Pondělí 22. dubna 2024
Svátek slaví Evženie, zítra Vojtěch
Oblačno 6°C

Kupka krátce po zvýšení ceny dálniční známky: Mohla by znovu zdražit už v lednu

Autor: ČTK - 
2. března 2024
20:00

Cena dálniční známky by se měla znovu zvednout od ledna příštího roku. Růst by měla podle vývoje inflace. V dnešním pořadu Týden v politice České televize to řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Přesnou částku, o kterou se známka zdraží, zveřejní ve druhé polovině příštího roku. Cena se změnila naposledy 1. března. U ročního kuponu vzrostla z 1500 na 2300 korun.

„Jde o to, abychom podobně jako v Rakousku zakomponovali do budoucí ceny také inflaci. Je to obvyklý postup a osvědčil se, místo toho, aby se pokaždé zasahovalo do ceny... Mělo by to být znovu od ledna 2025 (zdražení),“ uvedl Kupka. Přesný výpočet chce ministr zveřejnit ve druhé polovině letošního roku podle vývoje inflace. „Ten ukazatel (inflace) je teď příznivý. Je to nad dvě procenta. Mělo by to tedy znamenat poměrně malé navýšení ceny dálničního kuponu,“ řekl ministr. Podle něj by se cena měla stanovovat na celé stokoruny.

Roční dálniční známka od 1. března zdražila z 1500 na 2300 korun. Desetidenní kupon naopak zlevnil o 40 korun na 270 korun a měsíční stojí 430 korun místo 440 korun. Přibyla jednodenní dálniční známka za 200 korun. Ceny dálničních známek se v ČR změnily po 12 letech. Kupka poznamenal, že pokud by se roční kupon zdražil podle inflace, stál by přes 2500 korun. „Snažili jsme se najít rozumnou úroveň ceny s ohledem na postup času a rozšiřování dálniční sítě,“ řekl šéf resortu dopravy.

O záměru upravovat cenu známek pravidelně podle inflace mluvil Kupka v polovině února při své návštěvě ve Františkových Lázních. Novinářům tehdy také řekl, že postupně by se měla snižovat i úleva u dálničních kuponů pro hybridní a elektrická vozidla.

Těsně před zdražením v poslední únorový den řidiči zakoupili zatím nejvíc elektronických dálničních známek od spuštění systému v prosinci 2020. Pořídili jich téměř 219.300 za 316,2 milionu korun. V největší špičce se prodalo za vteřinu pět kuponů, uvedlo ministerstvo dopravy v tiskové zprávě.

Video  Dopravní portál. Co bude obsahovat a co všechno půjde sledovat a vyřizovat elektronicky?  - Videohub
Video se připravuje ...

Milos1947 ( 3. března 2024 16:05 )

Zvláštní logika. Prostě, řečeno s Patrikem Nacherem, jde o klasický dvojí metr. Vzhledem k inflaci lze u dálničních známnek cenu na základě inflace stále zvyšovat, ale na základě téže inflace důchody zvyšovat nelze.

DanY67 ( 3. března 2024 07:48 )

Kupka se asi nikdy vzivote nečetl po cizi dálnici!
Stačí se projít po dálnici Ostrava -Polsko zo není dálnice ZP je autodromu!
Sama jáma domy fuc hrůza děs jsk na vlnách
Už i ty Slováci to mají daleko lepší .
To jsou dálnice směr Norsko jsk oravitko
Budcty naši sudí ty dálnice nebo zo zkratka neumí
Sle platit zactojle je hnus

DanY67 ( 3. března 2024 07:45 )

V 5slepencij. Je to jasné

Manowar ( 3. března 2024 06:30 )

Co tak srovnat platy podle Rakouska,to nevidíš?

Petr Kolar ( 3. března 2024 00:14 )

Kolik se vydelava v Rakousku? Je to presne tolik, kolik dovoli trh a obe strany si dohodnou. Jako ostatne v kazde ekonomice. Navic v Rakousku je i nekolik extra zpoplatnenych silnic, typicky tunely.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa