Pondělí 29. dubna 2024
Svátek slaví Robert, zítra Blahoslav
Polojasno 22°C

Pavel tlačí na poslance: Penze jste snížili, řada je na vás. Jak reagují politici v anketě Blesku?

Autor: Tomáš Belica - 
21. března 2023
05:00

Apel prezidenta Petra Pavla (61), aby politici poté, co rozhodli o snížení mimořádné valorizace důchodů, si sáhli i na své platy, nejspíš padl na úrodnou půdu. Připravenost jednat hlásí vládní i opoziční tábory poslanců.

Zmrazit znovu platy politiků a to až na pět let? Tak tento bod, který navrhlo opoziční hnutí ANO projednat na mimořádné schůzi, předminulý pátek ve Sněmovně neprošel. Šanci nedostal ani návrh SPD na čtyřletý útlum růstu výdělků. To neuniklo pozornosti prezidenta Pavla.

A teď vy

Ten poslancům poté, co oznámil, že kontroverzní snížení mimořádné červnové valorizace penzí podepíše, zákonodárcům zároveň vzkázal: „V této tíživé době nemůžeme zpomalovat růst důchodů na jedné straně a současně ignorovat růst platů politiků v nezměněné podobě. Budu tedy apelovat na vládu, aby s opozicí jednala o úpravě, která zajistí, že se na úsporách budeme podílet všichni bez rozdílu,“ vzkázal směrem k politikům.

První vlaštovka

Jako první – a s konkrétním návrhem – přicházejí koaliční Starostové. Ti chtějí prosadit, aby se valorizace platů vysokých politiků snížila o stejnou míru, jak tomu bylo v případě důchodů. „To je náš návrh pro ostatní koaliční partnery. Valorizace se pokrátí o 60%,“ řekl Blesku poslanec Josef Flek (35, STAN). Tvrdí, že nejde o reakci na prezidentův apel. „Chápeme nutnost tohoto kroku z hlediska solidárnosti s důchodci,“ dodal Flek.

Na tahu Jurečka

Šéf KDU-ČSL a ministr práce a sociálních věcí (MPSV) Marian Jurečka (42) v návaznosti na Pavlovu výzvu oznámil, že je připraven jednat o „principu nastavení“ platů politiků. A to i s opozicí a za účasti prezidenta. Konkrétnější ale nebyl. Podle jeho mluvčí Evy Davidové není co komentovat, dokud jednání neproběhnou…

Desetileté srovnání vývoje mezd Desetileté srovnání vývoje mezd | Blesk, ČSÚ

Proč (ne)mrazit?

Ochota jednat o nastavení platů politiků ze strany koaliční partaje šéfku poslanců ANO Alenu Schillerovou (59) poněkud zaskočila. „Mám pocit, že jsem poslední měsíce žila v naprosto jiné realitě. Náš předseda Andrej Babiš přece návrh na zmrazení platů politiků opakovaně předkládal,“ napsala Schillerová Blesku. Ten ve Sněmovně leží už od konce roku 2021. „Stačí mu nebránit a můžeme ho během jednoho dne schválit,“ dodala. Z koalice ale zní obavy. Na platy ústavních činitelů jsou navázány i platy soudců i státních zástupců a ti jejich dřívější mražení napadli u Ústavního soudu. Další důvod, proč nemrazit? „Je tam nevýhoda, že až to skončí, tak platy skokově narostou. Což vyvolává další konflikty,“ míní šéfposlanec Pirátů Jakub Michálek (34). To se ostatně projevilo od začátku letošního roku, kdy po tříletém zmrazení top politikům vzrostly platy téměř o 13 procent.

Jak se politici staví k omezení růstu platů?

Jan Jakob (40), šéf poslanců TOP 09

„S kolegy se tomu budeme věnovat na příštím jednání klubu. Předpokládám, že bude koaliční návrh, na kterém bude shoda. Mělo by to být určitě projednáno i s opozicí.“

Alena Schillerová (59), šéfka poslanců ANO

„My samozřejmě podpoříme jakýkoliv návrh na zmrazení platů politiků, ale chování koalice považuji za dětinské.“

Marek Výborný (46), šéf poslanců KDU-ČSL

„Určitě nechceme jít cestou zmražení platů, to by za několik let zase skokově vylétly. Budeme o tom ale jednat. Netroufám si teď říct, kdy by mohlo dojít k účinnosti (zákona – pozn.red).“

Jakub Michálek (34), šéf poslanců Pirátů

„My jsme to ještě neprojednávali na klubu a popravdě jsme nedostali ani žádnou informaci od STANu, že by to chtěli projednávat. Nebráníme se ale diskusi.“

Josef Cogan (49), šéf poslanců STAN

„Věc řešíme bez ohledu na výzvu prezidenta … Za racionální považujeme, aby valorizace platů byla nyní snížena ve stejné míře, která byla uplatněna u důchodů a pro následující léta byl aplikován systém svázaný s růstem reálných mezd.“

Radim Fiala (53), šéf poslanců SPD

„Návrh na zmrazení platů ústavních činitelů jsme napsali a podali na začátku tohoto volebního období. Koalice ho ale odsuzuje a nechce náš návrh zákona projednat.“

Jan Skopeček (42), místopředseda Sněmovny za ODS

„Politici byli kritizováni, že si o platech rozhodují sami, tak se přijal automat, kdy se to počítá podle vývoje mezd v ekonomice. Teď, když to funguje jako automat, zase se volá po změně…Sám preferuji, aby zůstal automat odvislý od vývoje ekonomiky či mezd, o parametrech se klidně bavme.“

Přehled hrubých měsíčních platů politiků Přehled hrubých měsíčních platů politiků | Blesk, ČSÚ

Fiala: Nejsem rád, že politici rozhodují o svých platech

Určitá míra automatických úprav platů ústavních činitelů by měla podle premiéra Petra Fialy (ODS) být zachována, aby o svých platech politici opakovaně nerozhodovali. Premiér to v pondělí řekl novinářům po skončení svého programu v Brně.

„V debatě o platech ústavních činitelů, protože nejde pouze o politiky, je třeba říci, že byly tři roky zmrazené. My jsme se pouze vrátili k tomu takzvanému automatu, který váže platy ústavních činitelů na průměrnou mzdu, proto došlo ke skokovému nárůstu,“ upozornil premiér Petr Fiala. 

„Nejsem rád, že se opakovaně ocitáme v situaci, kdy o svých platech rozhodují politici. V žádném zaměstnání to tak není, nikdo jiný o svém vlastním platu nerozhoduje. Proto je třeba, aby ten automat zůstal v nějaké formě zachován, aby neustále nerozhodovali politici nejen o platech soudců, ale i o svých platech,“ uvedl Fiala. Dodal, že je také třeba zohlednit dění ve společnosti a debata o úpravách tohoto mechanismu je možná a vláda ji v následujících dnech povede.

O platech politiků

Od roku 2019 do konce loňského prosince platy vrcholných politiků nerostly. Výjimkou byl leden 2022, kdy vzrostly o 6 procent, následně se vrátily na »zmrazenou« úroveň. Výdělky ústavních činitelů se podle zákona odvíjejí od průměrné hrubé měsíční nominální mzdy na přepočtené počty zaměstnanců v celém hospodářství. Vypočítávají se z tzv. platové základny, která je součinem průměrné mzdy vždy za předminulý rok a koeficientu 2,5. K platu ústavním funkcionářům náleží ještě měsíční náhrady, ty se podle funkce pohybují od 15 200 korun u poslance, až po 317 500 korun u hlavy státu. »Paušál« je určen na stravné, reprezentaci, dojíždění do práce i na asistenty.

Video  Pavel: Důchodovou novelu podepíšu, ale musí ji přezkoumat soud  - Blesk
Video se připravuje ...

votomtoje ( 2. dubna 2023 20:33 )

Výše poslaneckých platů nevidím jako takový problém, spíše mě dostávají zdvojené či ztrojené náhrady třeba na dopravu nebo funkční příplatky, které pobírá naprostá většina poslanců a mnohým ten plat zdvojnásobil.

panda82 ( 21. března 2023 15:39 )

proč mrazit, snížit o inflaci to jen 15%, to unesou, přece tam nesedí kvůli penězům, ale kvůli kvalitě, pro blaho svých voličů od kterých dostali důvěru

Kytka7 ( 21. března 2023 15:28 )

Proč se neustále vyplácí podpory lidem, kteří jsou léta na sociálních dávkách, aniž by pracovali ? Tolik generací těchto lidí si žije z dávek . Kdo toto nevidí, nebo neřeší?

jajas ( 21. března 2023 14:31 )

Proč myslíš, kdy to již vloni navrhovali a letos to koalice neschválila ani k projednávání?

jajas ( 21. března 2023 11:27 )

Pekarová zase někde na vládě něco zaslechla a hned s tím vylezla na světlo boží....normálka. Chtěla být důležitá......

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa