Neděle 3. prosince 2023
Svátek slaví Svatoslav, zítra Barbora
Oblačno, sněžení -3°C

Exministryně Valachová vypovídala 3 hodiny u soudu kvůli dotacím. Vysvětlovala i byt a exnáměstkyni

Autor: ČTK - 
2. března 2023
20:02

Bývalá ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) dnes u soudu odmítla, že by vydávala jakékoli pokyny, jak by se měly řešit sportovní dotace. Připustila, že se jí žadatelé o dotaci například na výjezdech do krajů ptali, proč nebyli se žádostí úspěšní, stávalo se to podle ní ale až po ukončení dotačního řízení. V projednávání případu rozdělování sportovních dotací z ministerstva školství dnes pokračoval pražský městský soud. Valachová vypovídala zhruba devět hodin.

Valachová soudu řekla, že obžalovaní v případu rozdělování sportovních dotací ministerstva školství stále přicházejí s novými verzemi.

„Já celou dobu vypovídám, že do řízení, do kterých jsem nesměla vstupovat, jsem nevstupovala,“ řekla bývalá ministryně. Zdůraznila, že dotační řízení jsou neveřejná. Informace se podle ní poskytovaly jen v případě, kdy byl žadatel vyřazen proto, že nesplnil formální náležitosti. V takovém případě bylo totiž řízení ohledně daného účastníka ukončeno.

Bývalá ministryně odpovídala na otázky soudního senátu tři hodiny. Po polední pauze svědkyni asi půl hodiny kladl otázky státní zástupce, po něm přišly na řadu dotazy obhájců. Na otázky obžalovaných došlo až v 18:30. Po další hodině, kdy se k výpovědi vyjadřovali obžalovaní, soudkyně jednání odročila na pátek.

„Jak pravidla na neinvestiční dotace, tak investice ministerstva školství v letech 2015 až 2017 byly nastaveny jasně a transparentně a ti, co sedí na lavici obžalovaných, je úmyslně nedodržovali, obcházeli, porušovali a tento stav zakrývali nejen přede mnou, ale celou poradou vedení resortu,“ řekla novinářům o přestávce Valachová.

Dodala, že má s sebou celou řadu dokumentů, kterými soudu doloží, jak systém fungoval. „Pokládám za skandální, že to mám činit já jako svědek místo toho, aby tyto věci do spisu doložilo ministerstvo školství jako strana poškozená,“ doplnila bývalá ministryně.

Státní zástupce Ondřej Trčka tvrdí, že někdejší předseda Fotbalové asociace ČR (FAČR) Miroslav Pelta se přes svou milenku, tehdejší náměstkyni ministryně Simonu Kratochvílovou, dostával v roce 2017 k zákulisním informacím o rozdílení dotací. Společně pak údajně proces rozdělování ovlivňovali ve prospěch nejen FAČR, ale také lidí, s nimiž se Peltovi vyplatilo udržovat dobré vztahy.

Valachová ve své výpovědi zopakovala, že Kratochvílové v době, kdy byla její náměstkyně, absolutně věřila a neměla důvody pochybovat o tom, že hájí veřejný zájem. Jejich vztah byl podle ní pracovní.

„Mimo profesi jsem se k paní náměstkyni nechovala nijak nadstandardně,“ řekla soudu. Na dotaz senátu, proč své podřízené umožnila, aby využívala její služební byt, bývalá ministryně odpověděla, že vůči Kratochvílové a její rodině „cítila empatii“.

Kratochvílová po výslechu Valachové uvedla, že výpověď Valachové je v rozporu s důkazy i s výslechy svědků. Pelta se zase vyjádřil ke vztahu Kratochvílové s Valachovou, který podle něj byl bližší, než bývalá ministryně popisuje. Proti tomu se Valachová znovu ohradila. Kratochvílová na to řekla, že s Valachovou byly kamarádky.

Video  Exministryně školství Valachová v problémech: Mluvila jsem pravdu a budu ji mluvit dál  - TV NOVA Official
Video se připravuje ...

Pražský městský soud původně Peltu potrestal šestiletým vězením, Kratochvílové uložil o půl roku delší trest. V případu čelí obžalobě ještě předseda České unie sportu (ČUS) Miroslav Jansta, sekretář unie Jan Boháč, exředitel ministerského odboru sportu Zdeněk Bříza i ČUS a FAČR, všechny soud nepravomocně osvobodil. Odvolací senát ale celý verdikt zrušil, a proto se kauza řeší znovu.

Valachová kvůli aféře s dotacemi rezignovala. Už při prvním hlavním líčení v obsáhlé výpovědi odmítla, že by Kratochvílové přidělila Janstu a Peltu jako kontaktní osoby. Rovněž zdůraznila, že žádní členové Národní rady pro sport nemohli zasahovat v dotačních řízeních do konkrétních částek.

Obžalovaní vinu v minulosti u soudu odmítli. Pelta popřel obvinění, že rozdělování dotací ovlivňoval. Kratochvílová v lednu vypověděla, že v rozdělování podle ní nebyl systém, ale chaos, který „kreativně vylepšovala“ právě Valachová. Jansta ve výpovědi trval na tom, že byl poradcem Valachové.

Video  Pelta: Nejsem nepřítel sportu, Valachová byla posedlá mocí  - iSport TV
Video se připravuje ...

hejhej ( 3. března 2023 20:27 )

To je ta hloupá ex ministryně, co zavedla ve školách zbytečnou, nesmyslnou inkluzi ?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud