Pátek 24. května 2024
Svátek slaví Jana, zítra Viola
Oblačno, bouřka 20°C

Přílepek k vládnímu balíčku namíchl české vědce. „Skandální a nepřijatelný,“ říkají

Autor: ČTK, lig - 
14. srpna 2023
21:13

Odbory pracovníků vysokých škol a vědců protestují spolu s fórem Věda žije a uskupením Hodina pravdy proti návrhu změn řízení výzkumných ústavů. Obávají se jejich rušení i ovlivňování bádání. Kritizují také to, že by se novela o veřejných výzkumných institucích měla připojit do vládního balíčku k ozdravení financí až ve Sněmovně a předem se neprojednávala. Postup odboráři a organizace označili za skandální a nepřijatelný. Uspořádali petici. Uvedli to dnes v tiskové zprávě, kterou zaslali ČTK. Petici podepsalo zatím přes 830 výzkumníků a výzkumnic a dalších expertů. Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) v reakci řekla, že se na novele ještě pracuje a je důsledně diskutována se všemi zřizovateli.

Členové vlády už dřív uvedli, že se kvůli ozdravení financí zaměří i na výzkumné ústavy a jejich případné slučování či rušení. Langšádlová před nedávnem řekla, že rezorty by si měly ujasnit, co potřebují zkoumat. Podle toho by nastavily své výzkumné instituce nebo využily výzkum vysokých škol. Ministerstvo zemědělství zřizuje sedm výzkumných ústavů, další rezorty jich mají méně.

Podle autorů petice by se novela, kterou zveřejnilo na svém webu fórum Věda žije, měla dostat do konsolidačního balíčku ve Sněmovně jako poslanecký návrh. Podle předlohy by souhlas rady ústavu s rušením či slučováním nebyl už potřeba. Stačit by mělo, že rada záměr projedná. Nově by neschvalovala ani výroční zprávy, místo ní by to dělala dozorčí rada. Do ní by zřizovatel mohl jmenovat externí zástupce. Pokud by instituci zřizovalo ministerstvo, mělo by v ní svého představitele. Zřizovatel by také místo rady ústavu vyhlašoval výběrové řízení na ředitele. Příděl peněz do sociálního fondu by měl být nově poloviční, polovina z této krácené sumy by měla putovat do penzijního spoření pracovníků.

Autoři petice označují doplnění novely do vládního balíčku za přílepek, podle nich s ozdravením financí nesouvisí. Stěžují si na obcházení řádného legislativního procesu bez předchozího připomínkování. Postup považují za skandální a nepřijatelný, popisují ho jako „akt mocenské zvůle, popření právního státu a nečestné jednání“.

„Novela, na které se ještě pracuje, je důsledně komunikována se všemi zřizovateli v. v. i. (veřejných výzkumných institucí) na úrovni ústředních orgánů státní správy, tedy s příslušnými ministerstvy a s vedením Akademie věd ČR. To, nakolik jsou do přípravy zapojeny samotné v.v.i., záleží na jejich zřizovatelích a na tom, jak je nastavena komunikace mezi nimi a příslušnými v. v. i. “ řekla dnes Langšádlová.

Podle ministryně se diskuse o výraznější úpravě této právní normy především u resortních v. v. i. vedou již od roku 2017. Novela podle ní reaguje na doporučení Národní ekonomické rady vlády a svou povahou patří do konsolidačního balíčku. Zároveň podle ní odpovídá programovému prohlášení vlády. „Cílem připravované novely zákona o v. v. i. je tedy posílení role výzkumných organizací pro řešení výzkumných potřeb státní správy a skrze to i efektivnější využití veřejných prostředků na výzkum, vývoj a inovace,“ řekla Langšádlová.

Podle odborářů a zástupců organizací by změny vedly k omezení autonomie ústavů Akademie věd i dalších výzkumných institucí a k posílení zřizovatelů. Pisatelé zmiňují rušení ústavů, politizaci či ovlivňování výzkumu. Obávají se toho, že by vedoucí pozice ve výzkumných institucích mohly sloužit jako „politické trafiky“. Píšou i o vyvádění majetku. Instituce spravují budovy, pozemky, mají přístroje i práva u duševního vlastnictví. Podle autorů petice mají zřizovatelé kontrolu už nyní. Vydávají a mění zřizovací listiny, jmenují členy dozorčích rad, stanovují výši rozpočtu a dávají souhlas k disponování s majetkem.

„Připravovaná novela řeší úpravu systému, jako ostatně každý zákon. Nezabývá se konkrétními pracovišti. Novela má umožnit zřizovatelům primárně na úrovni ministerstev provést organizační změny tak, aby mohli lépe naplňovat své výzkumné potřeby. O svých výzkumných potřebách, stejně jako o způsobu, jakým mají být naplněny, včetně nastavení komunikace s rezortními v. v. i.,musí ale rozhodovat samotní zřizovatelé, nikoli ministryně pro vědu, výzkum a inovace,“ řekla Langšádlová.

Jirik-ta ( 15. srpna 2023 13:03 )

ivopatta ( 14. srpna 2023 23:53 )

Ministr práce Jurečka prosazuje zvýšené dotace ze státní pokladny do třetího spořícího důchodového pilíře na podporu falešné důchodové, ve skutečnosti penzijní reformy ve prospěch bank. Ministryně pro vědu Langšádlová k tomu bankám přisype polovinu peněz z FKSP výzkumných ústavů. Přitom penzijní reforma, kterou u nás prosazují bankéři (viz Příběh jednoho bankéře v knize Ekonomům to myslí černobíle), bezmála dvě desetiletí, žádný z problémů státního důchodového systému neřeší! Jak se v článku uvádí, ohřívá si v novele svoji polívčičku NERV. V kapitole Ekonomové a dítě ve výše uvedené knize je zveřejněn důkaz, že ekonomové z NERV nemají ani tušení, jak jsou důchody ve státním důchodovém systému financovány. Ekonomové ve státní správě nemají účetně pod kontrolou ani státní důchodový systém, ani zdravotnictví. Problém, který zde máme s ekonomy 30 let, vystihl ekonom prof. Ing. Josef Šíma, Ph.D. z CEVRO Institutu, cituji: "Společnost je nepřehledný a složitý organismus a nelze ji smysluplně centrálně řídit". Jasně řečeno: Ekonomové nemají pod kontrolou 3/5 výdajů státní pokladny, proto ekonomové nemohou řídit státní finance.

Japan11 ( 14. srpna 2023 23:44 )

Milí vědci, co jste si zvolil to máte. Nestěžujte si. Tato vláda dělá vše pro Vaše blaho ,stará se o rozvoj podnikání a nezapomíná ani na vědu a výzkum na universitní půdě. Ale podle paní Langšládové je Vás mnoho a průmyslové podniky nemají dostatek odborných pracovníků . Proto TOP 09 tento problém vyřeší a polovinu z Vás přesune do průmyslového výzkumu, pokud tam budete chtít přestoupit. Pochopitelně se bude jednat o mladé perspektivní vědce. Ti starší a staří budou zachováni a po jejich odchodu do důchodu se tyto výzkumné ústavy bezbolestně zavřou. Proč by také stát měl financovat výzkumné ústavy, že!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa