Pátek 14. června 2024
Svátek slaví Roland, zítra Vít
Oblačno 20°C

Pavlovi s výběrem ústavních soudců pomohou experti. A jmenuje Zemanem nechtěné profesory

Aktualizováno -
20. března 2023
12:54
Autor: ČTK, amb - 
20. března 2023
11:39

Prezident Petr Pavel tento týden obešle 23 institucí, aby mu předložily kandidáty na nové ústavní soudce. Návrhy bude probírat konzultační panel, který povede ústavní právník Jan Kysela. Pavel to dnes řekl na tiskové konferenci. Do budoucna nemá také problém jmenovat profesory, které dříve nechtěl jmenovat Miloš Zeman, pokud dostane konfirmační stanovisko. 

Kandidáti na ústavní soudce se budou posuzovat na základě několika kritérií. Obsahovat budou profesní zkušenost, odbornost v různých oblastech práva nebo různost regionální, generační a genderovou. S procesem výběru bude chtít Petr Pavel na konci března seznámit vedení Senátu.

Jedinou nominaci zatím nedostali. „V okamžiku, až nominace budou, a předpokládám, že nominace bychom mohli shromáždit do Velikonoc, teprve potom se jimi bude zabývat konzultační tým, teprve potom proběhnou jednání v Senátu,“ sdělil prezident. Až pak má podle něj smysl bavit se o konkrétních jménech.

„Jména nominovaných kandidátů vzejdou z procesu,“ uvedl Petr Pavel s tím, že žádná jména zatím sdělovat nebude. Jmenování ústavních soudců chce udělat maximálně transparentním.

„S velkou pravděpodobností budou převažovat návrhy na kandidáty z obecných soudů, dále z akademiků, ale ti budou také doplněni dalšími profesionály z dalších oblastí,“ uvedl Pavel. Kromě toho chce, aby se mezi ústavními soudci nacházeli lidé názorově různí a nepojal jen liberály, či konzervativce, pravici, nebo levici. 

Kdo bude v konzultačním panelu? 

Konzultační panel pod vedením Jana Kysely, který bude diskutovat o návrzích na nové ústavní soudce, se bude skládat z Elišky Wagnerové, Ivany Janů, Anny Šabatové, Marka Antoše, Davida Kosaře a Jiřího Šestáka. 

Se všemi členy konzultačního panelu se Pavel sejde v tomto týdnu. 30. března pak proběhne jednání s vedením Senátu, který by rád seznámil s tím, jak je proces připraven. 

„Prezident stojí na konci toho procesu, nejdřív proběhne proces nominací, potom posuzovaní nejen konzultačním panelem, ale samozřejmě také v Senátu,“ popsal Pavel. Teprve až dojde ke shodě, přistoupí ke jmenování.

Až v létě bude aktuální také jmenování předsedy Ústavního soudu. „Myslím, že teď je důležité soustředit se na výběr ústavních soudců a teprve potom jeden z nich bude jmenován předsedou,„ řekl Pavel. 

„Je to soud, který řeší spory na pomezí práva a politiky,“ definoval Petr Pavel Ústavní soud. Vzniká podle něj totiž hořkost nad tím, že se podle některých Ústavní soud chová příliš aktivisticky a příliš politicky, což sám považuje za přirozené.

Pavel byl dotázán také na snížení valorizace důchodů. „Vycházím z toho, že by to Ústavní soud rozhodně měl dostat k posouzení,“ zopakoval. Není podle něj důležité, kdo podnět předloží, nevidí ale důvod se k opozici připojovat. „Jsem samostatná instituce a tak se také budu chovat,“ komentoval to Pavel.

Jmenuje profesory, které odmítl jmenovat Zeman

Petr Pavel byl dotázán také na jmenování profesorů, které odmítl jmenovat jeho předchůdce Miloš Zeman. V tomto ohledu se chce spolehnout na doporučení akademiků. 

„Mám důvěru, že akademické prostředí nepustí nikoho, kdo by ta kritéria nesplňoval,“ prohlásil. Protože od doby, kdy k nominacím došlo, mohly nastat hypotetické události, bude požadovat konfirmační stanovisko. Pokud proběne, nemá problém jmenování uskutečnit.

Video  Pavel: Důchodovou novelu podepíšu, ale musí ji přezkoumat soud.  - Blesk
Video se připravuje ...

UFO1 ( 22. března 2023 03:09 )

Pouhý týden po volbě se zdá stejný či horší než ten předešlý , prostě člen zlo KS, listopadová komedie jede dál

UFO1 ( 22. března 2023 03:02 )

Pokud to budou stejní experti jako při protiústavní valorizaci, tak se bude opakovat trapnost a Ústavní soud je v pr....Pavel neni Havel

žanyn ( 20. března 2023 14:37 )

Odborníků se najde. Jde jen o to, zda vybere ty navržené petikolkou či to bzde nějaká plichta...

JaNat ( 20. března 2023 14:14 )

Jasně, experti pomohou všude, tak jako s důchody, že? Kde při prvním rozhodnutí porušil na co přísahal. To je to co jsem psala - mít prezidenta který nemá páru o ekonomice a politice bude pěkné terno. Loutka, za kterou rozhodují jiní a vždy tak, aby to vyhovovalo jim. To bude mazec. A hlavně koho nechtěl Zeman, toho just dosadit. OMG! Za 5 let to tu bude Sodoma/Gomora.

franz ( 20. března 2023 13:39 )

Nikdo již nepochybuje, že rudý špion se svým prvním podpisem zařadil do vládní brněnské mafie. Jeho slibům může věřit jen ten kdo s mafií bezmyšlenkovitě táhne a něco takového, včetně "prezidenta", volil.Jeho nejbližší úkol je najmenovat takové ústavní soudce, kteří budou této velmi "schopné" vládě zobat z ruky včetně vyřizování ústavních stížností na přání vládnoucí kliky.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa