Čtvrtek 18. dubna 2024
Svátek slaví Valérie, zítra Rostislav
Oblačno, déšť 10°C

Ekonomové varovali u Moravce: Daně porostou, schodek bude příští rok výrazně nad 300 miliardami

Aktualizováno -
6. listopadu 2022
15:36
Autor: ČTK, lig - 
6. listopadu 2022
13:42

Schodek státního rozpočtu bude v příštím roce vyšší, než v současnosti odhaduje vláda. Shodli se na tom dnes ekonomové v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Podle nich deficit výrazně překročí 300 miliard korun, podle návrhu vlády by měl být 295 miliard korun. Podle ekonomů bude v budoucnu nutné zvýšit daně.

Místopředseda ČMKOS Vít Samek odhaduje rozpočtový schodek pro příští rok významně přes 300 miliard korun. Podle něj je ve vládním návrhu řada nejasných předpokladů na výdajové i příjmové stránce.

„Nejistota je obrovská. Nevíme, jaké vzniknou další nové výdaje nebo jak se změní příjmy,“ řekl k rozpočtovým výhledům bývalý guvernér České národní banky Jiří Rusnok.

Podle něj se vláda v současnosti chová nehospodárně. Přijímá podle něj některé kroky, které dál zbytečně navyšují současné výdaje. Nelíbí se mu například některé kroky v důchodové politice.

Stát bude podle ekonomů v budoucnu muset zvyšovat své příjmy, jako nezbytné vidí zvyšování daní. Rusnok v této souvislosti kritizoval předloňské zrušení tzv. superhrubé mzdy, což snížilo příjmy do státního rozpočtu o zhruba 90 miliard korun. Podle Rusnoka tak bude nutné zvýšit zdanění příjmů fyzických osob, ovšem aby nebylo tak výrazné, navrhuje zvýšení i dalších daní.

Stát se nejspíš nevyhne navyšování daní i podle člena Národní ekonomické rady vlády (NERV) Tomáše Havránka. „Šance na to, že by nebylo nutné zvýšit daně z příjmu fyzických osob, je velmi malá,“ podotkl.

Sněmovna v závěru října schválila příjmy, výdaje a schodek státního rozpočtu na příští rok, deficit má být podle návrhu vlády 295 miliard korun. Podle opozice však návrh neodpovídá realitě, podle místopředsedkyně ANO a bývalá ministryně financí Aleny Schillerové je jeho skutečný schodek kolem 470 miliard korun.

Pro letošní rok počítá schválený novelizovaný rozpočet se schodkem 375 miliard korun. Jeho novelu však v tomto týdnu vetoval prezident Miloš Zeman. Vadí mu to, že příjmy jsou nižší, než by mohly být, pokud by byla nejprve přijata novela zákona o daních z příjmů.

Tématem diskuse byl také současný postup centrální banky. Bankovní rada ČNB v týdnu rozhodla o ponechání úrokových sazeb na sedmi procentech. Rusnok i Havránek to zkritizovali. Podle bývalého šéfa centrální banky by se bankovní rada měla chovat aktivněji.

„Jejich přístup vede k tomu, že inflace bude v příštím roce vyšší, než by mohla,“ řekl Rusnok. Podle něj by při vhodném navýšení sazeb mohla inflace v příštím roce klesnout ke zhruba devíti procentům, při současných sazbách ovšem bude nadále v dvouciferných číslech. Ke zvýšení úrokových sazeb se přiklonil také Havránek. „Studie ukazují, že by to mělo v delším horizontu snížit inflaci,“ uvedl. Bez zvýšení sazeb bude podle něj vysoká inflace dlouhodobější.

 

Video  Epicentrum: Lukáš Kovanda o zdražování a hrozbě propuštění  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

jajas ( 7. listopadu 2022 09:52 )

BobyNo1 ( 7. listopadu 2022 07:59 )

Vážení vládní poslanci!
Brzy zjistíte, že podporovat totálně neschopnou Fialovou vládu nestojí za to. Nestojí za nic. Tak ji shoďte dřív, než bude pozdě. Řízená inflace ve výši 17 - 18 % se dříve či později vymkne kontrole a stane se z ní inflace neřízená. Dojde k volnému pádu koruny. To bude tzv. "horizont události". Tahle událost nese název Státní bankrot.
PS: Lidé, až nebudou mít co ztratit, po kom myslíte, že půjdou? Po Rakušanovi či Fialovi s ochrankami? Ne. Po vás půjdou. Není to výhrůžka, je to můj názor.

jajas ( 6. listopadu 2022 20:49 )

Evidentně může! V Česku určitě!

hejhej ( 6. listopadu 2022 17:02 )

Ten zrzavý - nabarvený ministr financí Stanjura rozumí ekonomii jako koza petrželi a jeho poradci - kamarádi rovněž. S touto neschopnou vládnou se řítíme mílovými kroky do prd....

krapotkin ( 6. listopadu 2022 16:33 )

Jo, změna přijde, budeme dřít do chcípnutí, aby si tihle "odporníci" mohli přidávat na platech donekonečna.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa