Středa 24. července 2024
Svátek slaví Kristýna, zítra Jakub
Oblačno, déšť 23°C

Rakušan plánuje změny volebního zákona. Schůzi svolá po prezidentských volbách

Autor: ČTK - 
26. listopadu 2022
13:33

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) se chce po volbách sejít se svými podřízenými ohledně změn v zákoně o volbě prezidenta. Na twitteru dnes napsal, že rozdílné výklady zákona mohou vyvolávat otázky, které může nyní vyřešit jen Nejvyšší správní soud.

Rozpory například vyvolává otázka, zda může poslanec nebo senátor podepsat kandidátní listinu více uchazečům o účast ve volbách. Zatímco podle ministerstva vnitra to je možné, Nejvyšší správní soud ve svém doporučujícím vyjádření v roce 2017 podpořil opačný výklad. Ústavní právník Jan Kysela se v pátek také pozastavil nad tím, že do voleb byla připuštěna prezidentka České asociace povinných Denisa Rohanová. Ta podala přihlášku s podpisy poslanců minulé Sněmovny, které funkční období vypršelo loni na podzim. Na úřadě se zaregistrovala ještě v době, kdy měli poslanci platný mandát. Ministerstvo se domnívá, že je takový postup v pořádku.

„Rozdílné výklady zákona o volbě prezidenta mohou vyvolávat otázky, které však nyní může vyřešit jen Nejvyšší správní soud,“ napsal dnes Rakušan. „Po lednových prezidentských volbách se plánuji sejít se svým náměstkem a jeho kolegy nad tím, jaká zpřesnění si zákon zaslouží,“ doplnil.

Ministerstvo vnitra v pátek do voleb zaregistrovalo devět uchazečů, přihlášky dalších 12 odmítlo. O Hrad se utkají bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš, poslanec SPD Jaroslav Bašta, senátoři Pavel Fischer a Marek Hilšer, bývalá rektorka Danuše Nerudová, bývalý vysoký představitel armády Petr Pavel, Rohanová, odborový předák Josef Středula a bývalý rektor Tomáš Zima.

Ministerstvo odmítlo zaregistrovat například podnikatele Tomáše Březinu, Karla Diviše a Karla Janečka, úřad jim neuznal část podpisů voličů, a neměli tak potřebných 50 000 podpisů voličů. Všichni tři již avizovali, že se obrátí s odvoláním na Nejvyšší správní soud. Přidají se k nim pravděpodobně i další kandidáti. Termín mají do středy 30. listopadu.

Video  TK po jednání ministra vnitra Rakušana  - ČTK
Video se připravuje ...

nespokojeny ( 28. listopadu 2022 13:25 )

hadrapIan Nespletl jsem se.

nespokojeny ( 27. listopadu 2022 15:29 )

hadraplane, já ňouma jsem to popletl. Jsi zřejmě velmi vzdělaný slušný a chytrý člověk.
Opravuji. Rakušan tedy premiérovi Petru Fialovi "zlomí kost". Výsledek však bude stejný.

dynaty ( 27. listopadu 2022 12:17 )

dynaty ( 27. listopadu 2022 12:16 )

hejhej ( 27. listopadu 2022 11:13 )

Neschopný, nafoukaný Rakušan se od svého zvolení snaží o diktaturu a cenzuru a bude to bl.b nazývat demokracii. Voliči této zlodějské strany by si měli dát pár facek.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa