Úterý 28. května 2024
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Oblačno, bouřka 21°C

Pavel se pustil do hledání ústavních soudců. Nahradí Rychetského exšéf NSS Baxa?

Autor: ČTK - 
3. dubna 2023
17:59

Někdejší dlouholetý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa řekl po dnešní schůzce s prezidentem Petrem Pavlem, že ohledně možného působení u Ústavního soudu je teprve v širší nominaci a že adeptů na nové ústavní soudce je více. S Pavlem řešili roli Ústavního soudu (ÚS) a jednotlivých soudců a působení ÚS v ústavním systému, řekl při odchodu z Hradu ČTK a České televizi.

„Absolvoval jsem rozhovor s panem prezidentem, výsledek zatím žádný nemám. Pan prezident si to promyslí a své rozhodnutí určitě sdělí sám. Jak známo, těch kandidátů je více. Všechno má svůj čas,“ uvedl Baxa po setkání, které trvalo přes hodinu. „Zopakoval mi, že chce nejprve seznámit se svým záměrem Senát a jeho orgány, teprve poté veřejnost,“ doplnil soudce.

Otázku, zda by se mohl stát přímo předsedou ÚS po končícím Pavlu Rychetském, označil třiašedesátiletý Baxa za předčasnou. „Ještě není sestaven tým, ale vy se ptáte, kdo bude kapitánem,“ podotkl. Před schůzkou řekl ČTK, že pokud by mu prezident nabídl možnost kandidovat na ústavního soudce, považoval by to za čest a podrobil by se nominační proceduře.

Po Baxovi zamířila dnes na setkání s Pavlem také někdejší šéfka Soudcovské unie Daniela Zemanová, další adeptka na nominaci k ÚS. Ke schůzce se předem nevyjádřila s tím, že respektuje žádost kanceláře prezidenta o mediální zdrženlivost.

Jména tří vybraných kandidátů chce Pavel předložit Senátu co nejdříve, aby je horní komora stihla projednat na své schůzi 10. května. Už příští měsíc totiž končí mandát ústavním soudcům Miladě Tomkové, Jaroslavu Fenykovi a Janu Filipovi.

Ústavní soudce jmenuje prezident se souhlasem Senátu na deset let. Funkční období brzy vyprší i dalším ústavním soudcům - konkrétně 4. června Vladimíru Sládečkovi, 6. srpna předsedovi Rychetskému, o den později Ludvíku Davidovi a 26. listopadu Radovanu Suchánkovi. Při výběru dalších nominantů chce Pavel vycházet z návrhů více než 20 oslovených právnických institucí. Navržená jména bude posuzovat sedmičlenný konzultační panel v čele s ústavním právníkem Janem Kyselou.

Kandidáty hodlá Pavel posuzovat na základě několika kritérií včetně profesní zkušenosti a odbornosti. Při výběru chce brát zřetel i na „regionální rozrůzněnost“ ve vztahu k životní zkušenosti i k právnickým fakultám, kde adepti studovali nebo působí. Zohledňovat bude i věkovou a genderovou vyváženost, stejně jako hodnotovou a názorovou různorodost. Převahu mezi nominanty by měli mít soudci obecných soudů a akademici, doplnit je mají i další profesionálové.

Proceduru výběru ústavních soudců konzultoval Pavel minulý čtvrtek se senátory. Kdyby se z jejich strany objevily k adeptům vážné výhrady, chtěl by se pokusit najít kompromis.

Baxa soudí od roku 1984, Zemanová je soudkyní od roku 2001. Ani jeden z nich nebyl v KSČ.

Video  Tiskovka - prezident Petr Pavel 
Video se připravuje ...

nespokojeny ( 4. dubna 2023 20:48 )

Snad se prezident Pavel s jmenováním Marka Bendy do ÚS nezesměšní. To neudělá.

LuCo ( 4. dubna 2023 11:50 )

Soudci jak je známe s jejich velmi, velmi liknavým postojrm k práci?.... Vrah nebo hrdina, všichni jedna rodina! 10 let na studium stále přibývajících spisů? Žádná vyjímka! a když není do čeho píchnout? !Opět se obnoví Čapí hnízdo a prachy soudcům se budou hrnout dále....

Fialova katastrofa ( 3. dubna 2023 20:35 )

Bolševický práskač Pávek je nevyzpytatelný, za nitky tahá Kolář a zbrojařské lobby.

Jaryn19 ( 3. dubna 2023 20:03 )

aby překonal Zemana, musel by podpořit Marečka Bendy. Tak uvidíme

LuCo ( 3. dubna 2023 19:52 )

Přežijeme Rychetského i další výtečníky, které vybere chameleon PP.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa