Středa 8. února 2023
Svátek slaví Milada, zítra Apolena
Polojasno -1°C

Na bezpečnost Česka má dohlédnout nový poradce. Fiala vybral uznávaného diplomata a experta Pojara

Autor: ČTK - 
7. prosince 2022
22:13

Premiér Petr Fiala (ODS) navrhne na funkci poradce pro národní bezpečnost Tomáše Pojara, který je nyní poradcem premiéra pro zahraniční a bezpečnostní otázky. Premiér to dnes řekl v rozhovoru na televizní stanici CNN Prima News. Vláda na příštím jednání projedná vznik postu poradce pro národní bezpečnost. Vytvoření funkce podle Fialy na dnešním jednání doporučila Bezpečnostní rada státu.

„Já vidím za sebe - a budu ho navrhovat jako skutečně kompetentního a mimořádně připraveného kandidáta pro tuto funkci - Tomáše Pojara,“ uvedl premiér. „Ale samozřejmě to projednám se svými partnery a bude to schvalovat vláda,“ dodal.

Vznik funkce poradce pro národní bezpečnost při Úřadu vlády do konce letošního roku je uveden v programovém prohlášení kabinetu. Při svém vzniku vládní koalice Spolu, Pirátů a STAN plánovala, že tento poradce bude koordinátorem ohledně hybridních hrozeb a dezinformací. „Na Úřadu vlády tak vznikne platforma pro koordinaci a komunikaci mezi subjekty bezpečnostní politiky s cílem zajistit užší spolupráci zpravodajských a bezpečnostních složek a efektivní postup proti dezinformacím a hybridním hrozbám,“ píše se v programovém prohlášení.

„Bezpečnostní rada státu dnes jednomyslně doporučila zřízení té funkce tak, jak jsme to navrhli,“ řekl dnes Fiala. „Na příštím jednání vlády bude vláda schvalovat vytvoření této funkce,“ doplnil.

Osmačtyřicetiletý Pojar je od roku 2014 prorektorem soukromé vysoké školy CEVRO Institut, která je zaměřena mimo jiné právě i na bezpečnostní otázky. V letech 1997 až 2005 byl výkonným ředitelem organizace Člověk v tísni. Následně pracoval jako poradce a náměstek pro bilaterální vztahy a později pro EU a bezpečnost na ministerstvu zahraničí. V letech 2010 až 2014 byl velvyslancem v Izraeli.

Video  Účastník kyjevské mise a Fialův poradce Pojar pro Blesk: Detaily o jednání se Zelenským!  - Vera Renovica, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

LuCo ( 12. prosince 2022 19:38 )

Další zbytečný "plácal" o tom. co by Putin měl či neměl dělat.

rodrigos ( 8. prosince 2022 05:37 )

Si tělá fialový z lidí srandu? Tady nepotřebujeme žádného dalšího tlučhubu.Tady potřebujeme vyštípat zejména zdejší válečné štváče.Odpad naší společnosti.Nějakou černochovou, nějakého ministra zahr. věcí a kuliočka z vnitra.To jsou ti kteří nejvíce ohrožují naši bezpečnost.A potom pohnat před soud všechny ty, kteří nám tady naordinovali UKáčka.Ty kteří se učí válčit na Libavé.Ti kteří za naše veřejné peníze dráždí rusáka.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa