Úterý 23. dubna 2024
Svátek slaví Vojtěch, zítra Jiří
Zataženo, déšť 7°C

Provokace KLDR, Ukrajina i Dukovany: Premiér Jižní Koreje se sešel v Praze s Fialou nad řadou témat

Aktualizováno -
12. září 2023
14:28
Autor: ČTK - 
12. září 2023
07:41

Česká a Korejská republika vyjádřily znepokojení nad provokacemi Severní Koreje, je podle nich potřeba rázná reakce mezinárodního společenství. Po dnešním jednání s českým premiérem Petrem Fialou (ODS) v Praze to novinářům řekl korejský premiér Han Duk-so. Předsedové vlád se zabývali i situací na Ukrajině, kde chtějí obě země usilovat o ukončení konfliktu a nastolení míru. Řeč přišla i na Dukovany, Nabídky firem ucházejících se o stavbu bloku v Dukovanech se nyní aktualizují, uvedl Fiala, který věří, že budou konkretizovány a vylepšeny z různých hledisek. Jihokorejská KHNP přitom patří mezi uchazeče o stavbu bloku.

Jihokorejská společnost KHNP patří mezi uchazeče o stavbu nového bloku v Jaderné elektrárně Dukovany. O stavbu se ucházejí také francouzská společnost EDF a severoamerický Westinghouse.

Firma ČEZ, jejímž většinovým majitelem je stát, vyzvala na jaře všechny tři uchazeče k podání finálních nabídek do poloviny září. Pro českou energetickou bezpečnost je podle Fialy rozvoj jaderné energetiky důležitý, a to nejen v podobě stavby velkých reaktorů, ale i rozvojem modulárních reaktorů.

Baterie do elektroaut i polovodiče

Fiala také uvítal zájem korejských firem investovat do projektu továren na výrobu baterií do elektroaut v Česku, bylo by to podle něj přínosem pro automobilový průmysl.

„I v souvislosti se zahájením těžby lithia na Cínovci by nám umožnil vybudovat celý řetězec od těžby tohoto nerostu až po výrobu elektrických aut,“ poznamenal.

Bývalý velvyslanec ČR v Jižní Koreji Gustav Slamečka v dubnu ČTK řekl, že jednání s jihokorejskými partnery se komplikují přijetím amerického plánu na dotování výroby spojené s ekologickou transformací, tzv. Inflation Reduction Act (IRA).

Spolupráce s Jižní Koreou se může podle Fialy prohloubit například v oblastech, jako jsou polovodiče, umělá inteligence či robotika. Ministerský předseda také uvítal zájem korejských firem podílet se na výstavbě vysokorychlostních železničních tratí v Česku. „Podpořili jsme vytvoření česko-korejské pracovní skupiny, která by se zaměřila na efektivní transfer technologií, vzájemné sdílení zkušeností,“ poznamenal Fiala.

Bavili se o KLDR i Ukrajině

Česká a Korejská republika dnes po jednání premiérů vyjádřily znepokojení nad provokacemi Severní Koreje, je podle nich potřeba rázná reakce mezinárodního společenství, uvedl dnes Han Duk-so.

KLDR letos pokračuje v častých testech balistických raket navzdory rezolucím Rady bezpečnosti OSN, které jí to zakazují. V loňském roce KLDR odpálila rekordní počet raket, včetně mezikontinentálních balistických střel schopných dosáhnout americké pevniny. „Je potřeba rázné reakce ze strany mezinárodního společenství,“ uvedl jihokorejský premiér. Země se shodují také na nutnosti úplné denuklearizace KLDR.

Předsedové vlád se zabývali i trvající ruskou vojenskou invazí na Ukrajině. „Vyjádřili jsme znepokojení nad prodlužováním války na Ukrajině a zhoršováním humanitární situace. Dohodli jsme se, že se aktivně zapojíme do úsilí mezinárodního společenství k ukončení konfliktu, nastolení míru a poválečné obnovy,“ doplnil jihokorejský premiér.

Posílená spolupráce

Vztahy s Jižní Koreou popsal dnes Fiala jako vynikající, země jsou významnými ekonomickými partnery. Obrat vzájemného obchodu v posledních letech podle něj roste, loni dosáhl 118 miliard korun.

„Saldo vzájemného obchodu je ale pro Česko záporné. Proto i my podporujeme zájem českých podnikatelů o korejský trh, kde se nabízí celá řada dalších příležitostí,“ dodal. Obě země podle Fialy sdílí hodnoty demokracie, svobody a tržního hospodářství.

Han Duk-so uvedl, že se premiéři dohodli na posílení spolupráce v elektromobilitě, energetice, infrastruktuře či obranném průmyslu. Zabývat se chtějí také diverzifikací stávající spolupráce, například ve vodíkových technologiích či malých modulárních reaktorech. Země podle Hana chtějí také rozšířit kontakty a vzájemnou lidskou výměnu, posílit spolupráci ve vzdělávání, cestovním ruchu či kultuře.

Jižní Korea patří v Česku k největším neevropským obchodním partnerům, zaujímá třetí místo po Číně a Spojených státech. Příležitosti pro české firmy nabízí zejména v informačních a telekomunikačních technologiích a digitálních technologiích.

Fiala loni v říjnu uvedl, že korejské firmy v ČR dosud investovaly asi tři miliardy dolarů (zhruba 69 miliard korun).

Video  Jihokorejský prezident Jun Sok-jol na státní večeři ve Washingtonu se svým americkým protějškem Joem Bidenem ohromil přihlížející zpěvem amerického hitu American Pie ze sedmdesátých let. Biden mu poté daroval kytaru s podpisem autora písně a zpěváka Dona McLeana.  - Profimedia
Video se připravuje ...

Jirik-ta ( 12. září 2023 17:04 )

Jirik-ta ( 12. září 2023 17:04 )

gabreta ( 12. září 2023 12:42 )

Nečas jednal o dostavbě jaderných elektráren s Ruskem a Westinghous ho sesadil z funkce. Jak dopadne Fiala po takovým jednání?

Heil Fiala ( 12. září 2023 12:32 )

Snad se mu to upocené koště Fiala omluví tu obrovskou ostudu. Kupka s bandou ožralů opravdu poškodili dobré jméno ČR.

roxin ( 12. září 2023 08:38 )

Ti naši zákonodárci do všeho montují Ukrajinu jako kdyby v ČR bylo vše v pořádku, ale NENÍ A DLOUHO NEBUDE a vědí to všechny státy i ten z Jižní Koreje, JEN FIALOVEJ SI MYSLÍ ŽE KDYŽ NEVIDÍ, NESLYŠÍ ŽE JSOU TAKOVÍ VŠICHNI.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa