Pátek 9. června 2023
Svátek slaví Stanislava, zítra Gita
Oblačno, déšť 22°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Ministryně Černochová zadržovala slzy: Dojemný vzkaz bratra zabitého ukrajinského vojáka

Autor: simao - 
25. února 2023
11:31

Ministryně Jana Černochová (ODS) upozorňuje, že Ukrajině je i rok po vypuknutí krvavé války dál třeba pomáhat. Česko tak činí i v rámci výcviku Ukrajinců v Libavé. Šéfka resortu obrany se v sobotu podělila o dojemný příběh a dar, který zde dostala.

„Při návštěvě výcviku ukrajinských vojáků v Libavé jsem dostala od mladého vojína, jehož bratr padl na frontě, vlajku, která symbolizuje obrovskou odvahu Ukrajinců. Jeho řeč byla natolik emotivní, že jsem sotva zadržela slzy,“ uvedla na facebooku v sobotu ministryně obrany Jana Černochová, která byla ve čtvrtek hostem ve speciálním vysílání Epicentra na Blesk.cz k výročí války na Ukrajině.

„Vážená paní ministryně, dovolte, abych vám předal vlajku 93. samostatné motorizované brigády. V roce 2014 můj padlý bratr bránil doněcké letiště v sestavě jednotky, které se přezdívalo Kyborgové. Zahynul v srpnu 2022, když bránil východ naší země,“ uvedl vojín Andrij.

„Velitel 93. brigády o svých lidech prohlásil: ′Beton nevydrží, ale lidé ano.′ Od června do prosince jsem měl tu čest bránit ukrajinskou nezávislost v sestavě právě této hrdinské brigády. Bok po boku s bratry ve zbrani jsem bránil Slavjansk, Bachmut, Soledar. Přijměte prosím tento dar, symbol nezlomnosti ukrajinského lidu, jako poděkování za pomoc, kterou mé zemi Česká republika poskytuje v boji proti agresorovi – Ruské federaci," dodal bratr padlého ukrajinského vojáka.

23:26
8. 6. 2023

Vážení čtenáři, to je pro dnešek vše, s novými informacemi se přihlásíme opět ráno.

23:23
8. 6. 2023

Západ slunce nad Kyjevem, kde se rozeznívá poplach před ruskými nálety.

23: 06
8. 6. 2023

Aktivistka Greta Thunberg se na twitteru vyjádřila k útoku na přehradu Kachovka. „Tato ekocida jako pokračování ruské nevyprovokované totální invaze na Ukrajinu je dalším zvěrstvem, kvůli kterému svět ztrácí slova. Naše oči jsou opět upřeny na Rusko, které se musí zodpovídat za své zločiny.“

Zobrazit celý online

Černochová: Jsou velmi snaživí. Klobouk dolů

Černochová o výcviku Ukrajinců v Libavé mluvila i ve studiu Blesku. „Ti lidé žili ještě před rokem stejně jako my, chodili do kina, na víno, jezdili na dovolené. Teď opustili svoje civilní povolání a stali se mobilizovanými proto, aby se naučili se zbraní, naučili některým dovednostem, které je tam naše armáda vycvičí. Klobouk dolů. A opravdu jsou velmi snaživí, jde jim to. Jsou tam v těch bojových jednotkách ženy, bylo tam na 20 žen a nejsou to pouze zdravotnice,“ uvedla Černochová pro Blesk.

„Já musím říct, že si toho opravdu hrozně moc vážím a oni si váží toho, že ČR k tomu přistupuje takhle. Mimochodem tím, že jim pomáháme, jsou samozřejmě obohaceni Ukrajinci o naši pomoc, ale oni obohacují nás v těch svých zkušenostech. Jestli někdo bude nejlepší vycvičenou a zkušenou armádou světa, tak to bude právě Ukrajina díky tomu čerstvému konfliktu, který tam je,“ dodala Černochová.

Video  Ministryně Černochová: Ukrajina jako brutální budíček! A co Putinovy hrozby jadernými zbraněmi?  - Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

 

Video se připravuje ...
Další videa