České děti unesené do Pásma Gazy: Diplomaté vyzvali Palestince, ať kontaktují otce!

Autor: Maxmilián Nový, ČTK, Mii, lig - 
11. října 2023
13:34

V případu dvou českých sourozenců, které měl unést jejich palestinský otec do Pásma Gazy, kde nyní probíhá ozbrojený konflikt, se konečně hýbou ledy. Čeští diplomaté ze styčného úřadu v Ramalláhu požádali palestinskou stranu, aby otce kontaktovala. Iniciativa Pod Svícnem, která na případ upozornila, za tento krok poděkovala.

„Opakovaně a aktuálně i teď v souvislosti s evakuací českých občanů požádali naši diplomaté ze styčného úřadu Ramallah palestinskou stranu, aby zkontaktovala palestinského otce dětí a informovala ho o zájmu českého státu dostat děti do bezpečí,“ uvedl pro Blesk mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake.

Michaela Studená z organizace Pod Svícnem, která případ řeší, za tuto snahu poděkovala. „Nové kroky pana ministra extrémně ceníme a děkujeme za ně, protože záleží opravdu na každém životu našich občanů, natož dětí, které se do situace dostaly nikoliv vlastní vinou,“ uvedla pro Blesk. „Jako Česká republika ukazujeme, že opravdu, když dojde ke krizi, je to jeden za všechny a všichni za jednoho,“ dodala Studená.

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) dnes ráno na dotaz Blesku řekl, že nyní nevidí reálnou možnost, jak by český stát mohl dosáhnout návratu dětí. „Bohužel realita je taková, že pokud nedojde k nějaké shodě, tak nemáme právní nástroj vůči Gaze, která je ovládaná teroristickým hnutím, jak se čehokoli domoci,“ konstatoval. Mariana Wernerová z odboru komunikace ministerstva v pondělí řekla, že resort případ řeší prostřednictvím čtyř úřadů - v Abú Zabí, Káhiře, Tel Avivu a Ramalláhu.

Video  Lipavský po návratu z Izraele: Pryč chtějí desítky Čechů  - ČTK
Video se připravuje ...

Z Česka do Dubaje až do Pásma Gazy

Případ se týká české matky, kterou měl týrat její palestinský manžel. Společně žili v Česku, během rozvodového řízení se ale otec rozhodl vzít dvě z jejich tří dětí a utéct s nimi do Dubaje. Zde s nimi nějaký čas pobýval a po matce chtěl, aby za nimi přijela. Ta odmítala a naopak chtěla, aby on děti odvedl zpět do Česka, a o pomoc žádala české úřady.

Podle iniciativy Pod Svícnem snaha matky nebyla úspěšná. Nakonec žena zjistila, že palestinský exmanžel děti přesunul do Pásma Gazy. To je ovládáno islamistickým hnutím Hamás. Právě odsud zaútočili palestinští radikálové v sobotu na Izrael, který odpověděl odvetnými nálety.

Válka Izraele s Hamásem
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
18:38
25. 10. 2023

Desítky lidí přišly dnes v podvečer v Praze před budovu českého ministerstva zahraničí vyjádřit nesouhlas s odvetnými kroky v Pásmu Gazy, ke kterým přistoupil Izrael po útocích palestinského radikálního hnutí Hamás. Organizátoři akce z občanské iniciativy Ne naším jménem! v projevech odsoudili kolektivní mstu na Palestincích v Gaze a také českou podporu Izraeli. Od budovy ministerstva se demonstranti po 18:00 vydali na pochod k Malostranskému náměstí, kde má akce skončit.

18:17
25. 10. 2023

Premiér Petr Fiala (ODS) se dnes setkal v Izraeli se svým protějškem Benjaminem Netanjahuem i s prezidentem Jicchakem Herzogem. „Bavili jsme se o podpoře České republiky. Já jsem tady na všech místech se setkával s velkou informovaností o tom, jak ČR dlouhodobě, historicky i dnes podporuje Izrael, je to tady velmi oceňováno zvláště v těchto těžkých dnech,“ řekl Fiala. „Jsme připraveni pomoci i dalšími věcmi, které nám umožňuje silný obranný průmysl, který ČR má,“ dodal. 

Fiala uvedl, že v Izraeli mluvil o dlouhodobých řešeních, ale i o nebezpečích, která jsou nyní. „Aktuální situace je momentálně velmi podstatná. To, co se tady odehrálo, je nejbrutálnější útok na Izrael za poslední desetiletí a to je potřeba nějakým způsobem řešit. Vzrůstá tu napětí, jsou do toho zapojeny i další státy,“ upozornil Fiala a jmenoval mj. Írán. 

„Všichni musíme dobře rozlišovat - a je to naše povinnost - kdo je tady oběť a kdo je viník, kdo je ten, komu jde o mír a kdo hájí svoji existenci a kdo se snaží stát Izrael zlikvidovat,“ upozornil Fiala.

18:02
25. 10. 2023

Zhruba 15 tisíc dobrovolníků zadarmo pomáhá v nově vzniklém středisku v budově konferenčního a kongresového centra Expo v Tel Avivu. Po útocích Hamásu zde vzniklo místo pro sběr a distribuci humanitární pomoci. Dárci do střediska vozí veškerý možný materiál, od jídla a pití, přes kočárky, oblečení až po matrace či přikrývky. 

UFO1 ( 13. října 2023 03:17 )

Dítě s cizincem je vždy problém

lampasak frankachaka ( 11. října 2023 14:34 )

Jenže to se jaksi proti bohatému Norsku --- Bojíte, viďte ?

lampasak frankachaka ( 11. října 2023 14:29 )

Diplomaté ať laskavě drží " hubu a krok " a starají se o Norský Barnevernet v případě Češky Mrs. Michalákové a nestarají se o Palestince to v první řadě !

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa