Jurečkova reforma penzí: Bohatší senioři vypomohou manželkám? A jak jsou v důchodech velké nerovnosti
Přes 3000 korun činí rozdíly v průměrných důchodech žen a mužů. Smazat je může pomoci společný vyměřovací základ, který by měl být součástí důchodové reformy ministra práce Mariana Jurečky (42, KDU-ČSL). Tu představí už příští týden.
Pětistovka tzv. výchovného, kterou od letoška pobírá ke starobnímu důchodu ten z rodičů, jenž o dítě častěji pečoval, má zůstat zachována. Obří rozdíly panující v penzích českých seniorů a seniorek ale jen samotné výchovné nesmaže.
Co s tím? „V programovém prohlášení máme i společný vyměřovací základ manželů v oblasti důchodového pojištění. A s tímto institutem se snažíme pracovat,“ řekl v úterý.
Jen dobrovolně?
Podle programového prohlášení by opatření mělo fungovat na dobrovolné bázi. Mělo by to být tak, že pro uplatnění důchodových nároků by se rozdělil sloučený vyměřovací základ napůl mezi oba partnery v rámci základního důchodového pojištění. Podle dřívějších Jurečkových slov by opatření mělo pomoci hlavně ženám při úmrtí manžela nebo při rozvodu.
Jasno příští týden
Jak včera Blesku napsala mluvčí Jurečkova resortu Eva Davidová, kvůli náročnosti výpočtu se účinnost tohoto opatření předpokládá nejdříve v roce 2025. Těchto komplikací se obává také ekonom a poradce premiéra Štěpán Křeček.
„Systém důchodového pojištění je navržen jako pojistný systém a vždy se sleduje, kolik jednotlivec, nikoliv rodina, do systému odvede, a tedy kolik z něj má pak nárok čerpat,“ vysvětlil Blesku Křeček.
Vládní napínání, jakou podobu budoucí důchody čekají, by už ale mělo brzy skončit. „Kompletní parametry důchodové reformy představíme už příští týden,“ dodala pak Davidová.
21,5 roku v důchodu?
Jurečka také v úterý naznačil, že věk pro odchod do důchodu by se nutně nemusel zvyšovat. Hranice odchodu do penze má být navázána na vývoj délky dožití.
„Pro nás je důležité, abychom zakotvili princip, který vlastně funguje dnes, že průměrná doba pobírání starobního důchodu v České republice je 21,5 roku,“ řekl ministr.
Podle poslední důchodové ročenky v roce 2021 lidé trávili ve starobní penzi v průměru 23,9 roku. Ženy v ní byly průměrně 28,1 roku, muži 18,9 roku. Už dříve v rozhovoru pro Blesk šéf MPSV uvedl, že lidé v náročných profesích by měli mít možnost jít do důchodu dříve až o pět let bez krácení částky a ostatní nejvýše o tři roky s výraznějším snížením částky než dnes.
„Určitě je potřeba zohledňovat i to, jestli ten daný člověk třeba studoval nebo nestudoval, kdy fakticky nastoupil na ten trh práce nebo jak náročná jeho profese byla. Takže musíme sledovat osud toho konkrétního člověka,“ dodal ekonom Křeček.
A pořád chrochtá a pořád chrochtá a nedá si říct...