Pondělí 26. února 2024
Svátek slaví Dorota, zítra Alexandr
Zataženo, déšť 8°C

Fiala hodnotí rok vlády: Cítím se jak v akčním filmu. Ale mám pocit, že jsme to zvládli

Video se připravuje ...
Autor: simao - 
4. prosince 2022
14:58

Premiér a šéf ODS Petr Fiala zveřejnil na druhou adventní, tzv. bronzovou neděli Otázky a odpovědi z Kramářovy vily, kde se ohlíží za ročním působením v čele vlády. Dle svých slov se cítí někdy jako v akčním film, čímž naráží na dění kolem války na Ukrajině. Promluvil však i o drahých energiích či blížících se Vánocích.

Tahle disciplína byla v minulostí spíše doménou Andreje Babiše (ANO) a jeho nedělních okénkem Čau lidi. Jenže časy se mění. Babiš se se svými videi odsunul na pondělky - a ve Sněmovně se přesunul do opozičních lavic.

Vládě rok šéfuje Petr Fiala (ODS), který druhou adventní neděli využil k bilancování. „Mám trošku pocit, jako bych se ocitl v nějakém akčním filmu. Přicházejí výzvy, nečekané věci a vždycky když jednu věc jako vláda zvládneme, tak se objeví další problém,“ říká Fiala.

„Kdybych to měl ten rok nějak shrnout, tak bych musel říct: byl to vlastně i rok plný překvapení, protože nic z toho, co jsme si původně plánovali a s čím já jsem počítal, že budeme během toho roku dělat, tak se nenaplnilo, nebo spíš to bylo překryto jinými událostmi,“ podotkl. Připomněl, že vláda po nástupu čelila nové vlně omikronu. Ruská invaze na Ukrajinu v únoru 2022 však změnila vše. 

„Naše vláda se s tím musela nějak vyrovnávat a já po tom roce mám pocit, že jsme to zvládli. Je docela těžké jmenovat tři věci, když toho bylo tolik. Nechci zapomenout na to, že jsme zvládli covid, nechci zapomenout na to, že jsme zvládli uprchlickou vlnu a to opravdu případně, ale asi bych zůstal u toho, co občané pociťují prakticky každodenně. Ale nejen občané, ale i firmy, instituce. A to jsou energie. Velice důležité je, že jsme zajistili dostatek energií, to vůbec není samozřejmé a ještě na jaře hrozilo, že nebudeme mít dost plynu,“ uvedl Fiala.

 

„Druhá věc, která je důležitá, je, že jsme zvládli ceny energií. Jedna věc je, že máme energie, druhá věc, že jsme dokázali zajistit občanům, firmám a veřejným institucím energie v přijatelných cenách. Ano, ceny rostou, ale rostly by násobně, kdyby stát nezasáhl,“ upozorňuje Fiala.

„Dostatek energií, zvládnutí cen energií a vytvoření systému pro ty, kteří se dostanou do existenčních problémů - to jsou určitě úspěchy naší vlády,“ míní Fiala.

Současný předseda vlády přitom byl nedávno hostem i pořadu Blesku Ptám se, pane premiére na Blesk.cz.  I tam promluvil o energetické krizi, ale také o slibu, že vláda nebude zvyšovat daně. A také o válce na Ukrajině.

Video  Ptám se, pane premiére: Celý záznam  - Jaroslav Šimáček, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Fialu dle jeho slov trápí to, že nelze dál pokročit ve zvládání obsluhy státního dluhu a stále jsou rozpočty s vysokými schodky.

„Ano, je to lepší, než jak to připravovala předcházející vlády, ale je to daleko od toho stavu, který bych si představoval,“ uvedl Fiala. Podle něj to však jinak udělat nešlo. Rozpočet má vysoký deficit, protože se vláda snaží pomoci všem, kteří se dostanou do problémů, říká premiér.

„Nevěříme, že se má jít cestou zvyšování dění a zatěžování občanů a firem, vidíme možnosti úspor na výdajové stránce a určité racionalizace fungování státu,“ ujišťuje Fiala, který je pro štíhlejší, ale efektivní stát.

Video  Fialova vláda v Kyjevě: Společné zasedání i setkání se Zelenským  - Úřad vlády ČR
Video se připravuje ...

Na závěr svého bilancování přidal výhled na Vánoce, zmínil opět, že o dárky se u nich doma stará především jeho manželka Jana, ale také si posteskl, že má letos málo možností vídat se s rodinou - ještě méně, než v předchozích letech.

„Tak se těším, že se všichni o Vánocích sejdeme a že strávíme alespoň tři dny v klidu a bez politiky,“ dodal Fiala, který za uplynulý rok stihl přivítat i evropské špičky během unijního supersummitu v rámci předsednictví ČR Radě EU nebo také vyrazit dvakrát na Ukrajinu - jednou s polským a slovinským protějškem, podruhé na sólo českou jízdu spolu s ministry svého kabinetu.

Video  Zákulisí supersummitu v Praze: Takhle jednali Fiala s Macronem, Scholzem a dalšími lídry. Povečeřeli se Zemanem  - Úřad vlády ČR
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

dynaty ( 7. prosince 2022 22:44 )

mocní potřebují stabilní stát, aby jejich peníze byly v bezpečí, PENÍZE udělali Švýcarsko Švýcarskem, už nevím jak to srozumitelněji napsat. Změna systému, kéž by, ale jak? Přes sněmovnu a senát nic neprosadíte

Jirik-ta ( 7. prosince 2022 06:12 )

Náš Péťa světošlápek Chtělo by to svetr. 👘🧣

Staroduchodce ( 6. prosince 2022 18:08 )

Miloslav Podhola ( 6. prosince 2022 13:01 )

Na rozdíl od Fialy si vetšina občanů myslí, že to nezvládli.

pindal ( 6. prosince 2022 12:09 )

Spíš tragikomedie.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa