Neděle 4. června 2023
Svátek slaví Dalibor, zítra Dobroslav
Jasno 20°C

Chaos kolem „válečné daně“: Piráti cukli, jasnou podobu ale koalice nemá. Schillerová kroutí hlavou

Aktualizováno -
25. října 2022
20:12
Autor: ČTK, simao - 
25. října 2022
08:50

Poslanci se dnes měli zabývat zavedením daně z mimořádných zisků. Zástupci Porátů sice nakonec nenačetli svůj návrh, který chtěl daň zavést už s platností od letošního roku, jasno o podobě ale stále není. Ve Sněmovně se pak odpoledne objevily dva nové koaliční pozměňovací návrhy. Exministryně Alena Schillerová (ANO) nazvala situaci otřesnou.

Zavedení daně z mimořádných zisků chce ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) připojit k novele, která mimo jiné zvyšuje limity pro povinnou registraci k plátcovství daně z přidané hodnoty a pro využití paušální daně.

Příjmy z mimořádné daně mají pokrýt náklady, které státu vzniknou zastropováním cen energií.

Ke Stanjurově úpravě podali pozměňovací návrh koaliční Piráti. Chtěli snížit sazbu daně ze 60 na 40 procent a také limit, od kterého se má daň vztahovat na banky. Požadovali navíc, aby daň platila už pro letošní rok. Nakonec ale návrh neuplatnili. 

Podle Stanjury má návrh platit až od roku 2023, Piráti jsou pro retroaktivitu již na rok 2022. Své tiskovky před jednáním Sněmovny koalice Spolu i Piráti zrušili. Podle ČT právě kvůli obtížím při dojednávání kompromisu.

Jenže pak se ve Sněmovně objevily další dva koaliční návrhy, tentokrát je podali poslanci TOP 09. Předseda klubu Jan Jakob s poslancem Milošem Novým navrhují, aby sazba daně v prvním roce činila 60 procent, ale v dalších dvou letech by měla klesnout na 40 procent. Předseda Jakob se stranickým kolegou Michalem Kučerou také navrhli zúžit okruh těžařských nebo energetických firem, na které by daň měla dopadnout.

A jasno nebylo ani v úterý večer. Jisté podle aktuálních vyjádření je jen to, že daň by měla platit od příštího roku.

„Válečná daň“ má dopadnout i na společnosti z oblasti energetiky, petrolejářství či těžby fosilních paliv.

Samotná vládní novela zvaná daňový balíček zejména zvyšuje hranici pro povinnou registraci k plátcovství daně z přidané hodnoty z nynějšího jednoho milionu na dva miliony korun od příštího roku. Stejně zvyšuje také hranici pro využití paušální daně.

Schillerová: Absolutně kuriózní situace

„Daňový balíček má naši podporu. Daňový balíček, který mse zvedá limit DPH pro povinné plátcovství z jednoho milionu na dva, což bylo téma naší vlády a jsem rád,a že to tato vláda dotáhla do konce. Dalším tématem je pokračování tzv. zrychlených odpisů, které už zavedla v době covidu naše vláda, tak my podporujeme jejich pokračování. Je to velká pomoc pro podnikatele,“ uvedla na tiskovce ANO exministryně Alena Schillerová. 

Debatu o výrocích k dani opozice neprosadila.

Do návrhu válečné daně a pozměňovacích návrhů ale šila. „Co je absolutně kuriózní, je situace, že v systému Poslanecké sněmovny jsou dva pozměňovací návrhy z dílny zástupců vládní koalice,“ poznamenala s tím, že oba mají naprosto odlišné politické parametry. „Liší se naprosto diametrálně,“ podotkla.   

„Toto je klasický příklad chaosu. A po nás se chce, abychom zodpověděli, zda podáme pozměňovací návrhy, zda to podpoříme, zda budeme hlasovat tak, či ona. Co máme podpořit? K čem use máme vyjádřit? Co máme měnit, když ani zástupci vládní pětikoalice se nebyli schopni domluvit na jednotném návrhu. Je to něco otřesného,“ divila se Schillerová.

Video  7 věcí, které jste nevěděli o Poslanecké sněmovně  - Videohub
Video se připravuje ...

jajas ( 26. října 2022 08:46 )

Tak podle diskusí v TV to vypadá, že "pan ministr financí" nepočítal s tím, že si tuto daň, rádoby odvedenou státu, zaplatí v některých případech občané, protože některé organizace, které ji budou muset tzv.odvádět, si ji nenápadně vloží do produktů pro občany....ten Stanjura je asi fakt na palici. Když odmítl snížení DPH s tím, že si dodavatelé a výrobci stejně toto snížení vloží do nových (vyšších) cen produktů a zboží, tak proč si myslí, že ta "válečná daň! proběhne v naprostém klidu a tak jak si to ON představuje?

tom999 ( 25. října 2022 21:31 )

Návrh Evropské komise explicitně hovoří o zavedení této daně v sektoru energetiky a těžbě, zpracování a distribuce fosilních paliv a jejich produktů. Národní vlády mají možnost doplnit si vlastní mimořádnou daň o další obory ekonomiky podle vlastního uvážení. „My jsme se rozhodli zapojit také bankovnictví. Český bankovní sektor vykazuje rekordní ziskovost i v mezinárodním srovnání. Těchto zisků banky dosahují kvůli opakovaně rostoucí sazbě centrální banky, což jim výhodně úročí peníze uložené u ČNB. Výhodné úročení ale už tolik nepromítají do bankovních produktů pro své klienty s výjimkou hypotečních a dalších úvěrů, kde naopak úrokové sazby narůs­tají,­“upo­zornil Stanjura.

tom999 ( 25. října 2022 21:31 )

a zase TLACHANDA a oblbovak jak TO oddalit . . . aby TY nadnarodni neplatili vlastne nic . . . .

1 !!!! - Návrh Evropské komise explicitně hovoří o zavedení této daně v sektoru energetiky a těžbě, zpracování a distribuce fosilních paliv a jejich produktů. Národní vlády mají možnost doplnit si vlastní mimořádnou daň o další obory ekonomiky podle vlastního uvážení.

2 !!!! - Evropská komise doporučila členským zemím EU určitou formu mimořádného zdanění zisků dočasně zavést v březnu 2022. Podle aktuálního nařízení Evropské komise pak mají windfall tax nebo ekvivalentní opatření zavést všechny členské státy.

!!!!! Některé země v čele s Itálií a Španělskem tak už učinily !!
Například Německo, Rakousko či Belgie zavedení daně aktivně připravují. Mimořádné daně jsou uvalovány na energetický průmysl a odvětví ropy a zemního plynu, v některých státech platí i pro bankovní sektor. !!!!!

tom999 ( 25. října 2022 21:20 )

jo v Polsku si muzou v y s k a k o v a t . . . .

maji BEDRONKU my mame prd - jen COOP

Polsko mělo 3 809 diskontních prodejen spravovaných čtyřmi hlavními řetězci.

a ted ten forrrrrr

Biedronka 2 722 prodejen, Lidl 607 a Netto 362, uvádí výzkumná společnost Market Side.

!!! To znamená, že přes 70 % diskontů patří Biedronce. !!!

tom999 ( 25. října 2022 21:17 )

co TO tu zase placate . . . . . to chcete zavest D A N pro N E M C O U R Y ""!!""

to je v Cesku totalne nemysletelne . . . . to by NAM TO soudruzi z NDR pardon z NSR poradne !! DALI SEZRAT !!

kam se hrabou letosni mega ZDRAZOVACI akce !!!

kde cukr ze dne na den zdrazil z 19,90 na 34,90 korun
a bachaaaaaaaaaaa nemcouri ho plati 0,99 euro - tedy 24,51 korun !!!!!!


++ Největší řetězce v Česku. Žebříček podle tržeb a prodejen

-- 1. Lidl 63,56 Lidl (281)
-- 2. Kaufland 58,95 Kaufland (135)
//nemcouri//
-- 3. Albert ČR 55,32 Albert hypermarket (88), Albert supermarket (240)
//holandaci//
-- 4. Penny Market 42,2 Penny (396)
//a zase nemcouri//
-- a pozorr
-- 5. Tesco Stores41,8Tesco hypermarket (79), Tesco hypermarket Extra (9), Tesco supermarket (59), Tesco Expres (38)
Zdroj: http­s://ww­w.pe­nize­.cz/na­kupy/­432822-nejvetsi-retezce-v-cesku-zebricek-podle-trzeb-a-prodejen
//anglani//
-- 7. Billa 31,86 Billa (240), Billa stop & shop (70)
//rakusaci//

a teddddddddddddddd protisila ??!!?? CESKA

-- skupina Coop celkem 31,35 2459

a zase sila ze !Zapadu!
-- 8. Makro Cash & Carry 27,31 Makro (13)
//nemcouri//
-- 9. Globus 24,16 Globus (15), Globus Fresh (1)
//nemcouri//

fak verite , ze si Nemcouri nechaji neco D I K T O V A T nejakym ucmrdanym 10 milionovym narodem!!??

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa