Úterý 28. listopadu 2023
Svátek slaví René, zítra Zina
Zataženo, sněžení 1°C

Protest v nemocnicích se přiblížil. Jednání lékařů s Válkem nepřineslo žádný posun

Autor: ČTK - 
13. listopadu 2023
20:50

Zástupci lékařů se dnes s ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem (TOP 09) nedohodli na změně odměňování. Zástupci ministerstva podle nich zopakovali stejný návrh jako minulý týden. Po jednání to novinářům řekl viceprezident České lékařské komory (ČLK) Jan Přáda. Další jednání je podle Válka naplánované na příští úterý. Kvůli pracovním podmínkám a způsobu odměňování hrozí část lékařů od prosince výpovědí přesčasové práce.

Že v jednání o odměnách dnes nenastal žádný posun, potvrdil po jednání s ministrem i předseda ČLK Milan Kubek. „Ve věcné části jsme se bohužel od toho minulého týdne nikam neposunuli,“ řekl. Také podle Přády se jednání o odměňování neposunula „ani o píď.“ Ministerstvo dnes podle něj představilo stejné řešení jako minulý týden, které by se týkalo jen některých nemocnic a některých lékařů.

Na jednání minulý týden ministerstvo lékařům ve státních nemocnicích nabídlo zvýšení platů od ledna 2024 a garanci minimální výše platu místo zvýšení platových tabulek, které protestující lékaři žádali. Jejich zástupci a odbory ale návrhy odmítli, protože se podle nich týkaly jen části lékařů.

Přáda dnes ocenil, že konkrétní kontury začínají mít řešení v dodržování pracovních podmínek lékařů a jejich postgraduálního vzdělávání. „Zdá se, že požadavku snížit množství přesčasů na 416 hodin, jako má každý jiný občan v České republice, a zároveň požadavku na umožnění čtyřiadvacetihodinového pobytu v práci bylo vyslyšeno,“ řekl. Reagoval tak na změny obsažené v novele zákoníku práce, kterou předložili ministři práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) a zdravotnictví Válek. Zdravotníci v nemocnicích by díky němu od příštího roku mohli mít čtyřiadvacetihodinové služby. Zrušit se má nedávno přijaté ustanovení o další dobrovolné přesčasové práci, které vyvolalo protesty lékařů.

Kromě navýšení minimální mzdy lékařů žádají zástupci nespokojených zdravotníků také úpravy zákoníku práce. Na podporu svých požadavků vypovídají od prosince přesčasovou práci. Podle Sekce mladých lékařů ČLK podalo výpověď přesčasové práce od prosince 6 000 lékařů ze 13 000, kteří v nemocnicích slouží odpolední a noční služby. Celkově jich v nemocnicích pracuje asi 22 000.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud