Pondělí 22. dubna 2024
Svátek slaví Evženie, zítra Vojtěch
Oblačno 7°C

Daňový „fičák“, pozdější důchod i odložené školné. NERV nese vládě seznam rad na snížení schodku

Video se připravuje ...
Autor: ČTK - 
1. listopadu 2022
16:11

Národní ekonomická rada vlády (NERV) předloží ve středu večer kabinetu k diskusi seznam opatření, která by přispěla ke snížení deficitu státního rozpočtu. ČTK to sdělili zástupci NERV. Podle dřívějších informací médií návrh obsahuje více než dvě desítky opatření, která by v úhrnu mohla vést k úsporám až 200 miliard korun. Česko se v posledních letech potýká s vysokými rozpočtovými schodky. Loni činil 420 miliard korun, na letošní rok vláda plánuje 375 miliard korun a na příští rok 295 miliard korun.

Podle České televize návrh NERV obsahuje 14 opatření na zvýšení rozpočtových příjmů a 11 opatření na omezení výdajů. Na příjmové straně rozpočtu NERV navrhuje například zvýšit daň z příjmu fyzických osob na úroveň před zrušením superhrubé mzdy. Hospodářské noviny dnes napsaly, že tím by se výnos této daně zvýšil ročně o sto miliard korun.

Média dále uvádějí, že návrh NERV předpokládá zvýšení poplatků za těžbu nerostných surovin, zvýšení spotřební daně na alkoholické nápoje a na tabákové výrobky, růst daně z nemovitosti nebo přesunutí části zboží a služeb do vyšší sazby DPH. Podle NERV by stát mohl zavést také odložené školné na vysokých školách, které by absolventi spláceli po dosažení určité příjmové hranice.

Na výdajové straně rozpočtu podle médií NERV navrhuje zajistit úspory posunutím věku odchodu do penze a jeho svázáním s očekávanou dobou dožití, aby se neprodlužovala doba, kterou lidé tráví v důchodu. Měl by se také zpomalit růst důchodů a zrušit příspěvek za vychované děti, který vláda schválila od příštího roku.

NERV navrhuje zrušení státní podpory pro stavební spoření či zrušení odečitatelné položky na dani za školkovné. Materiál podle médií navrhuje také vrácení slev na jízdném na úroveň před rok 2018, kdy tehdejší vláda ANO a ČSSD rozhodla o jejich výrazném zvýšení. Odborníci doporučují snížit počet úředníků, policistů či vězňů nebo sloučit malé obce, aby se ušetřilo na provozu samospráv.

Návrh NERV slouží jako podklad pro jednání vlády. Konečné rozhodnutí o jednotlivých návrzích bude na politické dohodě kabinetu. Vláda nicméně dávala v minulosti najevo, že chce státní rozpočet konsolidovat. Premiér Petr Fiala (ODS) minulý týden při prvním čtení návrhu státního rozpočtu na příští rok uvedl, že kabinet chce na jaře přijít s plánem, jak krotit růst výdajů.

Video  Stanjura představil rozpočet na rok 2023: Schodek dosáhne 295 miliard!  - ČTK
Video se připravuje ...

Jirik-ta ( 2. listopadu 2022 08:48 )

Jirik-ta ( 2. listopadu 2022 08:47 )

"Část vlády je v ostřelovaném Kyjevě! Fiala jednal i se Zelenským, dostal od něj vyznamenání" je jasné že na tuhle komedii musíme přispět
Já už přispěl

hejhej ( 1. listopadu 2022 22:40 )

vrsrvrsr: ... a zdanění náhrad poslancům a senátorům.

frantacizek ( 1. listopadu 2022 21:48 )

přijala=přidala

frantacizek ( 1. listopadu 2022 21:48 )

Lodě plující pod tureckou vlajkou budou dál vyvážet zemědělské výrobky z Ukrajiny, ohlásilo podle agentury TASS turecké ministerstvo obrany.

to vypadá, že se Rečíp Tadžíp Erdogan urval soudruhu Putinovi ze řetězu.. kdo soudruha Putina ještě respektuje?? ale takhle se musí na východní autokratické myšlení..

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa