Země se dnes zahalila do státního smutku. Kostelní zvony se dnes v poledne rozezněly po celé České republice na památku obětí čtvrteční střelby na FIlozofické fakultě UK v Praze. Lidé památku 14 obětí pachatele, který na fakultě střílel, uctili rovněž minutou ticha. Provoz přerušily i obchody nebo pražské letiště. Lidé také navzdory deštivému počasí stále přicházejí na pietní místa v Praze u budovy FF UK a před budovu jejího rektorátu na Ovocném trhu. Konaly se i různé mše - ve Svatovítské katedrále v Praze nechyběl prezident Petr Pavel, v Brně na mši vyrazil v doprovodu manželky Jany premiér Petr Fiala (ODS).
Fiala s manželkou na mši v Brně: Víra, že přijdou lepší časy! Takhle Česko zahalil státní smutek
1.Fiala na mši v Brně
- Vláda kvůli tragédii vyhlásila na sobotu 23. prosince státní smutek.
- Od 11:00 sloužil v katedrále sv. Víta na Pražském hradě pražský arcibiskup Jan Graubner bohoslužbu za oběti, účastnil se jí i prezident Petr Pavel.
- Mše byly naplánovány však i jinde v zemi, například v ostravské katedrále Božského Spasitele. Do Brna na mšti vyrazil premiér Petr Fiala (ODS).
- Na budovách se objevují černé prapory a instituce spouštějí vlajky na půl žerdi.
- Na podporu postižených tragédií vznikly sbírky, například Nadačnímu fondu UK zatím lidé přispěly asi 30,5 milionu korun.
- Střelba v univerzitní budově na Starém Městě je nejtragičtějším takovým případem v historii Česka. Kromě 14 obětí na životech bylo dalších 25 lidí bylo zraněno, část velmi těžce. Událost vyvolala šok i vlnu solidarity.
- Během dnešního dne se ve 12:00 držela na řadě míst minuta ticha.
Fiala na mši v Brně
Bohoslužby připomínající oběti útoku se dnes kromě Prahy konaly také v Ostravě, Olomouci či Plzni. Zádušní mše v brněnské katedrále sv. Petra a Pavla se zúčastnil premiér Petr Fiala (ODS).
„Přišli jsme se modlit za oběti a sílu pro jejich blízké, přátele a kolegy,“ prohlásil. Období Vánoc je podle něj vhodné k nalezení naděje. „Měli by nám dodat víru, že dobro vítězí nad zlem, že po zlých časech přijdou časy lepší,“ uvedl předseda vlády.
2.Pavel na mši ve sv. Vítu
Mše ve Svatovítském chrámu na Hradčanech se zúčastnil prezident Petr Pavel s předsedy obou komor Parlamentu. Při bohoslužbě byly na oltář položeny růže, jedna za každou oběť.
„Jednu přidáme i za toho, který se nechal zlem tak ovládnout a tak zmanipulovat, že se stal nástrojem příšerné smrti,“ řekl arcibiskup Jan Graubner, který ceremonii vedl. Doplnil, že tak chce vyjádřit víru, že láska musí nakonec vždycky zvítězit. Přítomné vyzval, aby nezavírali oči před zlem. „Pokud nechceme zlu podlehnout, musíme se proti němu umět postavit,“ uvedl.
Video Růže za oběti i jedna pro vraha: Emotivní moment mše ve sv. VítuVideo se připravuje ...Rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková v závěru mše poděkovala všem, kdo posílají slova podpory, aktivně pomáhají i zdravotníkům a členům integrovaného záchranného systému. „I nadále si pomáhejme, buďme k sobě dobří, buďme k sobě ohleduplní a vzájemně si prosím buďme oporou. V tyto těžké chvíle by nikdo z nás neměl zůstat sám,“ dodala.
Video Rektorka Králíčková o obětech vraha: Potkávali jsme je na chodbách... V tyto těžké chvíle by nido z nás neměl zůstat sámVideo se připravuje ...3.Vystrčil: Nesmíme to vzdát
Před budovu rektorátu UK dnes v 10:00 přišel uctít památku obětí a podpořit jejich pozůstalé i šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS) a další senátoři.
„Rozhodně to nesmíme vzdát a musíme se navzájem semknout, podporovat a vyjádřit těm lidem, že s nimi cítíme,“ řekl Vystrčil novinářům. Dodal, že nyní je na místě poskytnout pozůstalým všechnu možnou podporu a postupně také začít přemýšlet o tom, jak podobným tragédiím do budoucna předcházet.
To je podle něj nejen na politicích, ale na všech lidech. „Ke svobodě patří i odpovědnost,“ řekl a dodal, že demokracie je i o hledání hranice mezi svobodou a její regulací. „To je debata, která je před námi, na druhou stranu, kdybyste udělali to, že všechno začnete regulovat, tak lidem vezmete svobodu a smysl života,“ uvedl. Zásadní podle něj je, aby si lidé kromě svobody uvědomovali i zodpovědnost, kterou s sebou nese.
Video Lidé u Karolina uctívají památku zesnulých. (22. prosince 2023)Video se připravuje ...4.Otevřené obchody
Vánoční trhy v Praze měly otevřeno. V některých krajských městech, například v Olomouci nebo Ústí nad Labem, se však zrušil předvánoční kulturní program.
Obchody během státního smutku otevřeno mít mohou. V supermarketu v pražské ulici Na Příkopě uzavřela obsluha ve 12:00 na minutu klasické i samoobslužné pokladny, pracovník u vchodu příchozí o přerušení provozu informoval. Vzhledem k umístění v centru metropole byli zákazníci z velké části turisté. Pokud byli zrovna na řadě, musely jim pokladní situaci vysvětlit v angličtině.
„Obchody se plánují spolu se zbytkem země připojit k minutě ticha. Mnoho z nich ve 12:00 zastaví odbavování na pokladnách i obsluhu. Samozřejmostí bude i vypnutí hudby či rádia v prodejnách (...) K minutě ticha se připojí i pracovníci mimo prodejny, ve skladech či e-shopech,“ avizoval dopředu pro Blesk šéf Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.
Video Jak zvládat podobné situace, jako byla střelba na univerzitě? V Epicentru odpovídal odborník VymětalVideo se připravuje ...5.Osmý státní smutek
Jde o osmé oficiální vyhlášení smutku v dějinách samostatného Česka. Premiér Fiala jeho vyhlášení oznámil ve čtvrtek večer po mimořádném jednání vlády. „Vyzýváme všechny občany České republiky, aby 23. prosince ve 12 hodin uctili památku obětí minutou ticha,“ řekl ministerský předseda.
Zákon o státních symbolech určuje, že státní vlajky jsou v den státního smutku spuštěny na půl žerdi. Svěšené mají být vlajky a prapory už ale od včerejší 16. hodiny, a zůstanou tak až do nedělní 8. hodiny ranní.
Další projevy smutku už zákon nijak neupravuje, ale povětšinou se nekonají kulturní akce, na veřejnosti nehraje reprodukovaná hudba a upravuje se i vysílací repertoár v médiích.
Už od čtvrtka instituce a úřady po celém Česku vyvěšovaly na svých budovách černé prapory za oběti střelby.
Kdy byly vyhlášeny dříve
14. 9. 2001 (1 den) – státní smutek za oběti teroristických útoků v USA
5. 1. 2005 (1 den) – smutek za oběti zemětřesení v Asii
8. 4. 2005 (1 den) – smutek za papeže Jana Pavla II. (†84). 17. -18. 4. 2011 (2 dny) – smutek za oběti havárie polského vládního letadla u Smolenska, na jeho palubě byl i prezident Lech Kaczyński (†60).
21. -23. 12. (3 dny) – státní smutek za prezidenta Václava Havla (†75)
12. 10. 2019 (1 den) – státní smutek za zpěváka Karla Gotta (†80)
3. 10. 2020 (1 den) – státní smutek za politika Jaroslava Kuberu (†72)
Video 23. prosinec jako den státního smutku! Rakušan po masakru varoval před dezinformacemiVideo se připravuje ...