Neděle 21. dubna 2024
Svátek slaví Alexandra, zítra Evženie
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Konec šéfa ÚVN nebo generála Řehky? Černochová válčí s armádou: Nastal klid zbraní? A co bude dál?

Autor: David Polák, Daniel Kraus, ČTK, Rostislav Fridrich - 
27. května 2023
05:00

Válečný stav panuje mezi ministryní obrany Janou Černochovou (49, ODS) a armádou, tak sledovanou a důležitou institucí v této době. Soukromé osobní války vede Černochová na mnoha frontách. Vážný spor s ní řeší náčelník štábu Karel Řehka (48). Ten kvůli tomu chtěl i odejít. A není sám... A co na spory řekla sama Černochová? 

Spor Černochové s šéfem armády vygradoval až do situace, že Řehka minulý týden zašel za premiérem Petrem Fialou (58, ODS) a nabídl mu rezignaci. „Hlavní svár je v zasahování ministryně obrany do kompetencí, což náčelníkovi generálního štábu samozřejmě vadí,“ prozradil Blesku zdroj obeznámený se situací. Podle něho to chvílemi vypadá jako šikana od ministryně.

Do problému se tento týden vložil i předseda vlády, který si oba pozval na kobereček. Výsledek je ale nejasný. „Všichni jsme se shodli, že naším společným a nejvyšším zájmem je silná a moderní armáda, a podle toho budeme postupovat,“ napsal na twitter po setkání Fiala. Ten už o den dříve tvrdil, že žádné rozpory mezi „králem a královnou“ armády nepanují.

Web Deník N a časopis Respekt minulý týden s odkazem na zákulisní informace psaly, že Řehka zvažoval rezignaci kvůli sporům s ministryní obrany. Náčelník generálního štábu měl údajně pocit, že šéfka resortu překračuje své kompetence a zasahuje do jeho pravomocí.

Spory podle médií trvaly několik měsíců a vyvrcholily, když šéfka resortu odmítla Řehkův návrh na nominace některých lidí na povýšení do generálské hodnosti. Náčelník generálního štábu podle serverů zvažoval, že by ve vedení armády skončil. Sešel se kvůli tomu s poradcem pro národní bezpečnost Tomášem Pojarem i s Fialou, který Řehkovi odchod rozmluvil.

Nůž na krku

Ještě před setkáním u Fialy přišel web iRozhlas.cz s informací, že ministryně má také spor s ředitelem ÚVN a generálem ve výslužbě Miroslavem Zavoralem (69). Špitál spadá přímo pod rezort obrany a šéfa nemocnice jmenuje přímo ministr. „Dala mu (Zavoralovi – pozn. red.) nůž na krk, aby si sám podal žádost o odchod z funkce,“ popsal Blesku zdroj z okolí nemocnice.

„Pan profesor nebude poskytovat žádná vyjádření ani komentáře,“ vzkázala Blesku mluvčí střešovické nemocnice Jitka Zinke. A co říkají na obraně? „Ministerstvo obrany spekulace o personálních otázkách zásadně nekomentuje,“ napsal Blesku mluvčí ministerstva David Jareš. Podle zdroje Blesku lze chování Černochové k Zavoralovi považovat za šikanu a ten má vážně uvažovat o své rezignaci. Prý je jejím chováním znechucen.

Poslanci chtějí vysvětlení

Problémy na ministerstvu chtějí řešit také poslanci, a to přímo ti z výboru pro obranu. „S kolegy chceme řešit i stav komunikace rezortu obrany vůči veřejnosti a našemu výboru,“ napsal Blesku jeho šéf Lubomír Metnar (55, za ANO). Podle něho jsou veškeré informace o narušených vztazích, tlacích a zasahování do kompetencí alarmující.

Na rozdíl od pana premiéra si uvědomujeme, že vnitřní neshody mohou mít opravdu negativní vliv na budoucí vývoj Armády České republiky,“ dodal Metnar, který rezort vedl před Černochovou.

Pozvánka na Hrad

Narušené vztahy v armádě se také dostaly k vrchnímu veliteli ozbrojených sil, prezidentu Petru Pavlovi (61). „Nerad bych, aby se problémy, které se mají řešit uvnitř, řešily skrze média a veřejnost,“ zareagovala ve čtvrtek hlava státu, která v letech 2012 až 2015 sama vedla generální štáb. Hradní mluvčí Markéta Řeháková pak Blesku prozradila, že je naplánováno setkání s generálem Řehkou. „Schůzka je z iniciativy pana prezidenta, další detaily nechceme komunikovat,“ napsala v SMS. Jestli proběhne i setkání s ministryní Černochovou, ale není jasné. „Nežiju ve vzduchoprázdnu. Takže samozřejmě vnímám problémy, které tam mezilidsky nastaly. A to nejenom mezi náčelníkem a ministryní, ale i mezi dalšími vedoucími funkcionáři z rezortu, případně rezortních zařízení,“ nechal se slyšet Pavel.

Z boje se neutíká

Nechce utíkat z boje a stojí před nimi ještě spoustu práce. Tak ministryně obrany Černochová komentovala spory, které má mít se šéfem armády Řehkou. Jejich konflikt tak mohl skončit mírovou smlouvou. Další kauzu s ředitelem ústřední vojenské nemocnice Zavoralem označuje za spekulaci. Podle zdroje Blesku obeznámeného s děním v ozbrojených silách její jednání vůči generálovi místy připomínalo šikanu. V pátek se k celé situaci vyjádřila i sama ministryně. „Máme před sebou s náčelníkem generálního štábu ještě hodně úkolů, které spolu musíme dotáhnout do konce. Z boje se neutíká,“ sdělila Blesku.

Černochová k domnělému odchodu Zavorala

„Tzv. odchod ředitele ÚVN je ničím nepodložená spekulace,“ sdělila Blesku. Přiznala, že se sešla se Zavoralem, ale jednání se podle ní mělo týkat pouze budoucí koncepce rozvoje a provozu ÚVN a že se setkání účastnila i ředitelka majetkové sekce ministerstva obrany Marta Kopecká. Podle zákulisních informací ministryně kritizovala Zavorala za to, že nemocnici dlouho trvá vyřízení vstupních prohlídek potřebných pro narukování do armády. 

Video  Tisková konference po jednání vlády. (24.5.2023)  - ČTK/Blesk
Video se připravuje ...

David Otevřel ( 27. června 2023 09:24 )

ty si hraješ na cenzůru nádhero? Kdo je prověřovaný - nikoliv obviněný, tak má zaražené cokoliv?

Kolik bylo obviněných?

A pokud nikdo - jaké vyvodíš důsledky z prověřování které nikam nevedlo a z toho, že lidi byli poškoození tvými kroky?


vyjádři se nádhero k ukrajinské raketě co zabila v Polsku 2 lidi, zda je zelenskyj omluvil a poskytl odškodnění pozůstalým, kdy a kolik. Do poslední chvíle lhal i když všichni se už přiznali že to byla ukrajinská raketa.

Ty jsi tehdy pomalu svolávala třetí světovou, nyní se ukazuje, že NORD Stream zlikvidovali ukrajinci a prsty v tom mohli mít poláci. Co děláš pro to, aby nám lidem daly státy útočníků odškodnění? Aby třeba za lidi platili drahé energie - tu část, která je dražší proti minulým letem?

nespokojeny ( 29. května 2023 20:16 )

Trefně napsáno.

nespokojeny ( 29. května 2023 20:15 )

Tak dlouho????

nespokojeny ( 29. května 2023 20:14 )

Wolle!!!!

Jirik-ta ( 29. května 2023 10:07 )

přesně, v jejich případě nikdo partu trhat nesmí, jsou jako jeden muž. jeden za všechny a všichni za jednoho.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa