ONLINE: „Ukradený“ protest zemědělců a rozhádaná demonstrace. Stovky traktorů se vrátily domů

Aktualizováno -
19. února 2024
17:43
Autor: ČTK, Alena Hechtová, trm - 
19. února 2024
05:00

Do Prahy v pondělí přijelo asi 500 traktorů a další techniky, nespokojení zemědělci předali ministrovi zemědělství Marku Výbornému (KDU-ČSL) dopis se svými požadavky. Část farmářů ukončila protest ještě před plánovanou demonstrací na Malostranském náměstí a vydala se domů. Čeští zemědělci nejsou jednotní – část se jich vydala protestovat proti vládě, se kterou ztratila trpělivost, další část věří, že se s vládou dohodne a chystá na 22. února symbolický protest v regionech a na hranicích. Na Malostranském náměstí došlo i ke konfliktu, při kterém zasahovala policie. Premiér Petr Fiala (ODS) napsal, že akci pořádají lidé, kteří se netají podporou Kremlu. Dění v metropoli sledujeme online.

  • V Česku v pondělí začaly protestní akce zemědělců, které ale mají odlišné pořadatele. V pondělí přijeli farmáři do Prahy a technikou blokovali část magistrály. Kolaps dopravy nezpůsobili.
  • V pondělí odpoledne na protest traktorů navázala demonstrace na Malostranském náměstí. Část farmářů však již odjela mimo Prahu, protestovali ti, kterým došla trpělivost s vládou Petra Fialy (ODS).
  • Koordinátor protestu pro Ústí nad Labem a Litoměřice Miloš Malý v České televizi hovořil o „ukradeném protestu“. Části zemědělců se podle něj nelíbí provolávání protivládních hesel, chtěli poklidný protest.
  • Velké oborové organizace jako Agrární komora, Zemědělský svaz a Asociace soukromého zemědělství se do pondělní akce nezapojily, plánují na čtvrtek 22. února v regionech a na hranicích vlastní symbolický protest proti politice EU.
  • Dnešní protesty zemědělců v Praze nemají mnoho společného s bojem za podmínky zemědělců, uvedl Fiala. Akci pořádají lidé, kteří se netají podporou Kremlu, vzkázal premiér na sociální síti X. 
  • Policisté zadrželi muže, který podle nich o víkendu na sociální síti vyhrožoval, že se přidá k dnešnímu protestu zemědělců v Praze a se samopalem půjde na Úřad vlády. Při domovní prohlídce u něj našli nelegálně držený samopal se zásobníky s ostrým střelivem. Zadržený je podezřelý z několika trestných činů a hrozí mu až 10 let vězení.

Anketa

Podporujete pondělní protestní akci zemědělců?

Ano
Ne

Protest zemědělců v Praze
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
Datum:
15:55
19. 2. 2024

Ministr Výborný a premiér Fiala dehonestovali dnešní protest zemědělců v Praze. Jejich chování je za hranou slušnosti, řekl organizátor Dufek.

15:55
19. 2. 2024

Policisté zadrželi muže, který podle nich o víkendu na sociální síti vyhrožoval, že se přidá k dnešnímu protestu zemědělců v Praze a se samopalem půjde na úřad vlády. Při domovní prohlídce u něj našli nelegálně držený samopal se zásobníky s ostrým střelivem. Zadržený je podezřelý z několika trestných činů a hrozí mu až deset let vězení, uvedla policie na síti X.

„Kriminalisté z odboru extremismu a terorismu pražské policie zachytili o víkendu výhrůžku na sociální síti. Pisatel na ní avizoval, že až pojedou protestující se zemědělskou technikou do Prahy, přidá se se samopalem a půjde s ním na Úřad vlády ČR,“ uvedli policisté.

15:52
19. 2. 2024

Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek se podivuje nad příslušníky Národní domobrany, kteří se zemědělské demonstrace na Malostranském náměstí v Praze účastní.

15:48
19. 2. 2024

Na demonstraci části zemědělců, která začala dnes kolem 15:00 na Malostranském náměstí v Praze, opakovaně zaznívá požadavek, aby Česko odstoupilo od Green Dealu, tedy unijní Zelené dohody pro Evropu. Jeden z řečníků Vladimír Štěpán v souvislosti s touto dohodou hovořil o konci zemědělství v Česku. 

Protest zemědělců na Malostranském náměstí v Praze. (19.2.2024) Protest zemědělců na Malostranském náměstí v Praze. (19.2.2024) Protest zemědělců na Malostranském náměstí v Praze. (19.2.2024)
15:47
19. 2. 2024

Demonstrace se účastní také předseda SPD Tomio Okamura, předsedkyně neparlamentní Trikolory Zuzana Majerová nebo bývalý premiér a předseda strany Česká suverenita Jiří Paroubek.

15:41
19. 2. 2024
!

Provoz na pražské magistrále, kterou od rána částečně blokovala jízda zemědělců, je plně obnoven, všechna zemědělská technika odjela, uvedla policie na síti X kolem 15:15. Protestní jízda traktorů dnes časně ráno částečně zablokovala pražskou magistrálu a v centru Prahy na chvíli omezila provoz tramvají. Větší dopravní problémy ale nezpůsobila.

Farmáři uspořádali dopoledne protest před budovou ministerstva zemědělství. Kolem 11:00 ministrovi zemědělství Marku Výbornému (KDU-ČSL) předali dopis, ve kterém ho požádali, aby česká vláda odstoupila od Green Dealu, unijní Zelené dohody pro Evropu. Část protestujících pak dorazila kolem 13:00 na Malostranské náměstí v Praze, kde nyní na demonstraci opakovaně zaznívá požadavek odstoupení ČR od Zelené dohody.

15:34
19. 2. 2024

Mezi protestující dnes zamířil i Jindřich Rajchl, předseda strany PRO a jedna z tváří české dezinformační scény, organizátor protivládních demonstrací. 

Protest zemědělců na Malostranském náměstí v Praze: Jindřich Rajchl. (19.2.2024) Protest zemědělců na Malostranském náměstí v Praze: Jindřich Rajchl. (19.2.2024)
15:30
19. 2. 2024

Na demonstraci části zemědělců, která začala dnes v 15:00 na Malostranském náměstí v Praze, opakovaně zaznívá požadavek odstoupení ČR od Green Dealu.

15:26
19. 2. 2024

Bývalý primátor a současný náměstek pražského primátora Zdeněk Hřib (Piráti) poděkoval pražským řidičům a cestujícím za to, jak zvládli dnešní výzvu spojenou s protesty. „Ukazuje se, že když jde do tuhého, umíme všichni táhnout za jeden provaz. To samé platilo třeba už během oprav Barranďáku. Myslím, že je to dobrá inspirace i pro každodenní provoz!“ napsal na X.

15:26
19. 2. 2024

Podle Policie ČR už je pražská magistrála zcela průjezdná. 

15:23
19. 2. 2024

„Děkuji pražským řidičům a cestujícím za to, jak zvládli dnešní výzvu spojenou s protesty. Ukazuje se, že když jde do tuhého, umíme všichni táhnout za jeden provaz. To samé platilo třeba už během oprav Barranďáku. Myslím, že je to dobrá inspirace i pro každodenní provoz!“ poděkoval na síti X pražský náměstek pro dopravu Zdeněk Hřib (Piráti).

15:17
19. 2. 2024

„Problém není v Green Dealu jako takovém. Protesty zemědělců po celé EU jsou důsledkem toho, že nejsou za snižování produkce emisí oproti jiným zemím zvýhodňováni. Za Piráty chceme hlavně podpořit nejvíc zasažený segment středně velkých zemědělců, bez omezení podpory pro menší sedláky a rodinné farmy,“ uvedla na X poslankyně Klára Kocmanová (Piráti). 

15:14
19. 2. 2024

„Podobné výroky jsou neakceptovatelné a jednoznačně je odsuzuji! Bohužel tím v očích veřejnosti část demonstrantů poškozuje samotné zemědělce. Chápu, že větší část jich po poledni odjela a od dalšího průběhu protestů se distancovala. Tohle nemá se zemědělstvím nic společného,“ reagoval ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) na některé protivládní výroky, které na demonstraci zazněly. 

15:10
19. 2. 2024

A tady přinášíme další aktuální snímky z Malostranského náměstí, kde se sešli protestující. 

Protest zemědělců na Malostranském náměstí v Praze (19.2.2024) Protest zemědělců na Malostranském náměstí v Praze (19.2.2024) Protest zemědělců na Malostranském náměstí v Praze (19.2.2024)
15:02
19. 2. 2024

Mluvčí pražských policistů Jan Daněk potvrdil, že na Malostranském náměstí během protestu došlo k potyčce. S protestujícími se dostala podle Daňka do konfliktu skupina lidí nesoucí ukrajinské vlajky. Policie musela obě strany od sebe oddělit. Odpůrci protestu následně podle mluvčího odešli. „Nikdo nebyl zajištěn,“ uvedl Daněk.

14:59
19. 2. 2024

Cena zemědělského malotraktoru začíná zhruba na 200 000 korun. Velké traktory renomovaných značek John Deere nebo New Holland se cenově běžně pohybují okolo osmi až deseti milionů korun. Střední traktory o výkonu okolo 100 koní pak lze koupit zhruba od jednoho milionu do tří milionů Kč.

Cenu přitom výrazně ovlivňuje výbava strojů. Ta je velmi široká. Od klimatizace a chladicího boxu v kabině zahrnuje i sofistikované odpružení a elektrické ovládání sedačky nebo multifunkční dotykový displej s digitálním rádiem a soustavou reproduktorů včetně basového. V pracovní oblasti jde o prvky usnadňují manipulaci se strojem, ovládání přídavných zařízení nebo možnost přesného navádění pomocí GPS.

14:44
19. 2. 2024
!

Zemědělské protesty také dál čeří vody na Slovensku. „Nejsme politicky angažovaní. Naším jediným cílem je, aby se slovenské zemědělství pozvedlo a aby všichni měli stejné příležitosti,“ řekl novinářům předseda sdružení mladých farmářů Marián Glovaťák. Toto sdružení bylo jedním z pěti sdružení zapojených do protestu. Konkurenční organizaci SPPK Glovaťák obvinil z dřívější kampaně ve prospěch nynější vládní strany Směr-sociální demokracie premiéra Roberta Fica; členem Ficovy strany je také ministr Takáč. Své požadavky nespokojení zemědělci odevzdali ministerstvu zemědělství.

14:34
19. 2. 2024

Snímky z potyčky na Malostranském náměstí mezi protestujícími. 

Protest zemědělců na Malostranském náměstí v Praze (19.2.2024) Protest zemědělců na Malostranském náměstí v Praze (19.2.2024) Protest zemědělců na Malostranském náměstí v Praze (19.2.2024)
14:27
19. 2. 2024
!

Účastníci demonstrace na Malostranském náměstí v Praze se podle Deníku N pokusili napadnout několik lidí. Na místě museli zasahovat policejní těžkooděnci.

14:06
19. 2. 2024
!

Koordinátor protestu pro Ústí nad Labem a Litoměřice Miloš Malý v České televizi (ČT) hovořil o „ukradeném protestu“. Části zemědělců se podle něj nelíbí provolávání protivládních hesel, chtěli poklidný protest.

„Když se podíváme na skupinu lidí, kteří tady provolávají protivládní hesla a nadávají všem, tak to není, co my jsme chtěli. My jsme chtěli poklidný protest, chtěli jsme ukázat, že náš protest jsou traktory na magistrále, zemědělci. Ale my jsme tady dnes v menšině,“ uvedl Malý v ČT.

14:04
19. 2. 2024

Na začátku dnešní ranní dopravní špičky se tvořily jen menší kolony v Říčanech a Uhříněvsi. Zpoždění nabralo i několik spojů jedoucích do hlavního města ve směru od Zdib a Nehvizd. Autobusy na lince 398 jezdily brzy ráno mezi Nehvizdy a Černým Mostem z preventivních důvodů po dálnici D11.

13:52
19. 2. 2024
!

Někteří zemědělci s technikou začínají uvolňovat magistrálu a z místa odjíždí. Podle jejich vyjádření se většina vrací zpátky domů, uvedla Policie ČR.

13:48
19. 2. 2024

„Bezpochyby je to ukázka toho, že ten sektor je ve velmi složité situaci, ta naštvanost těch zemědělců různých forem, různých velikostí tady byla krásně vidět,“ uvedl o protestech předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha v pořadu Epicentrum na Blesk.cz.

Upozorňoval na to, že když přicházely různé strategie navazující na Green Deal, varovali, že se napíná struna. „A že ta struna může prasknout. A vidíte, že celá Evropa zažívá demonstrace zemědělců včetně České republiky. Ale ukazuje to jediné: celá EU má problém s naprosto přehnanou enviromentální politikou, s velmi složitou a přebyrokratizovanou společnou zemědělskou politikou a naprosto nezvládnutou situací na jednotném trhu ve vazbě na dovozy komodit ze zahraničí,“ podotkl ve studiu Blesku Pýcha.

13:42
19. 2. 2024

České dráhy (ČD) do ranního provozu v Pražské integrované dopravě podle mluvčího Petra Šťáhlavského vypravily všechny dostupné a provozuschopné vozy. Komplikace dráhy ráno zaznamenaly u osobního vlaku na lince Os 8817 z Berouna do Českého Brodu. Na vlak mohly vypravit jen jeden třívozový vlak CityElephant, který nezvládl obsloužit všechny cestující.

13:38
19. 2. 2024

Čerstvé snímky z protestu na Malostranském náměstí v Praze.

Protest zemědělců na Malostranském náměstí v Praze (19.2.2024) Protest zemědělců na Malostranském náměstí v Praze (19.2.2024) Protest zemědělců na Malostranském náměstí v Praze (19.2.2024)

 

Video  Zemědělci v centru Prahy  - Blesk: Tomáš Belica
Video se připravuje ...

Uživatel_5650492 ( 20. února 2024 20:39 )

Přesně tak 👍
Marie M.

jajas ( 20. února 2024 17:14 )

Babiš už je koalici málo, teď bodují proruští dezoláti! 😃

151515 ( 20. února 2024 15:00 )

"Tvrdý postoj" Rohlíku je vskutku zábavný. Předpokládám, že v rámci Zelené dohody si příslušní aktivisté posvítí především na miliony zbytečně najetých kilometrů kvůli rozvážkám všeho možného, včetně nákupů ve firmě Rohlík. Ale tam už koketují s politikou, takže na zadní kolečka zjevně myslí.

dynaty ( 20. února 2024 14:59 )

jsi neempatický jájáček, vůbec ti nedochází o čem tahle diskuze je

roxin ( 20. února 2024 12:18 )

STRČTE SI TOHO VAŠEHO PREZIDENTA NĚKAM!!!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa