Středa 31. května 2023
Svátek slaví Kamila, zítra Laura
Jasno 23°C

Bojkotů Zemanových metálů přibývá: Fiala přijde, kdo z politiků na Hrad odmítá vyrazit?

Aktualizováno -
25. října 2022
15:28
Autor: ČTK, simao - 
25. října 2022
11:35

Na předávání státních vyznamenání v pátek nedorazí velká část vlády Petra Fialy (ODS). V sále budou chybět všichni politici Pirátů či TOP 09, informovaly strany na twitteru. Zatímco ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti) podle deníku Právo patří mezi politiky, kteří nedostali od Hradu pozvánku, vicepremiér Ivan Bartoš (Piráti) ČTK sdělil, že pozvání sice má, ale chybět bude kvůli akci v rámci českého předsednictví v Radě EU. Další vicepremiér Vlastimil Válek (TOP 09) dnes na twitteru napsal, že nedorazí kvůli výhradám k tomu, že Hrad některé ústavní činitele při odesílání pozvánek vynechal.

Premiér Petr Fiala (ODS) v pondělí uvedl, že se ceremoniálu na Hradě zúčastní, ač se mu selektivní přístup prezidenta Miloše Zemana ke zvaní hostů nelíbí.

Nejde podle něj o soukromou Zemanovu oslavu, ale o tradiční akci k výročí vzniku samostatného a demokratického Československa. Většina hostů podle něj přijde na oficiální oslavu státního svátku země. „Právem čekají, že tam budu přítomen,“ vysvětlil Fiala.

Válek: Nehodlám se na tom podílet

Ministr zdravotnictví Válek na Hrad naopak nepůjde. „Opět jsme svědky toho, jak si prezident nedůstojně vybírá, koho z ústavních činitelů na Hrad, kde je dočasným nájemníkem, pozve a koho ne. Na tom se podílet nehodlám,“ uvedl.

Server iRozhlas.cz o víkendu napsal, že pozvání nedostali předsedkyně TOP 09 a Sněmovny Markéta Pekarová Adamová či Miloš Vystrčil (ODS), který by měl pokračovat jako předseda Senátu.

Lipavský pozvánku nedostal

Pozvánku nedostal také Lipavský, kterého Zeman dlouhodobě kritizuje. „Naštěstí se tak nemusím rozhodovat, zda bych se zúčastnil,“ sdělil Právu.

Lipavského stranický předseda a ministr pro místní rozvoj Bartoš pozvánku dostal, omluvil se ale kvůli unijní akci. „V rámci předsednictví se toho dne koná jedna z nejdůležitějších akcí v regionech pořádaná ministerstvem – mezinárodní konference o rozvoji venkova v jihomoravské Lednici,“ vysvětlil.

Piráti později na sociálních sítích informovali, že se „akce Miloše Zemana“ nezúčastní žádný z pirátských politiků. Piráti mají ve vládě vedle Bartoše a Lipavského ještě ministra pro legislativu Michala Šalomouna, ve vedení dolní komory je zastupuje v roli místopředsedkyně Olga Richterová.

Jurečka v zahraničí, Síkela se omluvil

Pracovními důvody vysvětlí omluvu podle Práva také končící ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL), ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN) a ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek (STAN).

V cizině pak bude vicepremiér a ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Na Hrad naopak dorazí vedle Fialy také ministr školství Vladimír Balaš (za STAN) či ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).

Mluvčí Jana Taušová ČTK sdělila, že o účasti ministra pro legislativu Michala Šalomouna (za Piráty) dosud není rozhodnuto. Mluvčí Petra Hrušová ČTK bez dalších podrobností sdělila, že ministr kultury Martin Baxa (ODS) se 28. října zúčastní pietního aktu a oslav vzniku Československa v Plzni, kde si svátek každoročně připomíná.

Černochová přijde

Ceremoniálu by se měla zúčastnit ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Převzít by podle dřívějších zpráv serveru Seznam Zprávy totiž měla vyznamenání pro člena protinacistické odbojové skupiny Tři králové Josefa Mašína in memoriam. Mašínova dcera Zdena Mašínová sama odmítá ocenění od prezidenta převzít.

Konkrétní vyjádření k účasti na Hradě chybí od většiny ministrů občanských demokratů či ministra vnitra Víta Rakušana (STAN).

Na předávání ocenění nepřijdou podle dřívějšího zjištění ČTK i někteří poslanci, hejtmani nebo rektoři. Velká část z nich tento pátek ještě neměla pozvánku na 28. října a například někteří rektoři se chtějí omluvit z pracovních důvodů nebo kvůli cestám do zahraničí.

Budou se těšit za rok...

Dnes se podobně vyjádřil například šéf poslanců TOP 09 Jan Jakob. „Za rok se budu těšit na prezidenta, který nebude rozdělovat společnost a z oslavy státního svátku nevyrobí soukromý večírek,“ uvedl.

Stejný postoj zaujal i další člen TOP 09 a šéf sněmovního zahraničního výboru Marek Ženíšek.

„Pozvánku na Hrad jsem obdržel dnes. Rád přijdu příští rok a už se moc těším,“ uvedl

Poslední předávání státních vyznamenání se konalo v březnu. Zeman při něm vyznamenal osobnosti, kterým se rozhodl řády a medaile udělit v letech 2020 a 2021. Loni a předloni se totiž tradiční ceremoniály 28. října nekonaly kvůli koronavirové pandemii a pobytu prezidenta v nemocnici.

Video  Metál po Zelenského: Projev Miloše Zemana při předávání státních vyznamenání  - Blesk TV
Video se připravuje ...

modrosvazak ( 26. října 2022 23:52 )

Souhlasím s tebou Jiriku také to tak vidím, ale ty tři nepozval. Asi aby to tam u toho vyznamenání nebylo jako ve fofrškole.

modrosvazak ( 26. října 2022 23:49 )

Když nebudou ve vládě osli. To by bylo dobré znamení navenek tj. do světa a tím pádem se nám nebude celý svět smát, jací že jsme národ hloupý co si volí do vlády za hlupáky.

roxin ( 26. října 2022 12:45 )

Hm, to zavedl už Havel.

Babisova_drahota ( 26. října 2022 12:21 )

Takže se nejedná o státní záležitost, ale o vyřizování osobních účtů spojených se žranicí a rozhazování metálů kamarádíčkům.

jajas ( 26. října 2022 10:05 )

Dobrý byl taky ten jeden "umělec", Hůlka, nejdříve pro medaili přišel, prezentoval se tak v TV (bo o něm nikdo moc neví) a pak strašně složitě medaili vracel....nejdříve chtěl osobně a pak ji poslal poštou, to byl fakt dobrý komix....Tak by to tak mohli dělat i letos, aspoň by na sebe někteří upozornili, protože jak jinak se zviditelnit?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa