Středa 7. června 2023
Svátek slaví Iveta / Slavoj, zítra Medard
Oblačno, bouřka 21°C

Černochová zpražila Železného: „Vtípek?!“ Řešili výcvik Ukrajinců v ČR, moderátor se brání

Aktualizováno -
10. února 2023
14:45
Autor: vja, ČTK, swp - 
10. února 2023
11:52

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) se v pátek vydala na inspekci vojenského újezdu Libavá v Olomouckém kraji, kde pod vedením Armády ČR trénují ukrajinští vojáci. O plánované cestě promluvila v rozhovoru na ČT24, který moderoval Jakub Železný. Ten si v průběhu vysílání neodpustil poznámku, kdy následný výraz ministryně v tu chvíli mluvil sám za sebe. Železný se brání, že nešlo o vtípek, ale o „logickou reakci na nelogickou větnou konstrukci“.

Rozhovor se nesl prakticky po celou dobu v klidném duchu, přičemž z projevu ministryně bylo znát, že na tématu jí skutečně záleží. „Zítra s panem poslancem Růžičkou se jedeme podívat na Libavou,“ sdělila Železnému Černochová.

V jeden moment však diskuze poněkud vykolejila. „S ostatními kolegy poslanci a senátory vlastně budeme cvičit až 4000 ukrajinských vojáků,” říkala Černochová. Právě v tu chvíli napadlo Železného, že se pokusí trochu zavtipkovat. „Vy je budete cvičit?“ divil se Železný.

Ministryně však evidentně v danou chvíli na humor neměla příliš náladu, na moderátora totiž upřela téměř vražedný výraz.

„Jako Česká republika. Vtípek?“ zeptala se Železného odměřeně. Ten se v tu chvíli začal okamžitě kát. „Pokus o vtípek, omluva,“ snažil se udobřit si Černochovou.

Video s ledově klidnou reakcí ministryně se nyní šíří vcelku rychle po sociálních sítích. Někteří z lidí Železného kritizují za neprofesionalitu, jiní si naopak myslí, že Černochová nemá smysl pro humor.

Dneska jsem byla fakt utahaná a ještě od rána bojuju s nějakým bacilem, takže ‚vtípky‘ jsem (i skrze vodu v hlavě z rýmičky) moc nedávala,“ komentovala následně ministryně situaci na Twitteru.

Komentář přidal později i samotný moderátor Železný. „Poslouchat, analyzovat, hned reagovat. Můj styl práce. Jistě ne dokonalý. ′S ostatními kolegy poslanci a senátory vlastně budeme cvičit až 4000 ukrajinských vojáků.′ Přesně to řekla Jana Černochová. Má reakce? Ne vtípek, logická reakce na nelogickou větnou konstrukci. Ach jo,“ uvedl na twitteru.

První rotace se už vrátila na Ukrajinu

Ve vojenském prostoru Libavá trénují ukrajinští vojáci již od začátku prosince, přičemž první rotace má již výcvik za sebou a vrátila se zpět na Ukrajinu. V Česku se ukrajinští bojovníci učili základní vojenské dovednosti včetně střelby z útočných pušek nebo řízení bojových vozidel pěchoty, ale i velitelské schopnosti. V jednotce o velikosti praporu se mísí nováčci i zkušení bojovníci z fronty. 

Výcvik ukrajinských vojáků schválila vláda a Parlament na podzim. Cílem je do konce příštího roku v Česku vycvičit až 4000 Ukrajinců především z mechanizovaných jednotek, do Česka ale zamíří i specialisté. Podobně jsou ukrajinští vojáci bránící svou zemi před ruskou agresí cvičeni i v dalších evropských zemích.

Cvičení vychází z dvoustranné dohody české a ukrajinské vlády. Výhledově by mělo být podle podkladů převedeno pod asistenční misi EU, která by Česku mohla vrátit část nákladů odhadovaných na 975 milionů korun. Při výcviku ukrajinských vojáků získá nové zkušenosti i česká armáda, uvedla ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Půjde například o informace o operačních postupech obou válčících stran.

Video  Ruská invaze na Ukrajinu. Jak to celé začalo?  - Videohub
Video se připravuje ...
10:30
Dnes

Ukrajina a Rusko se v noci na dnešek na mimořádném zasedání Rady bezpečnosti OSN navzájem obvinily ze zničení Kachovské přehrady na jihu Ukrajiny. Schůze se konala na žádost Kyjeva, jehož zástupce podpořily pobaltské země i Spojené státy.

9:53
Dnes

Ruská vojska dále ztrácejí pozice u města Bachmut v Donbasu na východě země, kde ukrajinské jednotky postupují na křídlech, uvedl dnes na sociální síti Telegram velitel ukrajinských pozemních sil Oleksandr Syrskyj. Generál své tvrzení podle listu Ukrajinska pravda podpořil i zveřejněním záběrů z bojové akce 3. úderné brigády. Ukrajinské útoky severně a jihozápadně od Bachmutu hlásí také analytici z amerického Institutu pro studium války (ISW).

„Úsek fronty u Bachmutu. (Ukrajinské) obranné síly pokračují v postupu na křídlech, nepřítel ztrácí pozice u Bachmutu,“ napsal Syrskyj.

9:20
Dnes

Ukrajinský šéf chersonské regionální vojenské správy Oleksandr Prokudin podle agentury Unian uvedl, že zaplaveno bylo 1852 domů.

„Během noci jsme nezaznamenali nic neobyčejného. Intenzita záplav slábne, nicméně kvůli značnému poničení ještě čekáme další vodu. Podle našich předpovědí se hladina v příštích 20 hodinách zvedne o další metr,“ uvedl Prokudin. K dnešnímu ránu podle něj musely úřady evakuovat 1457 lidí, z nichž 1286 žilo v chersonské ostrovní čtvrti Korabel.

Zobrazit celý online

pindal ( 1. března 2023 18:59 )

Úvodní obrázek,těch dvou řečených.

pindal ( 1. března 2023 18:54 )

Je to druh žen ,který má patologicky sbujené sebevědomí.A muži?Ti je vždy poslouchají,bojí se.Asi jako pes některé sebevědomé kočky.Na tomto obrázku je to
také vidět.

nespokojeny ( 12. února 2023 13:17 )

Pane prezidente co to znamená? Kuna sem kuna tam.

nespokojeny ( 12. února 2023 13:15 )

Nepochopitelné, jak tato baba může být v politice. Nepochopitelné, že se pořád najde dost lidí/voličů kdo těmto šmejdům fandí.
Slabí Slované, nechají sebou vláčet, místo, aby vzali klacky a vyhnali dacany od koryt.

nespokojeny ( 12. února 2023 13:10 )

Jirik-ta naprostý souhlas. To je strašná baba.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa