají podpořit zaměstnanost na venkově, nekrátit podporu pro životní pohodu zvířat a vrátit zdanění půdy na úroveň před vládním konsolidačním balíčkem, případně nedanit evropské provozní dotace.

  • Dalším požadavkem je, aby vláda aktivně hájila zájmy českých zemědělců v souvislosti s obchodní dohodou s Ukrajinou. Pátým je maximální možné navýšení mimořádné pomoci zemědělcům, pokud to Evropská komise umožní.

  • Podle Agrární komory do Prahy přijelo 3000 až 4000 zemědělců a 1000 kusů zemědělské techniky. Po skončení akce se jeden z protestujících dostal za zátarasy před úřadem vlády a policie jej zadržela.  Z hlavního města začali zemědělci se svou technikou odjíždět kolem 13:30. V Letenském tunelu v Praze došlo ke srážce traktoru a osobního auta, jeden člověk byl při tom zraněn. 
  • Prezident Pavel rozumí tomu, že se zemědělci cítí frustrovaní. Vysypáním hnoje před úřadem vlády se ale jejich problémy nevyřeší, řekl.
  • Petr Fiala (ODS) při čtvrtečních interpelacích ve Sněmovně řekl, že vláda také může sebrat zemědělcům dvě miliardy, které už jim slíbila.

Protest zemědělců v Praze (7. března)
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
Datum:
05:53
7. 3. 2024

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) minulý týden uvedl, že vláda některým požadavkům zemědělců již vyšla vstříc. Farmáři však v pondělí řekli, že taková pomoc nestačí.

Ministr deklaroval, že je ochoten se zemědělci dál jednat, ale ne pod ultimáty. Čtvrtečního protestu se ministr zúčastní, se zemědělci se plánuje setkat před Úřadem vlády, uvedl mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý.

Ministr Marek Výborný mezi rotestujícími zemědělci. (19.2.2024)
05:50
7. 3. 2024

Dovoz zemědělských produktů z Ukrajiny, který vadí též českým zemědělcům, chtěl řešit ve Sněmovně expremiér a šéf ANO Andrej Babiš. Svérázným způsobem. „Tohle je Silver, nemá rád ukrajinské obilí, protože říká, že je kontaminované,“ uvedl na videu na facebooku. 

Za vládu mu oponoval vicepremiér Vít Rakušan (STAN) na jiném videu, které však natáčel v autě nepřipoutaný za jízdy. „Tohle je pan Babiš, nemá rád fakta, a tak šíří lži a bludy. Nežerte mu to, ty řeči jsou opravdu kontaminované. Ukrajinské zemědělské produkty jsou pod stejně pečlivou kontrolou jako jakékoliv jiné. Tak si nenechte nic nakukat ani nakokrhat,“ tvrdil Rakušan.

Video Babiš tasil kohouta Silvera a ukrajinské obilí. Nepřipoutaný Rakušan mu vytk lži a bludy - Facebook - A. Babiš, V. Rakušan
Video se připravuje ...
05:44
7. 3. 2024

Ve Varšavě včera demonstrovali polští zemědělci bouřící se proti klimatické politice EU a proti dovozu zemědělských produktů z Ukrajiny. Protestující zapálili pneumatiky, vlajky EU i rakev s nápisem „Rolník. Žil 20 let. Zabila ho Zelená dohoda“. Před úřadem premiéra došlo i ke střetu s policií.

Zelená dohoda pro Evropu (Green Deal) si klade za cíl dosáhnout v EU do roku 2050 klimatické neutrality. Tím se rozumí, že do ovzduší se nebude vypouštět více skleníkových plynů, než kolik jich může být technicky uskladněno nebo kolik příroda může sama vstřebat. Podle některých kritiků jsou s Green Dealem spojeny neúměrné náklady. Průmyslová lobby má k dohodě výhrady jako k příliš tvrdé, někteří ekologové ji na druhou stranu považují za málo ambiciózní.

Polská stanice TVN24 poznamenala, že nespokojení farmáři chtěli vjet do hlavního města s traktory, ale nedostali souhlas radnice, jejíž rozhodnutí podpořily i soudy. Eurokomisař odpovědný za zemědělství Janusz Wojciechowski podle rádia RMF FM uvedl, že Evropská komise má příští týden představit své návrhy, kterými vyjde vstříc požadavkům protestujících farmářů a které zmírní některá ustanovení Zelené dohody.

Protesty zemědělců v Polsku (6.3.2024) Protesty zemědělců v Polsku (6.3.2024) Protesty zemědělců v Polsku (6.3.2024) Protesty zemědělců v Polsku (6.3.2024)
05:29
7. 3. 2024

Proč po protestu 19. února přichází další protest a proč se jedna část zemědělců distancovala od druhé? Předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha míní, že vláda brutálně vyhloubila příkopy mezi českými zemědělci.

„Může za to vláda a politika této vlády. Už změna strategického plánu vrazila obrovský klín mezi malé a velké zemědělce. Místo toho, abychom příkopy zakopávali a hledali společná témata, tak naopak vláda ho vyhloubila, brutálně ho vyhloubila, z velkých zemědělců udělali agrobarony,“ uvedl Pýcha v únoru v pořadu Epicentrum na Blesk.cz.

Video Vláda brutálně vyhloubila příkopy! EU má problém, řekl Blesku o protestech šéf Zemědělského svazu - Pavlína Horáková, Lukáš Červený
Video se připravuje ...
05:15
7. 3. 2024

Kvůli protestu zemědělců se opět očekávají problémy v dopravě. Hlavní město proto vyzvalo lidi, aby do města nejezdili auty a pracovali z domova. Pokud do zaměstnání musí, měli by využít vlaky, metro či tramvaje a vyhnout se cestám v okolí Úřadu vlády a Letné.

„Ve čtvrtek 7. března 2024 opět čeká Prahu protest zemědělců, který může zásadním způsobem ochromit dopravu v hlavním městě. Organizátoři plánují trasy příjezdu stovek traktorů a další zemědělské techniky do metropole okolo 7. hodiny ráno a pojedou směrem k Úřadu vlády. Poté budou jezdit okolo Letenských sadů po trase Nábřeží Edvarda Beneše, Chotkova, Milady Horákové, Veletržní, Dukelských hrdinů a dál po nábřeží k Úřadu vlády až do cca 11:00 hodin a následně se přesunout opět k Úřadu vlády. V odpoledních hodinách by měli vyrazit směrem z Prahy,“ uvedla metropole na sociální síti X.

05:00
7. 3. 2024

Dobrý den, na čtvrtek 7. března opět naplánovali svůj protest v Praze zemědělci. Jde o jinou část českých farmářů, než která protestovala 19. února, kdy obsadili traktory a další zemědělskou technikou část magistrály.

Dnešní protesty organizuje Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR. Zemědělci chtějí upozornit na to, že vláda Petra Fialy (ODS) podle nich neřeší jejich problémy. Dorazit mohou až tisíce zemědělců a přivezou s sebou stovky traktorů či další zemědělské techniky. Během dopoledne budou jezdit kolem Letenských sadů, v poledne se pak shromáždí na demonstraci před Úřadem vlády.

Video Stovky zemědělců blokovaly svými traktrory Prahu. Ministr Výborný čelil výzvák k demisi - Lukáš Červený, Tomáš Belica/Blesk TV
Video se připravuje ...

Video  Ministr zemědělství Výborný: Složení fůry hnoje před Úřadem vlády? Porušení příslibu  - ČTK/Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

 

dynaty ( 8. března 2024 11:57 )

a co tvůj mozek, kromě nadávek v něm nic není co? ví to rodiče co tu píšeš?

žanyn ( 8. března 2024 06:13 )

A navíc si svou činností onu uhlíkovou stopu jako jediní dokáží negovat. To zpitomělí evropští greenmaniaci nedokáží pochiopit...

žanyn ( 8. března 2024 06:09 )

Typické pro česko - hospodská úroveň 4 cenové skupiny.

žanyn ( 8. března 2024 06:07 )

Ono stále je ještě s čím obchodovat. I se sedláky. Ti se nakonech chovaj stejně jako v historii, ale poučit z ní se neumí nejen oni, ale celej národ.

dynaty ( 8. března 2024 04:03 )

👍 Staroduchodce 👍

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa