
Pekarová pro Blesk o asijské cestě: O pivu i opeře. Česko je a bude na straně Tchaj-wanu, vzkázala

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) pokračuje s početnou českou delegací ve své návštěvě u strategických partnerů v Asii. Blesku svěřila několik zážitků z Koreje. Mimo jiné zmínila návštěvu české restaurace, kde se točí klasické české pivo a zavzpomínala na asijskou zpěvačku, která potěšila delegaci interpretací Antonína Dvořáka. Členové delagace pak zmiňují na twitteru i to, že v Koreji sundavali ze stěny portrét Miloše Zemana. V pondělí se v Tchaj-peji setkala s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen. Ta podle agentury Reuters ocenila, že Pekarová Adamová na Tchaj-wan přicestovala navzdory „velkému tlaku“. Poukázala tak na kritiku návštěvy ze strany Číny, která Tchaj-wan považuje za své území. Česko je a bude na straně Tchaj-wanu, řekla Pekarová v tamním parlamentu.
Česká delegace v čele s předsedkyní Sněmovny se o víkendu přesunula na Tchaj-wan. Předtím ale strávila tři dny v Jižní Koreji.
„Dobře sami známe, že mnozí sice hodně o demokracii mluví, ale ve skutečnosti jim vyhovuje pravý opak svobodného zřízení,“ poznamenala ve svém vystoupení před tchajwanským parlamentem šéfka české Sněmovny. Mnoho autokratů a diktátorů, v minulosti i nyní, se podle ní sice zaštiťuje líbivými slovy o svobodě, ale „nejsou s to obstát bez svých berliček v podobě útlaku, výhrůžek, či dokonce násilí“.
Pekarová vyjádřila podporu Tchaj-wanu
Na konci vystoupení Pekarová opět vyjádřila svou podporu Tchaj-wanu. „A já bych na tomto místě, vážené kolegyně a kolegové, milý tchajwanský lide, Vás chtěla ubezpečit, že jsme s vámi už nyní a budeme s vámi i nadále. Za všech okolností,“ řekla tamním zákonodárcům
Pekarová na Tchaj-wanu jednala v pondělí s prezidentkou Cchaj Jing-wen. Čína cestu předsedkyně české Sněmovny kritizovala.
„Jak Tchaj-wan, tak Česká republika poznaly autoritářskou vládu a hluboce chápou, že demokracie nepřichází snadno. Můžeme si tedy být vzájemně spolehlivými partnery při udržování demokracie a svobody,“ citovala agentura Reuters tchajwanskou prezidentku.
Blízcí partneři
Pekarová Adamová podle Reuters zdůraznila, že Česká republika a Tchaj-wan „věří ve stejné hodnoty a principy, především ve svobodu, demokracii a ochranu lidských práv“. „Nikdo nás nemůže výhrůžkami odradit od toho, abychom tato práva ctili,“ poznamenala Pekarová.
„Česká republika a Tchaj-wan jsou blízcí partneři, kteří vyznávají stejné hodnoty: svobodu, demokracii a ochranu lidských práv. A takoví musí držet při sobě,“ uvedla později na twitteru. Česká republika a Tchaj-wan sice neudržují oficiální diplomatické vztahy, ale v řadě oblastí obě země spolupracují. Ostrovní stát již v roce 2020 navštívil předseda Senátu Miloš Vystrčil.
Pekarová Adamová po setkání před novináři uvedla, že Česká republika patří k největším podporovatelům a přátelům ostrova v Evropě. „Věřím, že nás budou následovat i další evropské země, pokud už tak nečiní,“ řekla předsedkyně Poslanecké sněmovny podle zvukového záznamu, který má ČTK k dispozici.
Česká politička uvedla, že s tchajwanskou prezidentkou na schůzce „probraly množství témat nejen z oblasti ekonomické a politické spolupráce, ale třeba také kulturní“. Jednaly také o kybernetické bezpečnosti a bezpečnosti obecně. „Paní prezidentka oceňuje tuto návštěvu a velmi si váží toho, že delegace, která sem přijela z ČR, je tak početná,“ prohlásila Pekarová Adamová, již na Tchaj-wanu doprovází více než 150 lidí.
Medaile od protějška
Pekarová během své cesty dostala i ocenění od svého protějšku. „Slovy nelze vyjádřit, jak si vážím udělení medaile za parlamentní demokracii. Moc za ni předsedovi tchajwanského parlamentu You Si-Kun děkuji. Vnímám ji jako ocenění všech poslanců ve Sněmovně, kteří mají svobodu, demokracii a lidská práva v úctě,“ uvedla Pekarová a přidala fotografii z přebírání ocenění.
Vzpomínky na Soul
Během své asijské mise se Pekarová předtím v Koreji často setkávala i se stopami, které zde zanechávají Češi a naše kultura. A v komentáři pro Blesk Zprávy vypíchla hned dvě typické věci pro Českou republiku - plzeňské pivo a skladatele Antonína Dvořáka. Zajímavé podle ní bylo také pozorovat kontrast majestátnosti komplexu historických královských paláců v Soulu a čilým obchodním ruchem v Pusan.
V Soulu se setkala i s českými krajany, kteří na korejském poloostrově pracují. „Zaujala mě tradiční česká restaurace 1842. Tam jsem měla příležitost setkat se s českými krajany, kteří žijí a pracují na korejském poloostrově. A jelikož název odkazuje na rok vzniku plzeňského ležáku, nemůže se tam čepovat nic jiného...,“ uvádí pro Blesk.
„Nezapomenutelným kulturním zážitkem bylo úchvatné vystoupení místní operní pěvkyně s nejznámější árií z Dvořákovi Rusalky na recepci u příležitosti slavnostního otevření našeho honorárního konzulátu v Pusanu,“ řeklašéfka Sněmovny. Kousek ze zpěvu jihokorejské pěvkyně sdílela i na twitteru. Z daleké Asie k nám tak proudí „Měsíčku na nebi hlubokém, světlo tvé daleko vidí.“
V příštavním městě na jihu země se delegace setkala i s podobiznou Karla Čapka, jak uvádí na twitteru předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Marek Výborný. „A ten obraz jsme panu konzulovali sundali,“ dodal Výborný s úsměvem na upozornění, že je na jedné z fotek vidět v kanceláři fotografie exprezidenta Miloše Zemana.
Předsedkyně opakovaně mluví o tom, že se v Koreji setkávala s vřelým přivítáním, a to téměř na každém rohu. Podobné to bylo následně i na Tchaj-wanu, jak na twitteru potvrzují i další členové delegace z Poslanecké Sněmovny, kteří jsou na cestě s předsedkyní.
Ačkoliv je Tchaj-wan kvůli určité citlivosti návštěvy více propírán médii, měla návštěva Koreji své velké úspěchy. „V Korejské republice jednáme o investicích a spolupráci v oblasti moderních technologií, vývoje v automobilovém průmyslu nebo turismu, který oživí dlouho očekávaná přímá letecká linka Soul – Praha,“ informoval o detailech z jednání člen delegace poslanec Ondřej Lochman.
Nesouhlas Číny
Čínské velvyslanectví v ČR návštěvu Pekarové Adamové na Tchaj-wanu ostře odsoudilo a vyzvalo Česko, aby dodržovalo princip jedné Číny. „Na světě existuje pouze jedna Čína a Tchaj-wan je nedělitelnou součástí čínského území. Vláda Čínské lidové republiky je jedinou legitimní vládou zastupující celou Čínu,“ napsala na svých webových stránkách ambasáda.
řád dostal neřád! největší blbka zlo ! ještě Černochová,Němcová tři řaroedjnice budou odměněni.