Pátek 31. března 2023
Svátek slaví Kvido, zítra Hugo
Zataženo, déšť 13°C

Pohřeb exministra Šedivého (†93): Přišli Schwarzenberg i Pavel. Syn Jiří poslal dojemný vzkaz

Autor: ČTK - 
6. února 2023
12:34

Rodina, přátelé, bývalí i současní politici a diplomaté se dnes v pražském krematoriu Strašnice rozloučili s někdejším českým ministrem zahraničí, diplomatem, spisovatelem a historikem Jaroslavem Šedivým. Obřadu se zúčastnil i nově zvolený prezident Petr Pavel. Šedivý se celý život věnoval zahraniční politice, po revoluci vstoupil do služeb diplomacie, zasloužil se o odchod sovětských vojsk z Československa či vstup České republiky do NATO. Ve věku 93 let zemřel v sobotu 28. ledna.

Všemi etapami jeho života se prolínalo několik konstant – za všech okolností studoval, četl, psal, překládal, sportoval, byl věrný svým zásadám, zavzpomínal během obřadu na Šedivého jeho syn Jiří. Připomenul léta, kdy byl otec vězněn a potom za normalizace pracoval léta jako dělník, i na pozdější období.

Naposled se s Šedivým přišli rozloučit bývalí ministři zahraničí Karel Schwarzenberg, Alexandr Vondra či Tomáš Petříček. Ze současné vlády se obřadu zúčastnila ministryně obrany Jana Černochová. Na rozloučenou mu zahrál a zazpíval píseň Život je jen náhoda hudebník Janek Ledecký.

Jaroslav Šedivý se narodil 12. listopadu 1929 v Praze. Vystudoval historii a slavistiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. V roce 1954 nastoupil do Slovanského ústavu Akademie věd, od roku 1957 působil v Ústavu pro mezinárodní politiku a ekonomii v Praze. Založil odborný časopis Mezinárodní vztahy a tři roky byl jeho šéfredaktorem.

Po invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa byl vyloučen z komunistické strany, do níž vstoupil v lednu 1948. Musel nedobrovolně odejít z Ústavu pro mezinárodní politiku a ekonomii. Kvůli svým postojům strávil šest měsíců ve vazbě a poté byl podmínečně odsouzen za podvracení republiky. Během normalizace pracoval jako dřevorubec, řidič kamionu a až do roku 1988 jako čistič oken. Publikoval řadu samizdatových studií. V tomto období také napsal dvě historické knihy pod jmény dvou svých přátel.

Krátce před listopadem 1989 začal pracovat v Prognostickém ústavu Akademie věd, kde se tehdy připravovala prognóza ekonomického vývoje v Československu. V prosinci téhož roku přešel na ministerstvo zahraničí jako poradce ministra Jiřího Dienstbiera. V červnu 1990 se stal československým a později českým velvyslancem ve Francii, po pěti letech se stal velvyslancem v Belgii a Lucembursku. Současně zastupoval české zájmy v NATO. V Bruselu se věnoval jednání o vstupu ČR do Severoatlantické aliance. V letech 1997 až 1998 byl ministrem zahraničních věcí ve vládě Josefa Tošovského, v letech 1999 až 2002 velvyslancem ve Švýcarsku.

Šedivý byl nositelem vysokých francouzských vyznamenání – Řádu čestné legie a Národního řádu za zásluhy. Prezident Václav Klaus mu udělil medaili Za zásluhy. Léta předsedal Společnosti Jana Masaryka, přednášel mezinárodní politiku a diplomacii na Filozofické fakultě UK. Byl autorem řady knih, v nichž se zabýval například zákulisím polistopadové zahraniční politiky, diplomacií, historickými událostmi či působením v roli velvyslance v Paříži. V roce 2012 vydal i rozsáhlé paměti nazvané Jaroslav Šedivý: Mé putování zmateným stoletím.

Video  Jindrák: Exministr Šedivý (†93) zanechal hlubokou stopu.  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

Manowar ( 7. února 2023 08:32 )

A s Pávkem.

JaNat ( 7. února 2023 00:27 )

Jako Bodalová, že?

1pravda1 ( 7. února 2023 00:21 )

ale houby - jen převlékl kabát, měl přece se ženou tak krásný kádrový komunistický profil, uměl chodit za každé doby, kdyby nebylo revoluce, tak je na ÚV KSČ ... prostě tento člověk je nejtrapnější, když mluví o pravdě a hodnotách....

JaNat ( 6. února 2023 23:51 )

PePa si to přeci odpracoval a litoval že vstoupil do KSČ...chjooo

1pravda1 ( 6. února 2023 21:54 )

Po invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa byl vyloučen z komunistické strany, do níž vstoupil v lednu 1948. Musel nedobrovolně odejít z Ústavu pro mezinárodní politiku a ekonomii. Kvůli svým postojům strávil šest měsíců ve vazbě a poté byl podmínečně odsouzen za podvracení republiky. Během normalizace pracoval jako dřevorubec, řidič kamionu a až do roku 1988 jako čistič oken. Publikoval řadu samizdatových studií. V tomto období také napsal dvě historické knihy pod jmény dvou svých přátel. - PROČ TAM CHODÍ KOMUNISTICKÝ LAMPASÁK PÁVEK... TEN V ROCE 1987 VE SVÉM KANDIDÁTSKÉM SPISKU SOUHLASIL SE VSTUPEM VOJSK V 68 ROCE - JE TO POŠPINĚNÍ PAMÁTKY MRTVÉHO PODLE MÉHO NÁZORU

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa