Středa 8. února 2023
Svátek slaví Milada, zítra Apolena
Jasno 0°C

Fiala zamířil na Balkán. Na summitu v Tiraně mluvil o reformách, korupci i sankcích

Aktualizováno -
6. prosince 2022
17:12
Autor: ČTK - 
6. prosince 2022
10:00

Evropská unie na dnešním summitu v albánské Tiraně potvrdila závazek perspektivy členství pro všechny státy západního Balkánu. Po vrcholné schůzce to řekl novinářům český premiér Petr Fiala. Lídři zemí EU a vysocí unijní představitelé na summitu se státy západního Balkánu v Tiraně také zdůraznili nutnost pokračování reforem prováděných těmito žadateli o členství a v závěrečné deklaraci z Tirany rovněž označili za důležitou podporu společné unijní zahraniční a bezpečnostní politiky, včetně sankcí proti Rusku.

„Tento summit, pořádaný poprvé v zemi západního Balkánu, dává jasný vzkaz o našem závazku jednotě a silném partnerství. EU si víc než kdy jindy přeje společnou budoucnost s našimi partnery ze západního Balkánu uvnitř EU,“ uvedla po summitu šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Lídři EU podle ní vyzvali k urychlení přístupového procesu a pokračování reforem žadatelských zemí západního Balkánu.

Video  Fiala hodnotí rok v čele vlády: Mám pocit jako v akčním filmu  - Facebook - Petr Fiala
Video se připravuje ...

Závěrečná deklarace ze summitu jako první bod připomíná, že eskalace ruské války proti Ukrajině ohrožuje evropskou a světovou bezpečnost a podtrhuje význam strategického partnerství mezi EU a západním Balkánem. Rusko podle účastníků summitu nese výhradní zodpovědnost za současnou energetickou a ekonomickou krizi. EU se na summitu zavázala pomáhat se zmírňováním dopadů této krize na země regionu.

Také premiér Fiala uvedl, že pro Českou republiku je západní Balkán dlouhodobou prioritou. „Jsme přesvědčeni, že stabilita těchto zemí je důležitá pro naši bezpečnost,“ řekl novinářům. „Považuji za úspěch, že se tento summit vůbec uskutečnil. Atmosféra byla velmi dobrá, což není vždycky samozřejmostí,“ dodal.

České předsednictví podle něj v druhé polovině tohoto roku dosáhlo úspěchů v podobě odblokování zahájení přístupových rozhovorů s Albánií a Severní Makedonií a rovněž přijetí závazku zrušení víz pro občany Kosova. Uspořádalo také řadu akcí na podporu usmíření mezi státy a národy západního Balkánu.

Podle Fialy je kromě perspektivy členství důležité, aby západobalkánské státy pokračovaly v reformách, zejména v oblastech korupce, vlády práva či podpory občanské společnosti.

Hlavními tématy summitu byly dopady ruské invaze na Ukrajinu, integrace regionu do EU, posilování bezpečnosti na západním Balkáně či nelegální migrace. Jako projev podpory v nelehké situaci války v Evropě se vrcholná schůzka poprvé konala přímo v regionu.

e.lesanova ( 6. prosince 2022 17:47 )

Asi stejné, kdy naše charity a azylové domy pro naše maminky, které jsou jednou nohou na ulici a přibývá jich díky drahotě, mají stop stav a nemají kapacity, protože byty a pomoc byla orientována pro Ukra­jince­...Pe­karo­vé to ještě nikdo nesdělil? A má snad někdo pocit, že ve Sněmovně se sedí při "doporučovaných" 16-8 stupních??

e.lesanova ( 6. prosince 2022 17:42 )

Jestli tam probral korupci a levoty pětikolky a nefunkčnost sankcí, díky nimž bude Evropa rýt ústy v zemi, tak to potom jo Zbytečný politik, jen poslušný poskok USA a Bruselu, válečný štváč

nespokojeny ( 6. prosince 2022 17:03 )

Uživatel_5609229 Napiš to prosím ještě jednou a tentokrát pomalu.

nespokojeny ( 6. prosince 2022 17:01 )

naidka Kdo to tam uklidí a opraví????

nespokojeny ( 6. prosince 2022 17:00 )

panda82 Doma v ČR ho to nebaví.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa