Pondělí 4. března 2024
Svátek slaví Stela, zítra Kazimír
Oblačno 11°C

Rozloučení se Schwarzenbergem (†85) ve velkém: Nejdřív pohřeb s poctami, poté punk v Lucerně

Autor: ČTK - 
29. listopadu 2023
12:43

Pohřeb bývalého šéfa diplomacie, poslance či senátora Karla Schwarzenberga doprovodí příští sobotu akce v pražském paláci Lucerna. Bude zahrnovat hudební vystoupení či výstavu fotografií z života bývalého politika, který zemřel před necelými třemi týdny ve věku 85 let. Na chystanou událost v Lucerně dnes upozornil server Seznam Zprávy.

Schwarzenberg, příslušník jedné z nejstarších šlechtických rodin v Evropě, zemřel v neděli 12. listopadu ve Vídni, kde byl poslední dny hospitalizovaný kvůli dlouhodobým zdravotním problémům. Schwarzenbergova rakev bude vystavena pro veřejnost od středy 6. prosince do pátku 8. prosince v kostele Maltézských rytířů Panny Marie pod řetězem v Praze. Pohřeb se uskuteční v katedrále svatého Víta na Pražském hradě v sobotu 9. prosince v poledne.

Následnou akci v Lucerně chystá iniciativa nazvaná Karel žije dál, za kterou stojí tým ze Schwarzenbergovy prezidentské kampaně v roce 2013. „Protože setkávání nejrůznějších lidí a jejich propojování je to, co Karla opravdu zajímalo a těšilo, rádi bychom mu vzdali hold a společně oslavili jeho naplněný a pozoruhodný život,“ uvedli organizátoři akce na facebooku.

Podle spoluorganizátora Davida Gaydečky se „punková pocta“ uskuteční od 16:00 do 22:00 a naváže na smuteční obřad. Odehraje se v Lucerna Music Baru, pasáži, kavárně Lucerna, galerii či velkém kinosále. „Vystupovat budou různí lidé, kteří měli ke Schwarzenbergovi blízko a jsou z různých 'bublin', které měl nejraději. Takže to určitě budou lidé pocházející z prostředí disentu, romští hudebníci, hodně slovenských umělců a také rockeři s názorem. Konkrétní jména jsou zatím v jednání,“ řekl ČTK bez bližších podrobností Gaydečka. Politika připomenou i výstava fotografií či ukázky z filmů.

Rodina přijala nabídku na možnost pohřbu se státními poctami. „Ceremonie nemá významné prvky státního pohřbu. Kancelář prezidenta republiky zajistí prostory Hradu a Hradní stráž, dále zajistí protokolární náležitosti spojené s případnou návštěvou zahraničních hlav států,“ řekl serveru Seznam Zprávy ředitel komunikace Pražského hradu Vít Kolář. Server také napsal, že pozvánku do Prahy dostaly například bývalé ministryně zahraničí USA Condoleezza Riceová a Hillary Clintonová

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Jirik-ta ( 30. listopadu 2023 02:03 )

👍

Jirik-ta ( 30. listopadu 2023 02:02 )

❤️‍ 👍

Annar ( 29. listopadu 2023 22:57 )

👎👎👎

msamec3 ( 29. listopadu 2023 22:00 )

Šišla pod ouška a zpívá českou hymnu

bizon_pepa ( 29. listopadu 2023 19:50 )

Rocker s názorem. To zní hodně úchylně.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa