Kauza byla jednou z hlavních příčin konce ředitele plynáren Pavla Janečka, kterého začátkem loňského roku odvolala dozorčí rada. Již před tím ho kritizovali zejména Piráti například kvůli, podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti), příliš vysokým podílům na zisku pro členy dozorčí rady a představenstva. Na místo Janečka zvolila dozorčí rada bývalého manažera ČEZ Martina Pacovského.
Předražené infotabule v Praze? DPP za ně zaplatil 290 tisíc, ROPID o polovinu méně. Proč ten rozdíl?

Pochybný nákup plynu
Kauza se týká nákupu plynu v roce 2015, při kterém přišel podle finančního úřadu český stát o asi 230 milionů korun na nezaplaceném DPH v souvislosti s obchody s britskou společností B&A Capital Limited a její českou dcerou. Podle úřadu měly plynárny zaplatit DPH, protože plyn jí fakticky dodala britská firma.
Soud se s argumentací finančního úřadu ztotožnil, Pražská plynárenská podle něj „věděla nebo minimálně vědět měla a mohla, že se účastnila plnění stižených podvodem na DPH“. Česká firma B&A Capital Trading, od které měla Pražská plynárenská podle své argumentace plyn nakupovat, podle soudu v předložené dokumentaci vůbec nefiguruje.
Spor půjde k Nejvyššímu soudu
„S předmětným rozhodnutím soudu se Pražská plynárenská neztotožňuje a podá tak ve stanovené lhůtě kasační stížnost Nejvyššímu správnímu soudu. Vzhledem k uvedenému nebudeme, z pochopitelných důvodů, do pravomocného rozhodnutí celé věci k této poskytovat další informace,“ uvedl k rozhodnutí Vránek. Soud ve věci rozhodl 20. září, lhůta na podání stížnosti je dva týdny ode dne doručení.
V pražské Michli se nachází unikátní Muzeum plynárenství. K vidění je zde řada zajímavostí včetně názorného výkladu o historii využití plynu. David Zima