Úterý 5. prosince 2023
Svátek slaví Jitka, zítra Mikuláš
Zataženo, sněžení -2°C

Černochová na představení vrtulníků prozradila: Jednání o nákupu letounů F-35 jde do finále!

Aktualizováno -
17. srpna 2023
14:00
Autor: ČTK - 
17. srpna 2023
07:15

Základna vrtulníkového letectva u Náměště nad Oslavou dostala ze Spojených států první víceúčelový vrtulník UH-1Y Venom. V součtu tak už má čtyři nové americké vrtulníky, jimiž česká armáda nahradí ruskou techniku. Nákladní letoun dnes brzo ráno na základnu přepravil i třetí bitevník AH-1Z Viper. První dva americké stroje má základna od konce července. Stroje si prohlédli i premiér Petr Fiala s ministryní obrany Janou Černochovou (oba ODS) s náčelníkem generálního štábu Karlem Řehkou. Sledujte přímý přenos jejich tiskové konference.

Nákladní letoun C-17 Globemaster přistál na základně okolo 5:30, několik hodin před oficiálním předáním prvních nových vrtulníků do užívání české armády. Slavnostní nástup začne dnes ve 13:15 za účasti ministryně obrany Jany Černochové (ODS), náčelníka generálního štábu Karla Řehky a dalších hostů. Na programu je také představení simulátoru pro školení personálu na vrtulníky Viper. Toto zařízení základna převzala letos v březnu, instaloval ho podnik LOM Praha. Všechny americké vrtulníky Viper a Venom by do České republiky měly podle ministryně dorazit do konce příštího roku.

Česká republika z USA kupuje vrtulníky systému H-1. Celkem pořizuje osm víceúčelových strojů UH-1Y Venom a čtyři bitevníky AH-1Z Viper, vyrábí je firma Bell. Ve výzbroji nahradí ruské Mi-24V/35. Kromě 12 nových vrtulníků armáda ze Spojených států získá zdarma i osm modernizovaných strojů jako ocenění za pomoc Ukrajině, uvedlo již dříve ministerstvo obrany. Česká armáda tak bude mít dvacet amerických strojů, deset typu Venom a stejný počet typu Viper.

Nákup 12 vrtulníků v celkové ceně 14,6 miliardy korun bez DPH (zhruba 17,6 miliardy s DPH) schválilo ministerstvo obrany v listopadu 2019. Dohodu podepsal tehdejší ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Mizení závislosti na sovětské technice

Podle Černochové je pořízení nových strojů nejen technologickým pokrokem, ale zejména pomůže bezpečnosti a obranyschopnosti ČR. „Ta do budoucna nemůže být materiálně závislá na rizikových zdrojích z Východu,“ uvedla ministryně. Klíčové je podle ní to, aby vojáci drželi krok se spojeneckými armádami v Severoatlantické alianci (NATO). Za důležité má také to, že státní podnik LOM Praha bude schopný servisu a oprav vrtulníků.

„Jak ukazuje nejenom současný konflikt na Ukrajině, soběstačnost v oblasti oprav armádní techniky je pro každý stát životně důležitá a bez ní se neobejdeme,“ poznamenala Černochová. Poděkovala všem, kdo se na pořízení vrtulníků podíleli, včetně exministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO).

Náčelník generálního štábu Karel Řehka uvedl, že NATO, západní společenství i Česko reaguje na stále agresivnější a méně předvídatelné chování Ruska. Armáda podle něj musí klást důraz na bojeschopnost a vysokou míru připravenosti. Česko se podle Řehky potřebuje daleko rychleji než dříve zbavovat závislosti na technice sovětské provenience.

Černochová: Vyjednávání o amerických stíhačkách se blíží do finále

Vyjednávání o nákupu amerických letounů F-35 je ve finále. V řádech týdnů by měl být výsledek představen vládě a předsedům parlamentních stran. V dnešním projevu k zákonodárcům, vojákům a dalším hostům na základně vrtulníkového letectva u Náměště nad Oslavou na Třebíčsku to řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

„Jsme v nějakém finále. Někdy v řádech týdnů bychom to měli představovat vládě a předsedům politických stran v Parlamentu,“ uvedla ministryně.

Americké ministerstvo zahraničí schválilo možný prodej letounů páté generace české armádě v červnu. Maximální možnou částkou pro případný desetiletý kontrakt je 5,62 miliardy dolarů (asi 124 miliard korun). Částka je pro schválenou smlouvu nepřekročitelná, proto v ní standardně bývá zahrnuta i dostatečná rezerva, sdělil dříve ČTK mluvčí vlády Václav Smolka. Ministerstvo obrany s USA jedná o pořízení 24 těchto stíhaček.

Zahájit jednání s americkou vládou o případném nákupu strojů doporučila armádní analýza, podle které požadavky kladené na české letectvo po roce 2040 mohou splnit pouze stroje páté generace, které by vystřídaly nyní využívané švédské gripeny. Jejich jediným dostupným zástupcem je v současnosti právě F-35 amerického výrobce Lockheed Martin, který by společně se společnostmi Boeing a Raytheon byl hlavními signatáři potenciálního kontraktu.

Zamíří vyřazené stroje na Ukrajinu?

Bitevníky Mi-24 sovětské provenience, které armáda nahradí americkými vrtulníky, mohou podle ministryně Černochové najít uplatnění na Ukrajině, kam bude nadále směřovat pomoc.

Ruské vrtulníky Mi-24V/35 podle ministryně odvedly skvělou službu, přestože sloužily déle, než se očekávalo. „I když se s nimi dnes symbolicky rozloučíme, jejich příběh určitě nekončí. Všichni asi tušíme, že právě dnes mohou ještě najít uplatnění tam, kde je nyní potřeba jakékoli techniky k obraně. Právě tam směřuje už řadu měsíců naše pomoc a bude směřovat i nadále,“ dodala. Na briefingu dodala, že vrtulníky byly kvalitní a plnily dlouhou dobu úkoly ve prospěch armády i v zahraničních operacích.

Nevyřazujeme všechny (stroje) Mi, v tuto chvíli vyřazujeme Mi-24. Ale řada Mi má stejné komponenty, takže i vzhledem k tomu, že ruské náhradní díly jsou na sankčních seznamech, potřebujeme i některé komponenty, abychom udržovali letuschopné vrtulníky, které ještě armáda bude mít k užívání. Ale nejedná se o bitevníky,“ dodala Černochová.

Video  Stíhačky F-35, které chce koupit Česko, v akci  - LM Aero Multimedia
Video se připravuje ...

gabreta ( 22. srpna 2023 20:57 )

Ti co jsou tady jsou prachatí, zaplatili výpalný a jsou tu zašitý navíc za naše!!

santikxauz ( 20. srpna 2023 12:31 )

Ponorky už objednala?

UFO1 ( 19. srpna 2023 08:38 )

Vrtulniky pro Ukrajinu, jak je možné,ze tolik ukrajinských mužů je v ČR a nemají brannou povinnost, celý svět má pomáhat v boji mezi dvěma zeměmi bývalé SSSR a ukr.muzi, lékaři jsouv ČR, nepochopitelné .....

jajas ( 18. srpna 2023 22:27 )

Černochová asi dostala od státu černou platební kartu....to se jí pak utrácí, když to nejde z její kapsy.....

Miloslav Podhola ( 18. srpna 2023 13:52 )

Černochová se chová ke státním penězům, jako když dà manžel ženě výplatu a pustí ji do butiku.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud