Pondělí 26. února 2024
Svátek slaví Dorota, zítra Alexandr
Zataženo, déšť 8°C

Po Pavlovi naštvala Čínu i Pekarová. Chystá se navštívit Tchaj-wan, Peking to odmítá

Aktualizováno -
2. února 2023
12:31
Autor: ČTK - 
2. února 2023
08:54

Čína dnes označila plánovanou návštěvu předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové na Tchaj-wanu za nesprávné rozhodnutí a vyzvala k jejímu zrušení. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na čínské ministerstvo zahraničí. Pekarová Adamová na twitteru reagovala vyjádřením, že cesta je rozhodnutím předsedkyně Sněmovny suverénní země.

„Čína je rozhodně proti tomu, aby země, se kterými má diplomatické vztahy, navazovaly oficiální výměny s Tchaj-wanem. Vyzýváme příslušné strany, aby své nesprávné rozhodnutí zrušily,“ uvedla mluvčí čínské diplomacie Mao Ning na dnešní tiskové konferenci.

Pekarová Adamová uvedla, že cesta „je v zájmu ČR a navazuje na předchozí parlamentní delegace“. „Cílem je zejména prohloubení ekonomické spolupráce. Reakce Pekingu mě nepřekvapila, ale naše hodnoty měnit nebudeme. Na cestu se těším,“ napsala šéfka dolní komory českého parlamentu.

Pekarová Adamová se chystá navštívit Tchaj-wan na konci března. Doprovodit ji má delegace podnikatelů, zástupců měst i vědecko-výzkumných a vzdělávacích organizací. O cestě a dalších tématech ve středu jednala prostřednictvím videohovoru s tchajwanským ministrem zahraničí Josephem Wuem. Tchaj-wan navštívil již v roce 2020 předseda Senátu Miloš Vystrčil.

Čína demokratický Tchaj-wan považuje za svou nedílnou součást a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Peking dlouhodobě upozorňuje ostatní státy, aby nejednaly s tchajwanskými činiteli, a nebudily tak zdání, že uznávají samostatnost ostrova.

Protesty čínské strany vyvolal i pondělní telefonát zvoleného českého prezidenta Petra Pavla s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen. Pavel podle čínské diplomacie ustoupil od svých slov, že je třeba respektovat princip jedné Číny, což podle Pekingu uváděl během volební kampaně.

Světová média upozornila, že Pavel se stal první evropskou zvolenou hlavou státu, která s tchajwanskou prezidentkou telefonovala. Necelý měsíc po zvolení americkým prezidentem telefonoval s Cchaj Jing-wen v roce 2016 Donald Trump.

V srpnu navštívila Tchaj-wan předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová, na což Čína reagovala rozsáhlými vojenskými manévry. Většina zemí se ale kontaktům s Tchaj-wanem na vysoké úrovni vyhýbá, protože nechce druhou největší světovou ekonomiku Čínu provokovat, píše agentura Reuters.

Agentura v této souvislosti připomněla, že Čína omezila diplomatické vztahy s Litvou a začala vyvíjet tlak na nadnárodní společnosti, aby tuto pobaltskou zemi vyřadily ze svých dodavatelských řetězců, protože umožnila Tchaj-wanu otevřít ve Vilniusu zastupitelský úřad pod jeho názvem. Peking rovněž uvalil sankce na náměstkyni litevského ministra dopravy Agne Vaiciukevičiutéovou kvůli její návštěvě Tchaj-wanu.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

e.lesanova ( 3. února 2023 15:40 )

Pekarová, ze strany, která by se do vlády nikdy nedostala, nebýt účelového podvodu s volbami, je jen nebetyčně hloupá a kariéristická tragédka, ve své zemi těžce neoblíbená a o jejích "schopnostech" by se ani nemuselo diskutovat. Ty, bohužel, předvádí dnes a denně

jasnavolba ( 3. února 2023 10:59 )

blbka zlo, s hvězdné péchoty vlády hruzy nás svojim mozkem kuřete dostane na pořádný problém,blbko zepej se Litvy jak dopadli to ví každý jen ty ne! co ty si za magora každému politiku západu jed o ekonomiku blaho lidu je vy pošuci politiky slepence,senátu vytváříte problémi s čeho bude národ žít, turis­mus,e­kono­mika,­prumysl v ryt ale nám zustanou retadi politiky s toho děti nenakmíme.

harpyje ( 2. února 2023 18:19 )

V Pekingu asi nevedi ze je to predsedkyne strany na okraji zajmu volicu a ktera by v PS pravdepodobne vubec nebyla kdyby se neprisala na jiny. Ze ji za vlastni vysledky neni stydno

viho ( 2. února 2023 17:36 )

A největší legrace je, že velké taiwanské firmy vyrábí velkou část své produkce, která je náročná na ruční práci, právě v pevninské Číně. Takže jim vlastně vyhovuje, že v pevninské Číně vládne tuhý totalitní režim, který vytváří levnou pracovní sílu. A z majitelů těchto otrokáren se rekrutují ti lidskoprávní taiwanští miliardáři, se kterými paní Pekarová jedná. Tak jsem zvědav, jestli v rámci těch obchodních jednání jim navrhne, aby přesunuli výrobu do jiných států s lepší úrovní lidských práv. Nebo si už snad nikdo nevzpomíná, jak uštvaní dělníci taiwanských fabrik v pevninské Číně páchali sebevraždy skokem z okna? A jak se ty pracovní podmínky lidskoprávně vyřešily? Pod okna se daly sítě...

JaNat ( 2. února 2023 17:34 )

bingo

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa