Úterý 21. května 2024
Svátek slaví Monika, zítra Emil
Polojasno, bouřka 23°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Nekula o kontrole ukrajinského obilí: Nenašli jsme žádný nevyhovující vzorek. Ani u vajec a masa

Aktualizováno -
20. dubna 2023
09:59
Autor: ČTK, for - 
20. dubna 2023
09:20

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) dnes na tiskové konferenci představil první výsledky z kontroly obilí, které se dováží ze zahraničí. Několik států kvůli možným zdravotním rizikům i vlivu na domácí trh zakázalo dovoz ukrajinského obilí. Ve středu začal platit zákaz na Slovensku a v Bulharsku, přistoupilo k němu také Maďarsko a Polsko. Podle ministra ale k zákazu v Česku není důvod, a to jednak proto, že dosavadní kontroly neodhalily problém, a rovněž proto, že se k nám dováží jen zlomek. Ministerstvo zemědělství už dříve uvedlo, že do ČR se od začátku války dovezlo jen 4000 tun ukrajinské pšenice, což je ve srovnání s domácí produkcí zanedbatelné množství. Kontroly jsou prováděny i u krmiv, masa i vajec. Sledujte tiskovou konferenci živě na Blesk Zprávách.

V jedné ze zásilek na Slovensku se našly zbytky pesticidů, zakázalo kvůli tomu i zpracování ukrajinské pšenice. Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) již dříve uvedla, že v ČR se zatím žádná problematická pšenice neobjevila.

Video  Nekula: Žádný vzorek obilí z Ukrajiny nebyl problémový  - ČTK
Video se připravuje ...

Ministerstvo zemědělství uvedlo, že intenzivní kontroly budou pokračovat. Mají se zaměřit i na mlýnské výrobky. Podle Nekuly se u každého vzorku dělá rozbor na přítomnost více než 400 zbytků účinných látek. Jde především o testy na přítomnost mykotoxinů nebo reziduí pesticidů, u všech vzorků se testuje i to, zda neobsahují těžké kovy jako olovo nebo kadmium.

Nekula: Žádný vzorek nebyl nevyhovující, k zákazu není důvod

„Chci zdůraznit, že ochrana zdraví obyvatel a spotřebitelů je pro mě absolutní prioritou,“ uvedl Nekula na tiskové konferenci s tím, že se zintenzivněly kontroly i živočišných produktů, tedy masa i vajec. Podle ministra se dělá v laboratořích rozbor, kde se hledá až 400 látek. „Jde například o testy na přítomnost pesticidů a testujeme i to, zdali neobsahují těžké kovy,“ upřesnil. 

„Žádný vzorek dosud nebyl nevyhovující,“ zdůraznil. Chápe ale zákaz u ostatních zemí, kde mají dovoz větší. „My se k němu nepřipojili, protože k tomu není důvod!“ 

Zástupce Státní zemědělské veterinární inspekce doplnil podrobnosti o kontrolách pšenice a mouky, které pochází z Ukrajiny. Ředitel Martin Klanica uvedl, že bylo odebráno 30 vzorků. „Chtěl bych zdůraznit, že nebyl zjištěn žádný nevyhovující vzorek,“ konstatoval s tím, že byly kontrolovány i jiné šarže, než jen z Ukrajiny. 

Kontrolují se i krmiva. Ředitel Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského Daniel Jurečka uvedl, že v rámci kontrol dovozu z Ukrajiny udělali devět kontrol a stejně jako předchozí řečníci uvedl, že se žádné problémy nenašly. 

Ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád uvedl, že jeho instituce udělala 16 kontrol a také nenašla žádné závadné produkty u vajec a drůbežího masa. 

Nekula také upozornil na to, že ČR je v produkci obilovin plně soběstačná, velkou část produkce i vyváží. Loni uvedl, že se v Česku vypěstuje 160 procent domácí potřeby obilí, u pšenice je to dvojnásobek.

Vedle Ukrajiny se kontrolují potraviny i z dalších zemí. „Je důležité nešířit paniku a opravdu se zajímat o data. Například z Ukrajiny se do ČR v loňském roce dovezly necelé 4 tisíce tun. Naše celková produkce je 5 milionů tun,“ uvedl také ministr na tiskové konferenci a zdůraznil, že ale nechce situaci bagatelizovat, a proto jsou kontroly tak intenzivní. 

Nekula uvítal opatření z pera EU, která by omezila dovoz obilí na evropský trh. Detaily bude s kolegy probírat v úterý. Podle něj je hlavně důležité, aby se ukrajinské obilí dostalo do cílových destinací třetího světa a aby nebylo k dispozici spekulantům. 

Na tiskové konferenci dnes vystoupí také ředitel SZPI Martin Klanica. 

Video  Pavel a Fiala o trénincích na odvody: Ten, kdo je připraven, není překvapen. Je to v zájmu bezpečnosti občanů.  - ČTK/Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

jasnavolba ( 21. dubna 2023 11:22 )

máš pravdu smrdí!! zrudná politika slepence v ukrajinské ryti! lidé dělají potravinové sbírky a ukrajinci neví co s závadnými potravinami,obilím! tak za odměnu žerte češi náš humus který už nechtěji ani v africe pane bože proč my musíme mít premi­era,­vládu,­minis­try ***y!

ad-ga ( 21. dubna 2023 08:05 )

Ukrajinské potraviny pro ČR.
Země, kde je válka nám bude dodávat potraviny ??? !!! Proč se u nás tedy dělali potravinové sbírky ??? !!! TADY NĚCO SMRDÍ !!!
Na ČT TN vidíme jak lidem UA dávají chleba na příděl a další věci a oni budou k nám dovážet potraviny, které prý sami nemají ?! A my tam vozíme humanitární pomoc ??!! To je snad opravdu blbý vtip !!!
Aktuálně - Do ČR míří potraviny z Ukrajiny.
Díky ukončení výroby českých výrobců potravin a pěstitelů, či chovatelů se chystá na český trh přes stovka ukrajinských dodavatelů. "Díky nedostatku některých komodit v ČR, zejména vajec, drůbeže a výrobků z ní, pečiva... zajistilo MPO dostatečný přísun potravin z Ukrajiny" !
Jedná se především o masné výrobky, pochutiny, ořechy, vejce, cukrovinky, rybí výrobky, konzervy, drůbeží maso, včelí med, slunečnicový olej a pekařské droždí. "České firmy se díky vysokým cenám energií stávají nekonkurence- schopné, ale díky zrušenému clu na zboží z UA bude všeho na trhu dostatek".
"Velice oceňujeme vstup UA na trh zejména v oblasti drůbeží výroby a drůbežích produktů, zejména vajec". Ptačí chřipka na území ČR způsobila výpadek na trhu, ovšem UA má dostatek kapacit k dovozu, nebo převzetí končících firem (Síkela) !!!

jajas ( 20. dubna 2023 19:12 )

Ten kuní ksicht nikdy nic nenajde....ví prd....

LuCo ( 20. dubna 2023 17:29 )

Kdo chce najít, najde!

jasnavolba ( 20. dubna 2023 12:38 )

další ulhaná zruda jen aby se zavděčil prolez zadkem EU ukrajině nechá naše občany žrát pesticidy humusáckou mouku potraviny kaufland už ji začal prodávat at to žere vláda on jeho rodina hnoji!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa