Čtvrtek 30. listopadu 2023
Svátek slaví Ondřej, zítra Iva
Zataženo, sněžení -1°C

Pavel ukázal na Zemanovou a Baxu coby ústavní soudce. „Žádné osobní tlačenky jako za Zemana,“ zní ze Senátu

Aktualizováno -
12. dubna 2023
17:31
Autor: ČTK - 
12. dubna 2023
15:09

Prezident Petr Pavel navrhne na ústavní soudce bývalou šéfku Soudcovské unie Danielu Zemanovou a někdejšího předsedu Nejvyššího správního soudu (NSS) Josefa Baxu. Pražský hrad by měl dnes odeslat žádost Senátu o souhlas s jejich jmenováním, potvrdila ČTK jeho mluvčí Markéta Řeháková. Pochvalné komentáře sklidil Pavel za své rozhodnutí v Senátu.

„K návrhu pana prezidenta na soudce Ústavního soudu lze říci jediné: jedná se o jména z právnické 'první ligy'. Senát asi nečeká složité rozhodování…,“ reagoval na twitteru ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) na Pavlovu nominaci Zemanové a Baxy na ústavní soudce.

Pavel: Mají nezpochybnitelné zkušenosti

„Uvědomujeme si, že výběr prvních kandidátů na soudce Ústavního soudu je časově naléhavý. Proto jsme vybrali osobnosti s nezpochybnitelnou zkušeností. Právě pracovní i životní zkušenosti jsou důvodem, proč se jejich jména v této souvislosti často zmiňují,“ zdůvodnil Pavel v tiskové zprávě výběr svých prvních dvou kandidátů.

„Jsem přesvědčen, že oba mnou vybraní kandidáti jsou významnými a všeobecně uznávanými autoritami v rámci justice i ve veřejnosti, že splňují všechny odborné i morální požadavky kladené na soudce Ústavního soudu a že jejich jmenování bude nesporným přínosem pro kvalifikované rozhodování v instituci, která se významným způsobem podílí na vývoji našeho právního řádu a dbá na ochranu jeho ústavnosti,“ napsal prezident.

Baxa: Je to velká čest

S Baxou i Zemanovou Pavel jednal minulý týden, na posty ústavních soudců je doporučil jeho konzultační panel. Na Ústavním soudu letos končí mandát sedmi soudcům, prvním třem na počátku května. Pavel slíbil jména prvních kandidátů Senátu předložit co nejdříve, aby je horní komora stihla projednat na schůzi 10. května.

„Nominaci považuji za velkou čest, beru to jako ocenění své dosavadní práce,“ řekl ČTK Baxa. Doplnil, že je připraven podrobit se proceduře v Senátu.

Pavel ČTK a České televizi řekl, že dnes má další schůzku s kandidátem na ústavního soudce. O postupu jednání chce pravidelně informovat předsedu Senátu Miloše Vystrčila (ODS). Potvrdil, že první tři jména se bude Pražský hrad snažit Senátu předložit tak, aby je mohl schválit na své schůzi 10. května. Další jména budou pokračovat podle toho, jak budou končit další ústavní soudci.

Velká jména světa justice

Třiašedesátiletý Baxa soudí u NSS, jedenapadesátiletá Zemanová aktuálně působí jako místopředsedkyně ústeckého krajského soudu pro pobočku v Liberci, předtím pracovala u pražského městského soudu a ještě dříve stejně jako Baxa u NSS. O Baxovi se spekuluje jako o možném adeptu na post předsedy Ústavního soudu. Místo se uvolní v srpnu.

Baxa soudí od roku 1984. Podílel se na založení Právnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni. V roce 1998 se stal prvním náměstkem ministra spravedlnosti a byl jím až do roku 2002 – pracoval postupně pro Otakara Motejla, Jaroslava Bureše a Pavla Rychetského.

Účastnil se příprav a prosazení velké novely trestního řádu i tvorby nového rámce správního soudnictví. V lednu 2003 ho tehdejší prezident Václav Havel jmenoval předsedou nově vzniklého Nejvyššího správního soudu. Tím byl Baxa do září roku 2018. Ve veřejných vystoupeních se zaměřuje na kritickou analýzu fungování soudnictví a jeho možné reformy.

Zemanová je soudkyní od roku 2001. V čele Soudcovské unie stála v letech 2014 až 2020. Zaměřovala se zejména na oblast přípravy a výběru soudců, na podmínky působení a výběru funkcionářů a na problematiku státní správy soudů. Od Jednoty českých právníků získala medaili za přínos justici. Profesně se zaměřuje mimo jiné na péči o nezletilé a ochranu nezletilých dětí v soudním řízení. Dlouhodobě se věnuje otázkám soudcovské etiky.

Pavlovi s výběrem pomáhá 20 institucí

Ústavní soudce jmenuje prezident se souhlasem Senátu na deset let. Pavel aktuálně hledá nástupce Milady Tomkové, Jaroslava Fenyka a Jana Filipa, kterým skončí mandát začátkem května. Minulý týden řekl, že třetího kandidáta či kandidátku teprve hledá.

Funkční období brzy vyprší i dalším ústavním soudcům - konkrétně 4. června Vladimíru Sládečkovi, 6. srpna předsedovi soudu Pavlu Rychetskému, o den později Ludvíku Davidovi a 26. listopadu Radovanu Suchánkovi.

Při výběru dalších nominantů na tato místa chce Pavel vycházet z návrhů více než 20 oslovených právnických institucí. Navržená jména bude posuzovat sedmičlenný konzultační panel v čele s ústavním právníkem Janem Kyselou.

Mezi zaslanými návrhy jsou vedle Baxy a Zemanové například dlouholetý místopředseda Nejvyššího soudu Roman Fiala, místopředseda Vrchního soudu v Praze Robert Fremr, místopředsedkyně Nejvyššího správního soudu Barbara Pořízková nebo předseda Soudcovské unie Libor Vávra.

Růžička: Žádné osobní tlačenky

Nominanty ocenil také předseda senátního výboru pro lidská práva Jiří Růžička (za TOP 09).

„Extraligový výběr! Však mu také předcházela důkladná a věcná jednání. Žádné osobní tlačenky a prebendy, jak jsme byli zvyklí u Miloše Zemana,“ napsal na twitteru Růžička, jehož výbor bude spolu s ústavně-právním výborem kandidáty předjednávat.

Růžička tak potvrdil dohodu Pavla se senátory z konce března, podle níž prezident hodlá návrhy adeptů na ústavní soudce vždy předem probrat s představiteli horní komory.

„Pokud by ke kterémukoli z navržených jmen byly nějaké zásadní výhrady, tak jsem připraven nejenom já, ale i s konzultačním týmem se nad těmi výhradami zamyslet a pokusíme se dojít k nějakému kompromisnímu stanovisku,“ řekl tehdy Pavel.

Video  Briefing prezidenta Petra Pavla (3.4.2023) 
Video se připravuje ...

MAMKA2316 ( 12. dubna 2023 15:40 )

Toho pana jsem nevolil protože mu nevěřím a potvrdil mi to když podepsal snížení i mého důchodu ???Doufám že ještě není trestné mít svůj názor ??I když Ševčíka se už snaží údajně s podporou České spořitelny trestat??

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud