Pátek 19. dubna 2024
Svátek slaví Rostislav, zítra Marcela
Oblačno, déšť 8°C

Fiala o drahotě v ČR: Když zlevňují paliva a energie, měly by i potraviny. Zintenzivní kontroly

Autor: ČTK, swp - 
22. března 2023
16:59

Stát zintenzivňuje kontroly ve všech částech dodavatelského řetězce při výrobě a prodeji potravin. Když klesají ceny energií a pohonných hmot, musí se to projevit i ve zlevnění potravin. Po jednání vlády to dnes řekl premiér Petr Fiala (ODS).

Příslušné státní úřady se podle premiéra zaměří na aktivní kontroly a budou postupovat v zájmu občanů. „Cílem je, aby žádný subjekt dodavatelského řetězce nemohl situaci zneužívat a aby se ceny potravin začaly vracet na normální úroveň,“ řekl Fiala. Poté se podle něj vrátí na normální úroveň i počet kontrol.

„Máme Českou obchodní inspekci, potravinářskou inspekci i další dozorové orgány. Ty první dvě mají postupovat maximálně koordinovaně a maximálně využívat platné legislativy, abychom napravili nepravosti,“ řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) vytvořil meziresortní skupinu, která se zabývá vysokými cenami potravin. Tento týden se skupina sešla poprvé. Jsou v ní zástupci ministerstev zemědělství, průmyslu a financí, Úřadu vlády a Národní ekonomické rady vlády (NERV). V budoucnu by se skupina měla podle Nekuly zabývat také možnou úpravou legislativy týkající se slevových akcí v obchodech.

Nekula dnes řekl, že podstatou problému jsou neférové praktiky obchodníků. Už dříve opakovaně uvedl, že zdražení potravin naznačuje, že obchodníci zneužívají dominantního postavení na trhu. Proti tomu se několikrát ohradil prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza, který vidí zdroj zdražování v nedostatečné konkurenci v potravinářském průmyslu.

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) vyjádřil přesvědčení, že si firmy ve všech částech dodavatelského řetězce přidaly k cenám „hezkou marži“. S hodnocením stavu je podle něj třeba počkat na výsledek kontrol. Za hlavní úkol vlády označil, aby se pokles cen energií, hnojiv i dalších vstupů promítl i do poklesu spotřebitelských cen potravin.

Video  Fiala povečeřel naposledy se Zemanem. Dali si řízek a mimořádně i skleničku vína.  - ČTK / Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

LuCo ( 20. dubna 2023 17:44 )

Vše řeší signálama. Takže od pěti směr k nule neměnný!

Jirik-ta ( 24. března 2023 11:31 )

energie jsou předražené

hejhej ( 23. března 2023 11:19 )

jajas:
Přesto, že jsou vládní " chytráci" ověnčeni tituly( je otázka, jak k nim přišli), působí, jako největší hlupáci. Ničemu nerozumí, mají několik poradců, asi stejně hloupých, jako jsou oni.

Karel ( 23. března 2023 08:13 )

Nic horšího než ODS s akademikem Fialou včele a STOP 09 s hloupou Pekarovou nemohlo Českou republiku potkat. ODS a STOP 09 už nás b minulostí nespálili. Vzpomeňte si u každých voleb, když masmédia budou lhát a všechny pomlouvat a jedině tyto dvě hrůzostrašné strany z toho budou vycházet se ctí. Jsou to lsti a lži.

zkzkz ( 23. března 2023 08:12 )

Neschopný upocený ukrajinský skladník.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa