Sobota 3. června 2023
Svátek slaví Tamara, zítra Dalibor
Polojasno 23°C

Cesta Pekarové na Tchaj-wan vyhrotí situaci? Hrozí odveta, Čínu naštval i Pavel, říká expert

Autor: vja - 
12. února 2023
12:50

Po výpravě předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) na Tchaj-wan v roce 2020 se nejen v politice a médiích, ale i mezi českou veřejností stalo významným tématem navázání spolupráce s ostrovním státem. Ke zvýšení zájmu o prohloubení vztahu České republiky s Tchaj-wanem krátce po prezidentských volbách přispěl i telefonát nově zvoleného prezidenta Petra Pavla s prezidentkou Cchaj Jing-wen a oznámení zahraniční cesty předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09), která by měla proběhnout již koncem letošního března. Pro Blesk se k problematice česko-tchajwanské spolupráce krátce vyjádřil předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Marek Výborný a hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Jakékoliv větší snahy o navazování kontaktů s Tchaj-wanem samozřejmě nese nelibě Čína, která stále ostrov považuje za nedílnou součást svého území. Rozhodnutí Pekarové Adamové k podniknutí zahraniční cesty nazvala dokonce „špatným rozhodnutím“.

„Čína je rozhodně proti tomu, aby země, se kterými má diplomatické vztahy, navazovaly oficiální výměny s Tchaj-wanem. Vyzýváme příslušné strany, aby své nesprávné rozhodnutí zrušily,“ reagovala promptně na šéfku Sněmovny mluvčí čínské diplomacie Mao Ning.

Bez odezvy nezůstal ani zmíněný Pavlův telefonát. „Čínská strana se to momentálně s českou stranou snaží ověřit, doufáme, že česká strana se striktně drží principu jedné Číny,“ nechalo se slyšet čínské ministerstvo zahraničí.

Video  Prostor X: Rozhovor s Markétou Pekarovou Adamovou  - Videohub
Video se připravuje ...

Výborný: Nepovažuji to za krok, který vyhrotí vztahy ČR s Čínou

Kromě symbolického významu bude cesta Pekarové Adamové na Tchaj-wan důležitá především z ekonomického hlediska, míní předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Marek Výborný. „Ty provazby jsou velmi důležité. Když se podíváme na tchajwanské investice v České republice, tak jsou, pokud se nepletu, pětinásobné oproti těm čínským,“ sdělil Blesku. Zároveň prozradil, že podle jeho zdrojů budou součástí delegace i podnikatelé z jeho domovského Pardubického kraje.

Reakci Číny Výborný považuje za předvídatelnou. I přes zjevné znepokojení „asijského giganta“ si ale nemyslí, že plánovaná cesta povede k vyostření česko-čínských vztahů. „Respektujeme Čínu jako suverénní stát. Současně si vyhrazujeme právo České republiky jednat, hovořit a vést diplomatická jednání s tím, s kým uznáme za vhodné. Nepovažuju to za krok, který by měl vyhrotit vztahy České republiky s Čínou,“ je přesvědčen předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL.

Přestože diplomatické kroky nově zvoleného prezidenta Petra Pavla nelze s jistotou předvídat, nebyl by Výborný proti tomu, pokud by se časem na Tchaj-wan rozhodl vyrazit i on. „Přiznám se, že pokud bychom měli v této oblasti býti průkopníky, tak si myslím, že by to bylo ke cti České republiky,“ uvedl.

Ekonom: Ideální by byla investice v podobě továrny na čipy

Podle názoru hlavního ekonoma BH Securities Štěpána Křečka se v současné době jeví ekonomická spolupráce s Tchaj-wanem jako velmi výhodná. Blesku sdělil, že skvělým výsledkem cesty předsedkyně Sněmovny na Tchaj-wan by bylo vybudování továrny na čipy na území České republiky. Pokud by však čeští podnikatelé zatoužili investovat na tchajwanském trhu, jednoduché to mít rozhodně nebudou.

Bude mít cesta předsedkyně Sněmovny velký dopad na česko-tchajwanské vztahy?

Určitě je to pro Tchaj-wan významné, protože některé země se těchto návštěv bojí kvůli politice jedné Číny. To, že Česká republika se k Tchaj-wanu hlásí a čelní představitelé se nebojí na Tchaj-wan jezdit, určitě může podpořit naše vzájemné ekonomické vztahy. Je důležité v této souvislosti zmínit, že v poslední době jsou investice z Tchaj-wanu na našem území větší než investice z Číny. V České republice také působí společnost Foxconn, která patří mezi úplně největší firmy v České republice, a je to právě společnost tchajwanská.

Jaký výsledek by podle vás ta cesta měla ideálně mít?

Já samozřejmě nevím, jaké všechny cíle jsou tou návštěvou směřovány. Přál bych si, aby se s Tchaj-wanem podařilo navázat takové partnerství, že k nám dají nějakou velkou investici v podobě továrny na čipy. Ukazuje se totiž, že právě ty čipy jsou velice strategické kvůli jejich nedostatku. U nás se musely pozastavovat i některé výroby, například v automobilovém průmyslu. Mohli bychom pak vlastně v České republice vyrábět čipy nejenom pro náš trh, ale pro celý evropský trh, což by samozřejmě posílilo naši ekonomiku a zároveň bychom přivedli novou výrobu s přidanou hodnotou, kde by byly dobré mzdy pro zaměstnance a zároveň by šlo o rozvinutí nového oboru, který v naší ekonomice zatím nemáme. Pokud by se podařilo tyto záležitosti dojednat, výrazně by nám to pomohlo. Ale i pokud by se jednalo o jiných investicích, tak samozřejmě jakékoliv peníze, které budou proudit do České republiky, zlepší naši finanční i ekonomickou situaci.

Myslíte, že to bude fungovat obdobně i na druhou stranu. Že třeba čeští investoři budou investovat na tom tchajwanském trhu?

Tchajwanská ekonomika je samozřejmě vyspělá a poměrně velká. Obávám se nicméně, že tchajwanský trh už je hodně přesycený a vysoce konkurenční. Tam se obávám, že jsme trošku zaspali. Jestliže by si některá z našich společností troufla jít na tento vysoce konkurenční trh a bude si myslet, že uspěje se svými výrobky, tak si myslím, že by ten vztah měl být vždycky dvoustranný. To znamená, že by to partnerství mělo být vzájemné a měli bychom si pomoci v těch oblastech, kde ta druhá země je lepší.

Očekáváte, že v reakci na cestu předsedkyně Sněmovny přijde konkrétní odveta z čínské strany?

Možná nějaké postihy přijdou, nejde to vyloučit. Čínská strana byla velmi naštvaná už jenom z toho telefonátu Petra Pavla tchajwanské prezidentce. Samozřejmě ta návštěva může vztahy ještě dále vyhrotit. Tím, že Čína je totalitní režim, tak samozřejmě to vyhrocení vztahů může mít různou podobu. Určitě si myslím, že v dohledné době se česko-čínské vztahy nebudou nějak výrazně rozvíjet, spíš bych řekl, že pomalinku se budou zamrazovat. Bohužel, i když se v minulosti spekulovalo o tom, že Čína na našem území bude hojně investovat, tak ta realita je jiná. Ty čínské investice v minulých letech přišly ve velice omezené míře, takže si myslím, že do budoucna může být Tchaj-wan pro ekonomiku prospěšnější.

Myslíte si, že pokud by třeba časem došlo k tomu, že by se na Tchaj-wan podíval osobně nově zvolený prezident Pavel, tak by to ty vztahy posunulo v pozitivním smyslu ještě dále?

Moc čelních představitelů si to netrouflo kvůli tomu, že přece jenom Čína je jedna z největších ekonomik na celém světě. Získává stále větší vliv, takže by bylo hodně ojedinělé, že by úplně nejvyšší představitel země přijel na Tchaj-wan. Tchajwanská strana by si toho ale určitě hodně cenila. Na druhou stranu čínská strana by z toho byla ještě více naštvaná, než už teďka je, a mohlo by to zhoršovat naše vztahy s Čínou. Pořád musíme myslet na to, že některé naše firmy působí na čínském trhu a takovýto krok by samozřejmě mohl některé české investice v Číně výrazně pokazit nebo by to mohlo vést k nějaké nepřízni těch firem na čínském trhu. Nicméně faktem je, že již teď se některé firmy z čínského trhu stahují a zároveň objem čínských investic u nás klesá. Je výrazně pod tím, co bylo slibováno, takže asi bychom neměli ty vztahy zbytečně vyhrocovat. Na druhou stranu, pokud by tu Tchaj-wan postavil továrnu na čipy, tak si myslím, že bychom mohli udělat i další vstřícný krok.

Video  7 věcí, které jste nevěděli o Tchajwanu  - Videohub
Video se připravuje ...

msamec3 ( 25. února 2023 15:43 )

To je ostuda státu proč lidi volili tady ty blbce a blbky oni mluví za nás za náš národ ani nevíme co vyndají a aby jsme pak ne čuměli

panda82 ( 25. února 2023 15:18 )

No nevím kolik lidí volilo Pekárovou, ale připadá mi, že si hraje na to, že je premiérka, kecá do všeho

panda82 ( 25. února 2023 15:12 )

Mají to v popisu práce škodit firmám, Vystrčil má na svědomí čipy a ona zbytek, tak je tam jede vyjednat, to se jim to fýrá za naše peníze, šetřit by bylo namístě

Jirik-ta ( 24. února 2023 20:15 )

silácká gesta nemají význam.

Jirik-ta ( 24. února 2023 20:13 )

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa