Středa 7. června 2023
Svátek slaví Iveta / Slavoj, zítra Medard
Oblačno, bouřka 21°C

Alain leze po mrakodrapech, Ben využíval echolokaci: Svět udivují opravdoví superlidé

 • Autor: rix,ČTK - 
  1. 4. 2023
  17:23

  Svět byl a stále je plný mimořádných lidí, kteří mají skutečné superschopnosti. Kim z Utahu měl mimořádnou paměť a stal se předlouhou slavného Rain Mana. Naučil se číst a zapamatovávat si obsah už v raném věku. Indický mnich Prahlad Džani zase tvrdil, že několik let nejedl a žil ze vzduchu. Nizozemský sportovec Wim Hof mezitím vylezl pod Mount Everest jen v šortkách. Má totiž obrovskou odolnost vůči mrazu. 

 • 1.Kim Peek

  Skutečný "Rain Man" - Kim Peek Skutečný "Rain Man" - Kim Peek | Profimedia

  Kdo byl ve skutečnosti Rain Man? Muž, který inspiroval Barryho Morrowa k napsání scénáře Oscarem oceněného filmu, totiž opravdu existoval. Jeho život se ale v mnohém lišil.

  Udivoval lidi po celém světe svou neuvěřitelnou pamětí a schopností rychločtení. Neuměl ale pořádně chodit a i zapnout si knoflíky na košili mu dělalo velké potíže. Byl schopen si zapamatovat nejmenší detaily všeho, co slyšel nebo četl.

  Jeho otec tvrdil, že Kim si zapamatovával věci už od 16 měsíců věku. Za život přečetl asi 12 000 knih (četl zároveň pravým okem pravou stránku a levým tu levou) a dokázal si vybavit přesně jejich obsah. Byl odborníkem v minimálně patnácti oborech, zatímco jiní učenci zvládají jen dva.

  V pozdějším věku byl Peek označen za „mega-učence“, protože projevil génia v 15 různých disciplínách, počínaje dějinami přes literaturu, zeměpis, výpočty zpaměti, sporty, hudbu až po paměť na data. Jeho motorické schopnosti však byly omezené. 

  Kima Peeka zkoumali i vědci z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) v naději, že technologie použitá při studiu účinků vesmírných letů na mozek by mohla pomoci vysvětlit jeho mentální schopnosti.

  Video  Neuvěřitelné schopnosti Kima Peeka. Skutečný život autisty z filmu Rain Man  - Videohub
  Odemknout video

 • 2.Prahlad Džani

  Jogín Prahlad Džani zemřel ve věku 90 let. Jogín Prahlad Džani zemřel ve věku 90 let. | Profimedia.cz

  Podivuhodný indický jogín zemřel 27. května 2020. Vědcům ale zamotává hlavu dodnes. Měl totiž velmi zvláštní schopnosti, nad kterými zůstává rozum stát. Zdali Džani tvrdil pravdu, se snažila dokázat vědecká pozorování.

  Asketa s dlouhým vousem tvrdil, že jako malému chlapci se mu zjevila bohyně a zbavila ho potřeby jíst a pít. K přežití mu prý stačila pouhá meditace. Zda Džani dlouhá desetiletí opravdu nejedl a nepil, podle AFP není možné ověřit. Podle lékařů ale lidské tělo podobný půst přežít nemůže.

  Jogín se podrobil vědeckým pozorováním dvakrát - v roce 2003 a 2010. Během druhého testování před deseti lety ho po dobu dvou týdnů 24 hodin denně sledoval s pomocí kamer tým indickým lékařů. Džani během této doby nejenže nepil a nejedl, ale ani nevyměšoval, uvedli poté podivení odborníci. „Tento fenomén zůstane záhadou,“ řekl tehdy neurolog z lékařského týmu.

  Video  Tenhle stařík tvrdí, že 70 let nepozřel nic k jídlu ani k pití.  - Youtube.com
  Video se připravuje ...

 • 3.Wim Hof

  Osmapadesátiletý rekordman je v Guinessově knize rekordů zapsaný hned šestadvacetkrát! Osmapadesátiletý rekordman je v Guinessově knize rekordů zapsaný hned šestadvacetkrát! | profimedia

  Z nizozemského otužilce Wima Hofa doslova mrazí. Aby dokázal, že mu mráz nedělá žádný problém, pokusil se jen v šortkách vylézt na nejvyšší horu světa Mount Everest. Leč svůj výstup ukončil v 7 400 metrech, vysloužil si jak ovace, tak kritiku. 

  „To už je úplný cirkus,“ komentovala to kdysi Američanka Elizabeth Hawleyová, která žije v Nepálu přes 40 let. Hofa nakonec v dalším postupu zastavily omrzlé prsty. Slíbil, že se o dobytí hory stejným způsobem pokusí znovu, ale zatím se tak nestalo.

  Lidem představil tzv. Metodu Wim Hofa. Již od dětství měl kladný vztah k chladu a otužování, a tak začal s ponořováním do mrazivé vody. Poprvé jeho tělo bylo v šoku, snažil se však bolest prodýchat a právě díky tomu zjistil, že mu ledová voda přináší něco, co se mu nepovedlo meditací, cvičením ani četbou – klid. Meditaci za pomoci studené vody se v současné době věnují tisíce lidí. 

  Video  Otužování - Jak začít? Vyzpovídali jsme profesionály!  - Tereza Víchová, Simona Formánková
  Video se připravuje ...

 • 4.Ben Underwood

  Ben Underwood. Ben Underwood. | Reprofoto: Youtube

  S americkým klučinou Benem Underwoodem se život nemazlil. Už ve třech letech mu lékaři diagnostikovali rakovinu sítnice. Nemoc vyústila až v tom, že mu doktoři museli odoperovat oko. Kvůli nemoci takřka přišel i o zrak v druhém oku. 

  To ho ale v životním rozpuku nezastavilo. I přes své postižení se naučil jezdit na skateboardu nebo na kole. A jak se orientoval? Pomocí echolokace. Podobným způsobem se orientují například delfíni. Od svých pěti let poslouchal, jak se zvuk odráží od předmětů a tak zjišťoval, jakým směrem se může pohnout. 

  Ben byl později uznávám jako jeden z nejschopnějších lidských echolokátorů. Jeho život bohužel neměl dlouhého trvání. Zemřel před dovršením sedmnácti let v roce 2009, když se mu vrátila zrádná rakovina. 

 • 5.Stephen Wiltshire MBE

  Stephen Wiltshire. Stephen Wiltshire. | Profimedia

  Britský architekt Stephen je autistický učenec s neuvěřitelným talentem kreslit krajinu zpaměti na první pohled. Muž sice neuměl do pěti let mluvit, ale svou vadu pak vynahradil stonásobně. 

  Jeho neuvěřitelná fotografická paměť udivuje vědce po celém světě. Podívá se chviličku na krajinu nebo město a je schopen do posledního detailu nakreslit nebo vylíčit, na co koukal. 

  Po přeletu helikoptérou nad Londýnem vytvořil například detailní nákres čtyř čtverečních mil tohoto města. Část města New York zase namaloval do detailu naprosto přesně po dvaceti minutovém letu.

  Jak informoval britský deník Daily Star, v roce 2006 byl Wiltshire jmenován členem Řádu britského impéria (MBE) za zásluhy o umění.

 • 6.Alain Robert

  Čas od času na sebe francouzský lezec obleče kostým Spidermana Čas od času na sebe francouzský lezec obleče kostým Spidermana | EPA

  Francouzi Alainu Robertovi nikdo neřekne jinak než Spiderman. Aby taky ne, je známý lezením na mrakodrapy bez jakéhokoli jištění. Vyšplhal například na 217 metrů vysokou budovu ve filipínské Manile. Manilští strážci pořádku pavoučího Francouze posléze zadrželi, protože podle nich po budově lezl bez dovolení.

  Před několika lety extrémního sportovce zatkli v Londýně na střeše 230 metrů vysokého mrakodrapu Heron Tower s odůvodněním, že „veřejnosti způsobil nepokoje“. Jeho počínání si tehdy vyžádalo výjezd policie, hasičů a zdravotníků. Kromě toho, že výrazně narušil místní dopravu, údajně také ohrozil bezpečnost lidí uvnitř Heron Tower a v jejím okolí.

  Alain Robert má díky své zálibě záznamy v Guinnessově knize rekordů. Zdolal už řadu nejrůznějších výškových budov, včetně newyorské Empire State Building a nejvyššího mrakodrapu světa Burdž Chalífa v Dubaji. Záměr „prolézt se“ jednoho dne i po nějakém mrakodrapu v Manile prý pojal při návštěvě Filipín už před dvaceti lety.

  Video  Alain Robert vyšplhal na nejvyšší budovu světa Burdž Chalífa v Dubaji  - youtube.com
  Video se připravuje ...

 • 7.Galerie

turista.z. ( 1. dubna 2023 21:05 )

Ten mnich zil asi z lasky k nasemu premierovi, jinak by to bylo nevysvetlitelne..

1pravda1 ( 1. dubna 2023 18:49 )

tak jako dítě asi jedl ne?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa