Pondělí 26. února 2024
Svátek slaví Dorota, zítra Alexandr
Oblačno 11°C

Alarmující objev vědců. V lidském srdci poprvé našli mikroplasty, pocházely i z PET lahví

Autor: Mii, ČTK - 
12. srpna 2023
15:48

S alarmující zprávou přišli čínští vědci z pekingské nemocnice Anzhen (An-čen). V lidském srdci objevili mikroplasty, je to poprvé, co tyto miniaturní plastové částečky byly v tomto orgánu objeveny. Zatím ale není jasné, jak jsou mikroplasty pro lidský organismus škodlivé.

Svůj objev vědci popsali ve studii zveřejněné v odborném magazínu American Chemical Society. Analyzovali srdcovou tkáň 15 osob, které absolvovaly kardiovaskulární chirurgickou operaci, cílem bylo zjistit, zda se mikroplasty dokážou do kardiovaskulárního systému lidí dostat, ať už skrze přímý kontakt s částicemi, nebo nepřímý.

Odpovědí je, že ano. Ve většině vzorků mikroplasty našli, a to rovnou tisíce částic. Mikroplasty byly také objeveny ve všech vzorcích krve, kterou odebrali. Šlo o devět druhů mikroplastů, při čemž autoři studie předložili důkazy, že některé typy se do tkáně dostaly přímo během operace.

Často zastoupený byl metylmetakrylát, jenž je obsažen například v dentálních materiálech. Dále našli polyethylentereftalát, jeden z nejčastějších plastů, ze kterého se vyrábí mimo jiné PET lahve a také byl v tkáni objeven polyvinylchlorid (PVC).

„Detekce MP (mikroplastů) in vivo je alarmující a je třeba provést další studie, které prozkoumají, jak se MP (mikroplasty) dostávají do srdečních tkání, a potenciální vliv MP (mikroplastů) na dlouhodobou prognózu po kardiochirurgické operaci,“ upozorňuje studie.

Mikroplasty, které pocházejí z vláken oblečení, pneumatik, kosmetiky a mnoha dalších zdrojů, byly nalezeny po celé planetě, od vrcholu Mount Everestu až po nejhlubší oceány. Podle mnoha studií je lidé konzumují v potravinách i ve vodě a také je vdechují.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

krapotkin ( 12. srpna 2023 17:51 )

Tak se člověk postupně mění na homo plastensis. Co to však udělá s pecemi v krematoriích se nikdo neptá.

Zobrazit celou diskusi