Sobota 27. dubna 2024
Svátek slaví Jaroslav, zítra Vlastislav
Polojasno 18°C

Nový ministr Výborný pro Blesk 4 roky od smrti manželky: S dětmi jsme jako tým…nová žena? To neřeším

Autor: David Polák - 
10. července 2023
05:00

V roce 2019 přišel nový ministr zemědělství Marek Výborný (46, KDU-ČSL) o manželku Markétu (†45). Po její smrti zůstal na syna Vendelína (14) a dvě dcery Michaelu (16) a Amálii (20) sám. V rozhovoru pro Blesk prozradil, jak to spolu zvládají a že novou ženu nehledá. Rozpovídal se ale hlavně o práci a také o tom, jestli dokáže něco udělat s drahými potravinami a jejich dvojí kvalitou.

Když váš předchůdce Zdeněk Nekula odcházel z ministerské funkce, říkal, že necítil podporu strany. Opravdu lidovecký ministr neměl důvěru partaje?

„Toto není otázka úplně na mě. Já jsem  nenastoupil na ministerstvu zemědělství s tím, že bych chtěl hodnotit práci nebo pozici svého předchůdce. Zdeněk Nekula tady na ministerstvu zemědělství odpracoval poctivý kus práce. A je určitě na co navazovat. Když se ohlédneme, tak v tom extrémně krátkém čase na začátku jeho mandátu dotáhl jednání, kde bylo potřeba úplně překopat parametry strategického rámce společné zemědělské politiky nebo například velmi dobře zvládl evropské předsednictví.“

Takže vaši důvěru, jinak řečeno, měl?

„Já jsem byl součástí předsednictva KDU-ČSL a neměl jsem pocit, že by v tomhletom smyslu Nekula neměl naši podporu.”

Vy tu podporu evidentně máte, protože vás celostátní výbor schválil a následně pan prezident jmenoval. Kolik členů strany vám ale vyčetlo, že nejste odborníkem na zemědělství? Profiloval jste se spíše jako odborník na školství a sociální oblast.

„Uvnitř KDU-ČSL se vedla debata, zda máme nominovat odborníka, nebo člověka – řekněme – se silnějším politickým mandátem. Vyhrálo to druhé. Na druhou stranu musím připomenout svou osobní zkušenost. Před 5,5 lety jsem nastoupil do Poslanecké sněmovny a tehdy shodou okolností, ačkoliv jsem byl učitel a ředitel gymnázia, jsem zamířil do ústavně-právního výboru, a nikoliv do školského. Nikdy jsem nebyl právníkem a tehdy jsem ani moc netušil, jaký je rozdíl mezi exekucí a insolvencí. Přesto jsem si dokázal kolem sebe vytvořit tým, se kterým jsme v rámci třeba právě té dluhové problematiky dokázali hodně. A to projektem milostivého léta, o kterém dneska ví v Česku skoro každý a který pomohl nemalé části obyvatel.“

Ministr Nekula nebyl moc dobrý v komunikaci. Jak se od něho chcete odlišit?

„Chci, aby dveře mé kanceláře byly otevřeny pro pracovníky ministerstva, ale i mnoha podřízených organizací. Může přijít úředník, zemědělec, lesák, vodohospodář, potravinář i spotřebitel. Druhá věc je, že ministr je politik, a když chce něco prosadit, tak musí umět komunikovat s politickými reprezentanty, a to jak těmi koaličními, tak i opozičními. Budu velmi intenzivně spolupracovat se Senátem, Sněmovnou a evropskými institucemi, jako Evropský parlament. Mnohé parametry zemědělské politiky jsou totiž určovány společnou zemědělskou politikou. Já chci, aby každý europoslanec hájil naše zájmy a zájmy českých zemědělců. Pak chci zlepšit komunikaci s nevládním sektorem. Jde mi o to, abychom společně dokázali nastavit spravedlivé podmínky pro všechny.“

Můžete veřejnosti slíbit, že nebudete chodit po obchodních řetězcích a vyjednávat slevové akce na různé potraviny a zboží, jako váš předchůdce?

„Přicházím s vlastním komunikačním stylem a toho se budu držet a klást na něj důraz.“

Když přicházíte s jiným stylem, tak když ministr nastupuje, přivádí si své lidi. Dá se očekávat průvan na rezortu?

„Já nejsem příznivec personálních čistek. Myslím, že je poctivé se nejprve s úřadem seznámit a sejít se s nejbližšími spolupracovníky. To v těchto dnech dělám a mám z toho dobrý pocit. Já jsem se už totiž před svým nástupem seznamoval s ministerstvem a stýkal se s předchůdcem.“

Co bude se Zdeňkem Nekulou nyní? Bude vaším poradcem na ministerstvu?

„Jsem připraven se s ním radit a bavit se. Oba na sebe máme telefon. Zdeněk Nekula ale není součástí mého ministerského týmu, a ani nebude.“

A měla by se o něho strana postarat, aby třeba kandidoval příští rok v senátních, krajských či evropských volbách?

„Zdeněk Nekula si nyní, jak mi sám řekl,  dává zasloužený odpočinek přes léto. A co vím, tak by od září měl nastoupit na pozici starosty obce Těšetice. On to takhle chtěl a my v KDU-ČSL to respektujeme.“

Vy jste si vytyčil šest priorit. Nikde ale mezi nimi není to, co Čechy trápí nejvíce, a to drahé potraviny. Budete se jim věnovat?

„Říkám to opakovaně od svého jmenování, a proto to ještě jednou zdůrazním. Nejsem ministr, který by mohl určovat ceny rohlíků, chleba, mléka, hovězího nebo jiných potravin. Nejsem ministr cenotvorby, ale rezortu zemědělství. A já si těžko můžu dát mezi svoji prioritu určování cen, když na to ministr zemědělství nemá kompetenci.“

A co s tím tedy můžete dělat?

„Jako ministr mám možnost neformálního vlivu a takhle jsme o tom hovořili i s panem premiérem. Budu velmi pečlivě a bedlivě hlídat řetězec od prvovýroby přes zpracovatele až po potravináře a spotřebitele, kteří kupují zboží na pultech, aby nikde v něm nedocházelo k nekalostem. Například nepřiměřenému navyšování marží.

Co si mám představit pod pojmem neformální vliv? 

„Stát má své kontrolní mechanismy. Pod mé ministerstvo spadá Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Pod ministerstvem průmyslu je Česká obchodní inspekce a pod ministerstvem financí je Finanční úřad, který má ve své gesci zákon o cenách. To jsou nástroje, které můžeme využívat. A pokud bude někdo docházet k nekalostem, tak je naší vládní odpovědností tyto nástroje využít. Vedle toho ještě máme antimonopolní úřad, který ale stojí nezávisle. A taková ta představa, která tady občas ze strany veřejnosti je, že ministr zemědělství sedí v kanceláři a na twitteru oznamuje, že rohlík bude stát 18 korun, cukr 25 korun, tak takto to opravdu nefunguje.“

A za jakých okolností byste se na tyto instituce obrátil? Váš předchůdce to udělal a nedali mu zapravdu.

„Pokud se ukáže, že soutěž na trhu vykazuje nějaké nekalosti, že se na tom někdo přiživuje více, než je zdrávo, pak budu hledat nástroje, jak tomu zabránit. Jakkoliv zdůrazňuji, jako ministr mám pouze nepřímé pravomoci.“

Je na stole v rámci tohoto problému nějaká legislativní změna?

„Loni byl novelizován zákon o významné tržní síle. Letos je v plánu legislativní úprava zákona o cenách. Tuto normu ale připravuje ministerstvo financí, takže se musíte obrátit tam.“

Kromě cen potravin se řeší hodně i dvojí kvalita. Lidé jezdí za nákupy často do Německa či Polska, kde jsou ceny i dvakrát nižší a kvalitnější. Chcete tento trend nějak změnit?

„V novele zákona o potravinách byly přijaty takové změny, abychom zabránili dvojí kvalitě. Když se podíváte na kontroly, tak až na jeden nebo dva případy se ukázalo, že obchodníci se tomu přizpůsobili. Jestli mně, jako ministru zemědělství, o něco půjde, tak je to důraz na kvalitu českých potravin. Patříme ke špičce v Evropě, pokud jde o kvalitu našich potravin, a je to zásluha  českých potravinářů, zemědělců, producentů a výrobců.“

To naše zboží ale více vyvážíme, než ho prodáváme na pultech českých obchodů. Když už se tak děje, tak je u nich vyšší cena, než u toho dovezeného…

„Je zcela na zákazníkovi, které to zboží si na pultě vybere, jestli to kvalitní zdravé české jablko, nebo jestli si vybere to z dovozu, které bude méně chutné. Já tu nejsem od toho, abych komukoliv nařizoval a doporučoval, co z toho si má vybrat. Je to svobodné rozhodnutí každého jedince a myslím, že politikům do toho nic není a nemají do toho mluvit.“

Mohla by cenovou nerovnost změnit třeba dotační politika? 

„V rámci dotační politiky některé citlivé komodity speciálně podporujeme, jako je například některé ovoce či zelenina, takže tam už dotační politika funguje. Například nedávno se podařilo z krizového fondu Evropské unie dojednat podporu až 160 milionů pro české zemědělce. My nyní vedeme debatu o tom, kam finance nasměrovat. Na ministerstvu zemědělství jsme ve shodě, abychom to nasměrovali k těm citlivým komoditám, jako je například česká zelenina, ovoce nebo chmel.“

Nejvyšší kontrolní úřad v minulosti opakovaně poukazoval na to, že zemědělské dotace jsou projídány a nejsou uplatňovány efektivně. Co od nich očekává nový ministr zemědělství?

„Dotace musí být efektivní a smysluplné. Pokud je někomu dáváme, tak musí být zjevné, že mají svůj přínos pro koncového zákazníka. Já nejsem přítel dotační ekonomiky v tom smyslu, že někdo, kdo vykazuje vysoké zisky, tak si ještě sáhne na nějaké dotace, a už vůbec nejsem příznivec provozních dotací. Na celou dotační oblast se musíme podívat.“

Vláda se zavázala, že v příštím roce bude škrtat dotace. U vás to má být za 10,2 miliardy korun. Už víte, na které sáhnete? 

„Na seznamu pracujeme a vládní závazek za naše ministerstvo naplníme. Vše se zveřejní někdy v září, až bude jasno a bude to schvalovat vláda.“

Kromě provozních dotací, jsou ještě investiční. Na ty budete také chtít sahat? 

„Ty omezovat a nijak škrtat určitě nechci. Tyto dotace totiž mají potenciál i do budoucna.“

A nebojíte se, když agrobaronovi škrtnete dotaci, že se to pak promítne zákazníkovi do ceny? 

„Když se podívám na zisky těch velkých potravinářských holdingů, tak nemám pocit, že ony by měly být tím cílem národních dotací. A že by kvůli tomu, že nedosáhnou přes své zisky na dotace, zdražily, začaly propouštět nebo bylo na pultech méně sýra, tak toho se opravdu nebojím.“

Když jste říkal, že chcete mít dveře otevřené, očekáváte, že vám jimi budou chodit lobbisté a přesvědčovat vás, abyste tuto dotaci nerušil? Jste připraven je vyhazovat a říkat jim ne?

„Samozřejmě, že jsem připraven říkat ne. A jako správný politik to říkat musím, a tady to platí dvojnásob.“

Kromě dotací se má šetřit i uvnitř rezortů, a to třeba na platech. Ministerstvo zemědělství má 39 podřízených organizací. Váš stranický šéf Marian Jurečka říkal, že dojde k seškrtání i v této oblasti. Už víte, kterou organizaci zrušíte?

„Jsem v úřadu jen pár dní a mé dny jsou zatím velmi hektické. Zatím jsem neměl prostor a čas se seznámit se všemi podřízenými organizacemi a jejich řediteli. Chci se proto nejdříve seznámit s jejich agendou a pak se bavit o případných změnách. Bylo by možné nějaké instituce sloučit a zefektivnit jejich činnost, ale konkrétní kroky vám v tuto chvíli neřeknu. Bylo by to nepoctivé a neprofesionální.“

A kdy to budeme moci říci? 

„Během září, kdy se vše bude komunikovat a vláda projedná státní rozpočet na příští rok.“

Ze státního rozpočtu jsou placeny některé marketingové akce a kampaně, například Žeru maso. Podle NKÚ je tato kampaň neefektivní a její přínosy neměřitelné. Údajně tam bylo poukázáno na několik pochybení ve veřejné zakázce. Budete škrtat i v této oblasti? 

„Tato kampaň není kampaní ministerstva zemědělství. Je to kampaň Agrární komory.“

Ale platí ji stát…

„To máte pravdu. Za bývalé vlády dostávaly některé nevládní organizace desítky milionů korun, pan ministr Nekula to omezil, co šlo. Částku jsme zastropovali na jednotlivé instituce částkou 2 miliony korun. Jako ministr ale úplně nemohu určovat nevládním organizacím, na jaké kampaně mají peníze použít, pokud splní kritéria daná ministerstvem.“

Česko řadu komodit vyváží a dováží. Neplánujete zemědělské dotace směřovat na to, aby je farmáři nechávali v tuzemsku a Česko bylo více soběstačné?

„Česko nebude soběstačné nikdy ve sto procentech. Tam, kde jsme soběstační, tak tam má naše podpora směřovat, abychom si soběstačnost udrželi. Týká se to například hovězího masa či mléka. Nemá smysl cpát peníze tam, kde jsme závislí na druhých. Navíc jsme naštěstí součástí společného trhu a takhle je potřeba to vnímat.“

Někteří zemědělci si stěžují, že nemají dostatek pracovní síly, což navyšuje také cenu, protože není dostatek zboží. Budete toto nějakým způsobem řešit?

„Určitě se tomu budu věnovat. Vidím zde další možnost spolupráce mezi rezorty. Už jsem o tom mluvil s vicepremiérem Jurečkou, který je ministrem práce. Chci totiž, abychom dokázali upravit parametry zaměstnávání cizinců. Možná to bude chtít i nějakou zákonnou úpravu a o tom se v příštích týdnech budeme bavit.“

Změny by měly platit od ledna 2024, nebo později?

„Musíme to udělat velmi rychle. Bohužel, už to nestihneme tuto sezónu, protože sklizeň už začala a potrvá několik málo týdnů. Takže platit by to mělo od příštího roku.“

Ve volební kampani koalice SPOLU, které jsou lidovci členem, jste slibovali, že dojde k deagrofertizaci státní správy, a slibovali jste, že budete například od Agrofertu vymáhat 4,5 miliardy dotací, s tím jste ale ještě nezačali. 

“Všichni vrchní ředitelé sekcí jsou zde z doby, kdy vedl úřad lidovecký ministr zemědělství. A to jsou odborníci. Ministerstvo má necelých 700 zaměstnanců, takže nemůžu dát ruku do ohně za každého pracovníka. Ministrův nejužší tým, jako vrchní ředitelé a náměstci, ale nic takového nevykazuje a ani jeden z nich není nijak spjat s hnutím ANO či Agrofertem.“

Pane ministře, vy jste před dvěma týdny sám Blesku řekl, že své nové politické angažmá máte posvěcené od svých dětí. Na jejich výchovu jste už čtyři roky sám, kdy vám nečekaně zemřela manželka. Kde na děti s ministrováním chcete brát volný čas?

„Práce ministra je náročná, to nijak nepopírám. A vše se dá skloubit, když člověk chce. Například nedávno jsem byl jako ministr navštívit farmářské trhy v jižních Čechách a děti jely se mnou. Jely rády a samy od sebe, nikdo je nenutil. Prošli jsme si město, podívali se na trzích a zašli do muzea.“

Takže vás často takto budou doprovázet?

„V tom je ministerstvo zemědělství krásné. Je to totiž nejen o poznávání české krajiny, zvířat a tak. Je to hodně pro rodinný rezort, takže když bude příležitost, tak je vezmu. Jsou ale některé volné chvíle, na které si nechci nechat sáhnout. V následujících dnech vyrazíme se synem na tři dny pod stan, na který jezdíme pravidelně každý rok s více tatínky. A letos ho znovu absolvuji.“

Jak to vlastně máte s dojížděním?

„Budu se samozřejmě snažit každou volnou chvíli trávit doma. Naštěstí Heřmanův Městec není daleko od Prahy. Mám to z ministerstva asi 94 kilometrů, to taky není úplně dramaticky daleko a dá se to.“

A pomáhá vám s výchovou dětí nějaká nová žena?

„Nepomáhá. Jsem natolik zaměstnán, že tohleto opravdu neřeším a s dětmi jedeme jako tým.“

Video  Pavel jmenoval Výborného ministrem zemědělství (29.6.2023).  - ČTK
Video se připravuje ...

stoura ( 13. července 2023 06:10 )

Pro Franz: Perfektně jste to napsal, pokud se nepletu, tak je členem KDU-ČSL takže kam vítr, tam plášť!!! Plné koryto , to se to mlaská!!

Tara-Tara ( 11. července 2023 18:41 )

neudělá nic, hlavně že je ministr...vošklíbr jeden, divím se, že nemá tu svou typickou grimasu na fotu

viho ( 11. července 2023 07:16 )

Problém s neodborníky je v tom, že nepoznají, když dělají něco špatně. Neustále si myslí, že jsou výborní a také jsou snadno manipulovatelní šíbry, kteří se v oboru umí pohybovat.

Jirik-ta ( 10. července 2023 19:44 )

💖

Jirik-ta ( 10. července 2023 19:43 )

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa