Středa 28. února 2024
Svátek slaví Lumír, zítra Horymír
Oblačno 11°C

Černochová odvolala šéfa vojenského podniku. Kvůli hospodaření i kritice zaměstnanců

Aktualizováno -
1. prosince 2023
13:42
Autor: ČTK - 
1. prosince 2023
12:45

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) dnes odvolala ředitele státního podniku VOP CZ Marka Špoka. Důvodem jsou dlouhodobé neutěšené výsledky strategického státního podniku i problémy v jeho vnitřní firemní komunikaci. Řekla to novinářům po jednání s vedením firmy. VOP CZ v Šenově u Nového Jičína se zabývá opravami vojenské techniky či strojírenskou výrobou pro armádu i civilní sektor. Podle ministerstva má více než 600 zaměstnanců.

„Podnik má dlouhodobé problémy, které se bohužel panu řediteli Špokovi nedařilo řešit tak rychle, jak bychom potřebovali,“ uvedla Černochová. Dodala, že ačkoli nikdo nezpochybňuje, že se snažil, je třeba situaci v podniku ekonomicky i personálně stabilizovat, aby byl připraven na výrobu bojových vozidel pěchoty a na další strategické projekty. Cílem podle ní není maximální zisk, ale efektivní podnik pro zajištění obranyschopnosti ČR.

Vedením podniku bude podle ministryně dočasně pověřen technický ředitel VOP CZ Martin Šturala, který zároveň působí jako člen dozorčí rady. Oporou mu bude další člen dozorčí rady a bývalý ministr dopravy Dan Ťok. Ministerstvo zároveň vypíše výběrové řízení na nového ředitele. „Budeme doufat, že se to odehraje v co možná nejkratším čase, ta atmosféra tady dobrá není,“ uvedla Černochová. Krok byl nevyhnutelný kvůli stabilizaci podniku, kritika části zaměstnanců byla podle ministryně oprávněná.

Ministerstvo již v říjnu zahájilo v podniku kontrolu. Na situaci upozornil deník Právo, který napsal, že zaměstnanci a odbory VOP CZ poslali ministryni obrany stížnost na ředitele a žádost o jeho odvolání. Zaměstnanci byli podle deníku se způsobem Špokova řízení nespokojeni delší dobu, poslední kapkou byl pokus managementu zachránit špatný ekonomický výsledek škrtáním platů zaměstnanců.

Špok následně na výboru pro obranu uvedl, že záměrem snížit platy dělníkům o osobní ohodnocení udělal chybu. Důvodem seznamu opatření, mezi kterými bylo i odebrání osobního ohodnocení, byl podle něj úkol, aby byl podnik do konce roku v černých číslech. Loni skončilo hospodaření podniku po letech čistým ziskem, který činil 468.000 korun, předloni byl ve ztrátě 59,3 milionu korun. Tržby podniku loni meziročně vzrostly o 216,7 milionu na 1,26 miliardy korun.

Hospodaření podle Černochové bude patrně v letošním roce opět ztrátové. „Dozvěděli jsme se, že červená čísla by měla být v nějaké hodnotě zhruba 30 milionů korun, což pro nás jako zřizovatele není dobrá informace,“ uvedla Černochová. Zmínila, že dostávala opakovaně ujištění, že rozpočet záporný nebude. Připustila zároveň, že ne vše je chyba vedení, vliv mají i některé až rok zpožděné dodávky.

Špok se stal ředitelem VOP CZ v létě 2022, předtím ho řídil v letech 2014 až 2019, kdy ho odvolal bývalý ministr obrany Lubomír Metnar (ANO). Odvolání tehdy zdůvodnil nespokojeností s fungováním vedení firmy a komunikací podniku. V roce 2022 se stal Špok znovu ředitelem, a to bez výběrového řízení. Výjimku ze zákona ministerstvo odůvodnilo nutností obsadit pozici urychleně kvůli strategickým zakázkám, u kterých se předpokládá zapojení státního podniku.

Letos se VOP CZ stal hlavním strategickým partnerem švédské společnosti BAE Systems pro zakázku na 246 bojových vozidel pěchoty CV90 pro českou armádu za 59,7 miliardy korun. Jejich nákup v květnu schválila vláda.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Jirik-ta ( 1. prosince 2023 19:06 )

na prvním místě je zbrojní průmysl usa 😁

RASPUTIN ( 1. prosince 2023 16:50 )

Balšoja karova 👍

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa