Sobota 25. března 2023
Svátek slaví Marián, zítra Emanuel
Zataženo, déšť 16°C

Zemanův muž Balák bojuje s rakovinou: Hrad ho tak nemůže propustit. A soud potvrdil jeho trest

Aktualizováno -
16. března 2023
18:41
Autor: ČTK, amb - 
16. března 2023
15:06

Bývalého ředitele Lán Miloše Baláka Hrad nemůže propustit. Jak uvedl Deník N, s odkazem na nového šéfa Lán Pavla Rusa, je totiž onkologicky nemocný, a tudíž na nemocenské. Potvrdily se tím předchozí informace MF Dnes, že má Balák rakovinu tlustého střeva a pokročilé metastáze. Dnes mu navíc soud potvrdil peněžitý trest 870.000 korun a dvouletý zákaz činnosti za porušení povinností při správě majetku. Případ se týká těžby kamene v lánské oboře. Sám Balák se ze zasedání kvůli vážným onemocněním omluvil. Serveru Novinky.cz ale Balák sdělil, že chce podat dovolání.

„Byl u něj nalezen závažný onkologický nález, takže je dlouhodobě na nemocenské. I nadále je zaměstnán pod Lesní správou Lány jako referent,“ řekl Deníku N nový ředitel Lesní správy Lány Pavel Rus. Údajně má pokročilou rakovinu tlustého střeva, jak už dřív uvedla MF Dnes. Právě asi kvůli vážnému onemocnění se Balák také omluvil z dnešního zasedání kvůli kauze těžby kamene v lánské oboře.

Předchůdce Pavla Rusa Miloš Balák si na stejné pozici prošel několika aférami. Už loni byl Balák odsouzený už loni v jiné lánské kauze, a to za ovlivnění dvousetmilionové zakázky. Tehdejší prezident Miloš Zeman mu ale udělil milost a Balák zůstal v čele příspěvkové organizace Kanceláře prezidenta republiky až do konce loňského roku.

Balák chce podat odvolání

A dnes byl Balák potrestán za prodej lánského kamene. Dostal peněžitý trest 870.000 korun a dvouletý zákaz činnosti za porušení povinností při správě majetku. Verdikt je pravomocný. Novinkám dnes odpoledne Balák sdělil, že žádná škoda nevznikla a pro jeho odsouzení nejsou žádné důkazy ani svědecké výpovědi. O dovolání se chce nejprve poradit se svými právními zástupci, je ale přesvědčen, že ho podá. „Věřím v to, že v každé demokratické společnosti existují způsoby, jak se legálně domoci svého práva,“ řekl serveru.

Středočeský krajský soud zamítl jak odvolání Baláka, tak i státního zástupce, který usiloval o přísnější trest včetně dvouleté podmínky. „Jsme přesvědčeni o tom, že soud prvního stupně potrestal pana obžalovaného mírněji, ale ne nepřiměřeně mírně. Proto jsme se rozhodli, že do rozsudku nezasáhneme,“ vysvětlil předseda odvolacího senátu Ladislav Koudelka.

Podle rozsudku podepsal Balák v roce 2015 vědomě nevýhodnou smlouvu na prodej kamene, který prodal firmě Energie – stavební a báňská výrazně levněji, než byla jeho tržní cena. Přitom měl před podpisem k dispozici odborné posouzení ceny kameniva. Státu způsobil škodu ve výši zhruba 1,6 milionu korun.

Státní zástupce: „Neprojevil známky sebereflexe či lítosti“

Muž vinu popírá, kauzu už dříve označil za vykonstruovaný politický proces. Z dnešního zasedání se omluvil, podle informací médií trpí vážným onemocněním. Jeho advokát Jan Staněk žádal vrátit celou věc k novému projednání kladenskému okresnímu soudu. Z provedených důkazů podle něj nelze dovodit, že by Balák způsobil na majetku Lesní správy Lány škodu.

Druhý obhájce Tomáš Sokol označil rozsudek kladenského soudu za velmi nesrozumitelný a snadno zpochybnitelný. Poukázal také na to, že Lesní správa Lány se nepřihlásila o náhradu škody.

Státní zástupce Ondřej Trčka označil trest za nepřiměřeně mírný. Balák podle něj trestnou činnost plánoval dlouho dopředu a systematicky se záměrem zvýhodnit spřízněnou firmu. Postupoval konspirativně a k naplnění svých cílů neváhal zneužít místo výkonu práce, tedy oboru – v domnění, že tam nemůže být odhalen, protože prostor, který užívá prezident, je více chráněný než jiné prostory.

V době spáchání činu zastával velmi vysokou a důležitou funkci,“ připomněl Trčka. „Neprojevil ani sebemenší známky sebereflexe či lítosti,“ pokračoval. „Je osobou bezúhonnou, o což se ale svým řádným životem sám nezasloužil,“ dodal v narážce na prezidentskou milost.

Milost od Zemana

Zeman milost v kauze zakázky na zajištění a odvodnění svahů u vodní nádrže Klíčava odůvodnil tak, že Balák se neobohatil ani nevznikla žádná národohospodářská škoda. Baláka prohlásil za bezúhonného člověka, s jehož prací je velmi spokojen.

Podle prezidenta byl odsouzen kvůli tomu, kde pracoval. Muži prominul nejen tříleté vězení, ale i peněžitý trest 1,8 milionu korun a čtyřletý zákaz činnosti. V aktuálním procesu Baláka omilostnit nemohl, protože pravomocný rozsudek padl až po Zemanově konci na Hradě a k dřívějšímu zastavení trestního stíhání by Zeman potřeboval získat spolupodpis premiéra.

V první lánské kauze byla odsouzena i firma ESB, a to k tříletému zákazu účasti ve veřejných zakázkách. Prezident Zeman jí zbytek trestu prominul milostí, kterou udělil den před koncem svého mandátu. Místopředsedou představenstva ESB je podle obchodního rejstříku od února 2021 hokejista Jaromír Jágr, v představenstvu dříve figuroval i jeho otec.

Balák zastával post ředitele lesní správy od února 2014. Počátkem letošního roku ho nahradil Pavel Rus, který následně stáhl Balákovu žádost o povolení další těžby kamene v prostoru bývalého kamenolomu.

jajas ( 17. března 2023 06:44 )

jajas ( 17. března 2023 06:43 )

Nakradl si jako zaměstnanec Hradu. Asi to tam bylo "normální"!

jajas ( 17. března 2023 06:34 )

Pak nevím, proč tady píšeš něco tak nesrozumitelného. Ač to nepatřilo "mé osobě", přesto mohu reagovat, že? A ano, averzi k této vládě mám, což ovšem neznamená, že minulá vláda byla bezproblémová, protože která je, no a co? A pětikolka to je, vo tom žádná! Pět koleček najednou nemůže nikdy fungovat......

Radka Křížová ( 17. března 2023 03:43 )

On si ho dřív potrestá ten nahoře bez naše justice . Nejdřív milost od prezidenta a v další kauze ho zastupuje JUDr Sokol ? Kde na takového právníka tzv obyčejný zaměstnanec vzal ? !

blue_Moon ( 16. března 2023 22:53 )

To je jedno,že to nechápeš co mnou bylo míněno, netýkalo se to tvé osoby. Tvoje averze k současné vládě je patrná , ke změně může dojít a nebo nedojde. Současnou vládou nazýváš pohrdlivě pětikolkou, a minulá vláda taky byl pakt, koleček kolik měl společných těžko odhadnout.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa