České děti unesené do Pásma Gazy: Diplomaté vyzvali Palestince, ať kontaktují otce!
Autor:
Maxmilián Nový, ČTK, Mii, lig -
11. října 2023
•
13:34
Sdílej:
V případu dvou českých sourozenců, které měl unést jejich palestinský otec do Pásma Gazy, kde nyní probíhá ozbrojený konflikt, se konečně hýbou ledy. Čeští diplomaté ze styčného úřadu v Ramalláhu požádali palestinskou stranu, aby otce kontaktovala. Iniciativa Pod Svícnem, která na případ upozornila, za tento krok poděkovala.
„Opakovaně a aktuálně i teď v souvislosti s evakuací českých občanů požádali naši diplomaté ze styčného úřadu Ramallah palestinskou stranu, aby zkontaktovala palestinského otce dětí a informovala ho o zájmu českého státu dostat děti do bezpečí,“ uvedl pro Blesk mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake.
Michaela Studená z organizace Pod Svícnem, která případ řeší, za tuto snahu poděkovala. „Nové kroky pana ministra extrémně ceníme a děkujeme za ně, protože záleží opravdu na každém životu našich občanů, natož dětí, které se do situace dostaly nikoliv vlastní vinou,“ uvedla pro Blesk. „Jako Česká republika ukazujeme, že opravdu, když dojde ke krizi, je to jeden za všechny a všichni za jednoho,“ dodala Studená.
Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) dnes ráno na dotaz Blesku řekl, že nyní nevidí reálnou možnost, jak by český stát mohl dosáhnout návratu dětí. „Bohužel realita je taková, že pokud nedojde k nějaké shodě, tak nemáme právní nástroj vůči Gaze, která je ovládaná teroristickým hnutím, jak se čehokoli domoci,“ konstatoval. Mariana Wernerová z odboru komunikace ministerstva v pondělí řekla, že resort případ řeší prostřednictvím čtyř úřadů - v Abú Zabí, Káhiře, Tel Avivu a Ramalláhu.
Video Lipavský po návratu z Izraele: Pryč chtějí desítky Čechů - ČTK
Video se připravuje ...
Z Česka do Dubaje až do Pásma Gazy
Případ se týká české matky, kterou měl týrat její palestinský manžel. Společně žili v Česku, během rozvodového řízení se ale otec rozhodl vzít dvě z jejich tří dětí a utéct s nimi do Dubaje. Zde s nimi nějaký čas pobýval a po matce chtěl, aby za nimi přijela. Ta odmítala a naopak chtěla, aby on děti odvedl zpět do Česka, a o pomoc žádala české úřady.
Podle iniciativy Pod Svícnem snaha matky nebyla úspěšná. Nakonec žena zjistila, že palestinský exmanžel děti přesunul do Pásma Gazy. To je ovládáno islamistickým hnutím Hamás. Právě odsud zaútočili palestinští radikálové v sobotu na Izrael, který odpověděl odvetnými nálety.
Podle televize Al-Džazíra mnozí vysídlení Palestinci mají z příměří smíšené pocity, nevědí, zda se mají radovat, či být dál smutní. „Všechno v Gaze je zničené, nevíme, jaký bude život tady v dalších dnech a týdnech,“ řekl jeden z uprchlíků ve městě Chán Júnis na jihu Pásma Gazy.
Někteří se navzdory varování snaží dostat i na sever. Izraelská armáda přitom shazovala letáky, že válka ještě neskončila a že na severu, kam patří i město Gaza, je stále bojová zóna a civilisté se tam nemají vracet. „Návrat na sever je zakázán a velmi nebezpečný!“ varují podle AFP letáky.
„Jsem velmi šťastný za to příměří, ale domů stále nemůžu,“ řekl serveru BBC Palestinec, který do Chán Júnisu utekl z uprchlického tábora Džabálija na severu. „Doufáme, že příměří bude prodlouženo a všichni se vrátíme domů,“ dodal. „Nechali jsme doma v panice při útěku před bombardováním všechno, majetek, peníze, všechny věci,“ řekla BBC Palestinka Džihana Kanánová.
11:35
24. 11. 2023
První den dočasného příměří mezi Izraelem a hnutím Hamás v Pásmu Gazy ustala palba, kterou vystřídaly klaksony aut v zácpách a sirény sanitek, které se snaží projet mezi lidmi směřujícími do svých domovů. Palestinci v Gaze chtějí zjistit, zda po sedmi týdnech bombardování jejich domy ještě stojí, informovala agentura AFP. Podle deníku Haarec ale někteří míří z jihu i na sever, kam podle izraelské armády chodit nemají, neboť tam je stále válečná zóna.
„Byli jsme ve škole poblíž Násirovy nemocnice, kam jsme utekli před smrtí a zkázou,“ řekla AFP padesátiletá žena, která dnes spěchá domů na jihovýchodě Pásma Gazy. Do své vesnice se vrací také třicetiletý Ahmad Fajad se 70 členy své rodiny, kteří přežili bombardování ve škole. Popohání osla, který táhne jejich vozík. Tisíce mužů, žen a dětí se dnes podle AFP vrací domů, někteří na vozících tažených osly, jiní pěšky jen s igelitkami či krabicemi.
11:17
24. 11. 2023
Ekonomika válkou zmítaného Pásma Gazy je po měsíci bombardování Izraelem v troskách, stejně jako její budovy. Křehká ale byla už před válkou. Většina obyvatel měla jen omezený přístup k cenově dostupným a výživným potravinám a podle Světového potravinového programu OSN byla považována za potravinově nejistou. Nyní je však situace zoufalá, ekonomika této oblasti se prakticky na neurčito zastavila a rozvoj Gazy se vrátí zpět o více než deset let, uvedl server televize CNBC.
„Ekonomika Gazy je stoprocentně závislá na dvou zdrojích příjmů: na zahraniční pomoci a na přístupu na izraelský pracovní trh. Ten druhý je nyní pryč, pravděpodobně navždy. Jediné, co zbývá, je zahraniční pomoc,“ řekl CNBC partner a hlavní analytik firmy Cloctower Group Marko Papic.
Jenže to se jaksi proti bohatému Norsku --- Bojíte, viďte ?
lampasak frankachaka
(
11. října 2023 14:29
)
Diplomaté ať laskavě drží " hubu a krok " a starají se o Norský Barnevernet v případě Češky Mrs. Michalákové a nestarají se o Palestince to v první řadě !
Dítě s cizincem je vždy problém