Neděle 24. září 2023
Svátek slaví Jaromír, zítra Zlata
Oblačno 18°C

Nevlastní sestra Schwarzenberga neuspěla ve sporu o dědictví. Soud smetl její dovolání

Autor: ČTK - 
14. listopadu 2022
09:41

Nejvyšší soud (NS) zamítl dovolání Alžběty Pezoldové v dědickém sporu s nevlastním bratrem Karlem Schwarzenbergem. Domáhala se určení, že je dědičkou po Adolfu Schwarzenbergovi, posledním držiteli panství hlubocko-krumlovské větve šlechtického rodu. Soudy v Rakousku i Česku považují za závětního dědice Karla Schwarzenberga. Restituci majetku po hlubockých Schwarzenbercích v ČR brání speciální zákon, přijatý po druhé světové válce. Rozhodnutí NS je dostupné na úřední desce.

Pezoldová je dcerou Jindřicha Schwarzenberga, což byl dědic Adolfa Schwarzenberga, jenž jako poslední ovládal rodové državy, včetně zámků Hluboká a Český Krumlov. Jindřich ale v závěti dal přednost mužskému dědici, svému adoptivnímu synu Karlovi z orlického majorátu, tedy druhé větve Schwarzenbergů.

Na orlickou větev rodu zvláštní zákon nedopadal, Karel Schwarzenberg proto její majetek získal v restitucích zpět. O majetek hlubocké větve neusiloval, právě kvůli překážce v podobě zákona „lex Schwarzenberg“ – neměl by šanci na úspěch. Podle Pezoldové to byla chyba, podle ní porušil podmínku závěti a pozbyl dědická práva.

Ztratil postavení dědice tím, že nesplnil příkazy všemi prostředky bojovat za navrácení rodinného majetku, stálo v žalobě Pezoldové. Okresní soud v Českých Budějovicích v roce 2017 žalobu zamítl. Rozhodnutí později potvrdil i jihočeský krajský soud. Podle odvolacího soudu „je třeba vycházet ze smyslu, který ze závětního příkazu vyplývá“, tedy že dědicové měli o majetek nebo náhradu bojovat, pokud to bude právně možné. Taková možnost se ale v ČR po roce 1989 neotevřela.

NS dovolání Pezoldové zamítl. „Opakovaně odmítá připustit, že je judikatorně dovozováno, že restituce tohoto majetku nebyla (a není) právně možná pro žádného z dědiců, s výjimkou tzv. Schwarzenberské hrobky v katastrálním územní Domanín u Třeboně,“ stojí v rozsudku NS.

Soudila se i v Rakousku

Hrobka jako rodinné pietní místo má specifický charakter a rod ji získal zpět na základě staršího nálezu Ústavního soudu. V roce 2021 převzal její správu od Národního památkového ústavu. Kvůli péči o stavbu založili Karel Schwarzenberg a Pezoldová nadační fond.

Pezoldová po pádu komunismu vedla desítky sporů s českým státem i se svým nevlastním bratrem, a to jak v Česku, tak v Rakousku. I tam argumentovala tím, že Karel Schwarzenberg nedodržel podmínky závěti. Rakouský nejvyšší soud už před lety rozhodl, že si Karel Schwarzenberg může ponechat zděděné zámky a usedlosti v Rakousku a Bavorsku.

V Česku narážela Pezoldová na existenci speciálního zákona. Hlubocká větev Schwarzenbergů spravovala před druhou světovou válkou velký majetek v jižních Čechách. Stát však v roce 1947 schválil zákon, který rod připravil o všechny državy. Norma je stále součástí právního řádu v ČR. Po roce 1989 vrátil stát majetek pouze chudší, orlické větvi Schwarzenbergů, z níž pochází i někdejší ministr zahraničí a předseda TOP 09.

Video  Blesk Podcast: Karel Schwarzenberg si nemohl vzít ani psy, říká odborník. Jak jsme si zničili šlechtu?  - Jiří Marek, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

pindal ( 15. listopadu 2022 17:57 )

Lidi by se třeba nemuseli tak snažit o totéž a mohli by hledat smysl života v něčem jiném,než v majetku a v ovládání ostatních.

pindal ( 15. listopadu 2022 17:42 )

Myslím,že jsme na vedlejší koleji s myšlením,když vidíme,že dva lidé,téměř na konci života se soudí o velký majetek a každému se to zdá normální,protože ho chtějí předat svým potomkům.Na to,že to nemá velkou cenu,spíš naopak, nepřiš­li.Šk­oda,­mohli by třeba říct,jaké štěstí jim to přineslo,během jejich života a života jejich předků.

deratizater ( 14. listopadu 2022 21:38 )

Podivná restituce byla i v případě Karla Schwarzenbergra který podle platných Českých zákonů neměl nárok na restituci protože byl adoptovaný až v dospělosti.A tak restituce proběhla podle Rakouských zákonů což byl obyčejný účelový podvod. Jelikož byl byl kníže kancléřem Havla který taky restituoval po strýci kolaborantovi z nacisty pomocí prolomení Benešových dekretů .Česko není právní stát jinak by se takové věci neděly .Když se restituční podvod nepodařil chartistce Chadimové a hrozilo ji vězení tak ji Havel udělil milost.

Dnalor ( 14. listopadu 2022 20:49 )

Za chvilku je tu boží soud !

LuCo ( 14. listopadu 2022 19:15 )

Karl od Vaška se o dědictví připravit nedá!Má ty nejlepší zkušenosti v tom, jak se k majetku dostat a už o něj nepřijít!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud