Čtvrtek 8. června 2023
Svátek slaví Medard, zítra Stanislava
Oblačno, bouřka 21°C

Jurečka chce navýšit rodičovský příspěvek. NERV naopak radí rodičovskou zkrátit

Autor: ČTK - 
30. března 2023
17:51

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) chce prosazovat zvýšení rodičovského příspěvku ještě v letošním roce. Nejpozději by se dávka měla zvednout od ledna příštího roku. Šéf resortu to dnes řekl novinářům. Jaké přidání bude navrhovat, dnes neupřesnil. Rodičovská činí 300 000 korun. Rodiče ji mohou čerpat do potomkových čtyř let. Čím vyšší je měsíční částka, tím rychleji se suma vybere. Měsíčně je možné pobírat až 70 procent základu výdělku. Místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová před nedávnem novinářům řekla, že většina koaličních stran je pro zvýšení rodičovské.

Chci záležitost projednat s koaličními partnery ve finální podobě. Moje ambice je dohodnout se na zvýšení ještě v letošním roce, nejpozději od ledna 2024,“ řekl ministr.

Loni stát na rodičovských příspěvcích vyplatil přes 33 miliard korun. Podle Richterové přidání o 10 000 korun představuje zhruba miliardu korun navíc. Strany koalice i opozice navrhují různě vysoká navýšení, a to minimálně o 50 000 korun. Při přidání o tuto částku by tak ročně bylo potřeba zhruba o pět miliard korun víc. Piráti zmiňovali 75 000 korun a opoziční ANO pak 100 000 korun. Zvednutí částky by bylo na dluh.

NERV varuje: Rodičovskou by bylo lepší zkrátit

Před růstem výdajů státu varují Národní rozpočtová rada (NRR) i Národní ekonomická rada vlády (NERV). Ta doporučuje rodičovskou zkrátit. Poukazuje na to, že Česko má ve srovnání s ostatními státy dobu rodičovského volna dlouhou. Radí výrazně zvýšit dostupnost školek a jeslí.

Podle Richterové je posílení kapacit školek či dětských skupin nutné. Rodiče malých dětí budou moci nastoupit do práce, stát získá peníze z daní a odvodů, výdaje na dávky klesnou, zmínila místopředsedkyně Sněmovny. Rozšířit by se měla i nabídka dalších služeb, a to třeba o sousedské hlídání. Upravit to má novela, kterou se chystá ministerstvo práce v brzké době předložit.

Naposledy se rodičovská zvedla v roce 2020 celkem o 80 000 korun. Podle studie pětice výzkumníků Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA) Národohospodářského ústavu Akademie věd ČR to vedlo k delšímu čerpání. Poklesl podíl matek, které se zapojily do práce. Pro společnost to znamenalo další náklady.

Česko mělo už loni na začátku srpna zavést také takzvaný střídací bonus, tedy dvouměsíční rodičovskou s dostatečně vysokým příspěvkem pro druhého rodiče. Počítá s tím evropská směrnice o slaďování práce a rodiny. ČR měla na uvedení do praxe přes tři roky, termín nedodržela. Mohou za to hrozit pokuty. „Finalizuje se varianta návrhu. Uvidíme, zda bychom to nespojili s navýšením pomoci rodinám. Je to jedna z možností,“ uvedla Jurečkova náměstkyně Šárka Jelínková (KDU-ČSL).

Video  Rodičovský příspěvek na rok 2023  - Videohub
Video se připravuje ...

tarrica ( 20. května 2023 13:36 )

Bodejť by nechtěl zvýšit, má 5 dětí a možná plánuje další.
Mrzí mě, že tato vláda rozeštvává mladé se starými- když se rušila tisícovka, mladí psali, že souhlasí. Teď , když chtějí navýšit rodičák, tak starší píší, ať jdou mámy pracovat.
Co kdybychom se domluvili a vykopali z pozic ty, co tyto štváčské blbosti vymýšlí? Takové šmejdy nepamatuji a že už toho pamatuji hodně.

maxpax ( 31. března 2023 15:48 )

Zvyšovat rodičák je nesmysl. Postavte jesle,­škol­ky.Ro­dičák max.dva roky.
V kolektivu se děti naučí hygienickým návykům a jak mezi sebou a okolím komunikovat. Naučí se základním principům slušnosti. Sníží se ekologická zátěž životního prostředí plenama, protože na nočník a záchod se dítě naučí rychleji než si líné matky myslí. Valná většina matek za 4 roky výchovu doma nezvládá, ono je to tam ani nebaví. Z toho plynou pak další nepříjemnosti pro ostatní, že si dobu 4 let maminky krátí v kavárnách kam tahají i ty děti,o které se tam samozřejmě nestarají. A pak jsou maminky, které si přesně spočítají ovulaci a co dva roky čerpají 300 000, aniž by někdy pracovaly. Velmi rychle pochopily, že dá se takhle dobře žít několik let .
Zkrátka zvyšovat přísun peněz je nesmysl. I stát se včas musí postarat, aby mu rostla generace, která mu k něčemu bude.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa