Závěr supersummitu v Praze: Setkání přišlo v kritický okamžik, řekl Fiala. Macron notoval

Aktualizováno -
6. října 2022
22:41
Autor: ČTK, Mii - 
6. října 2022
21:38

Den D se uchýlil ke konci. Na Pražském hradě proběhlo první zasedání platformy Evropského politického společenství (EPC), za kterým do Prahy přicestovali lídři více než čtyř desítek evropských zemí. Premiér Petr Fiala (ODS) na závěrečné tiskové konferenci poděkoval francouzskému prezidentovi Emmanuelovi Macronovi, že přišel s myšlenkou celého setkání. Fiala ocenil, že si lídři mohli pohovořit neformálně. Příští zasedání se bude konat v Moldavsku.

„Nechceme nahrazovat stávající formáty spolupráce, neschválili jsme žádné oficiální ustanovení,“ řekl na tiskové konferenci Fiala s tím, že proběhla jen výměna názorů. „Setkání probíhá v kritický okamžik pro evropský kontinent,“ pokračoval a dodal, že kvůli ruské agresi je ohrožena stabilita a bezpečnost.

„Co jsme chtěli udělat, je vytvořit prostor pro jednotlivé země, prostor, kde se nepřetahujeme o slovíčka. Dali jsme dohromady země, které se obvykle neshledávají,“ uvedl.

Video  Závěr supersummitu: Setkání přišlo v kritický okamžik, řekl Fiala.  - ČTK
Video se připravuje ...

Dodal, že proběhlo několik kulatých stolů, několik jednání a summit byl smysluplný. „Naším kolektivním cílem je společně pracovat na posílení bezpečnosti a prosperity. A doufám, že to bude následovat vzájemnými akcemi. Evropské politické společenství je užitečný formát a těším se na další setkání v Kišiněvě. A bude následovat Španělsko a poté Velká Británie,“ informoval premiér o tom, že neformální summity budou pokračovat.

„Už jen to, že sedíme u jednoho stolu, že se spolu bavíme, probíhají tu desítky bilaterálních jednání - už to je obrovský přínos této akce. Takovéto akce nás posouvají dále. Například jeden z největších problémů Evropy jsou energie a ceny energií. To, že se musíme zbavit závislosti, že musíme diverzifikovat zdroje… A tady najednou máme ujištění od států, jako je Norsko nebo Ázerbájdžán, že nám pomohou,“ řekl premiér Fiala na dotaz, co je tedy výsledkem jednání, které je neformální a ze kterého nevzejde oficiální usnesení.

Další summit už na jaře?

Další setkání by mělo být v Moldavsku, na tiskové konferenci si tak vzala slovo prezidentka Maia Sanduová. Prezidentka informovala, že se bude konat na jaře. Evropské země podle moldavské prezidentky Sanduové dosáhnou míru a bezpečnosti jen v případě, že budou jednat společně a budou solidární.

„Odsuzujeme ruskou agresi a nezákonnou anexi. Společně jsme se zavázali pomáhat Ukrajině, aby získala zpátky suverenitu. Diskutovali jsme o energetické bezpečnosti, ale zajistit to nebude jednoduché,“ uvedla.

Supersummit na Pražském hradě: Moldavská prezidentka Maia Sanduová Supersummit na Pražském hradě: Moldavská prezidentka Maia Sanduová | Reuters

„Milý Petře,“ začal svůj proslov Macron. „Všichni sdílíme jeden kontinent,“ podotkl, proč je důležité, aby se evropští lídři setkávali. Vyzdvihl, že je důležité, že se akce zúčastnil na dálku ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a osobně přijel ukrajinský premiér Denys Šmyhal.

„Můžeme jednat o společných problémech - a to je to, co potřebujeme. Existuje Evropská unie, některé země chtějí přistoupit do EU, některé ji opustili a jiné do ní nechtějí, ale sdílíme zeměpis, jeden kontinent. Od Kavkazu po Island,“ uvedl během tiskové konferenci francouzský prezident Emmanuel Macron.

Podle Macrona bylo velice důležité, že se jednalo o krizích, které prožívá kontinent, jako je krize na Balkánu i napětí ve Středozemí. „Je užitečné mít takový formát, kdy jsou zúčastněné strany u jednoho stolu a kdy je možné vést oddělená jednání,“ konstatoval.

„Představili jsme jednotu 44 zemí, které jasně řekly, že odsuzují ruskou agresi, a to má velkou hodnotu. To sdělení je jednotou. A velmi rádi jsme vyslechli ukrajinského prezidenta,“ uvedl také.

Macron připomenul také útok na Nord Stream či kybernetické útoky. „Mít strategii mezi sebou a mít politiku v boji proti dezinformacím. I o tom chceme hovořit,“ pokračoval.

K ideám, které se probíraly na summitu i před ním, od energie po bezpečnost, jmenoval Macron také „společnou politiku mládí“, kterou zmínily Albánie, Srbsko a Irsko. Například mít integrovanou politiku v oblasti univerzit. „Pro mládež musíme zvýšit spolupráci, aby naše mládež měla evropskou kulturu a vzdělání. A taky budeme vést spolupráci o migraci. Je třeba mít integrovanou politiku,“ řekl také.

Supersummit na Pražském hradě: Francouzský prezident Emmanuel Macron Supersummit na Pražském hradě: Francouzský prezident Emmanuel Macron | Reuters

Zasedání společenství se dnes účastnili zástupci 43 zemí, kromě států Evropské unie jde o země Západního Balkánu, asociovaného tria, Arménii a Ázerbájdžán, čtyři země z Evropského sdružení volného obchodu, tedy Norsko, Švýcarsko, Island a Lichtenštejnsko, a dále Spojené království a Turecko. Dánská premiérka Mette Frederiksenová kvůli vnitropolitické krizi dnes chyběla, zúčastní se až pátečního neformálního jednání summitu EU.

Pražský supersummit EU
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
07:45
7. 10. 2022

I dnes budeme monitorovat příchody nejvlivnějších lidí Evropy na Pražský hrad. Po jednání Evropské rady a nejspíše dalších kulatých stolů a jednání vám přineseme i zpravodajství z tiskových konferencí. 

Do jednacích prostor dnes zamíří členové EU. 

07:30
7. 10. 2022

Pojďte si s námi připomenou včerejší den, který mnoho lidí označuje jako historickou událost.

  • Premiér Petr Fiala (ODS) přivítal na Pražském hradě 44 evropských lídrů. Uvítací ceremoniál trval skoro dvě hodiny. 
  • Prezidenti a premiéři se sešli ve Španělském sále, kde došlo k prvnímu seznámení. Mnoho lídrů se vidělo poprvé a mělo také poprvé možnost spolu neformálně jednat - a i si trochu nezávazně popovídat.
  • Probíralo se několik důležitých témat. Od míru, bezpečnosti a stabilitě přes energetickou krizi až po přístup evropské mládeže ke vzdělávání. Lídři se dotkli také tématu migrace.
  • Proběhlo několik kulatých stolů, ale i bilaterálních jednání. Došlo i k vyříkání si křivd a drobným hádkám. Krátce se přes videohovor připojil i ukrajinský prezident Volodomyr Zelenskyj.
  • Návštěvy využil i prezident Miloš Zeman, který se sešel s maďarským premiérem a se srbským prezidentem. 
  • Pro státníky, ale i pro stovky novinářů, bylo připraveno luxusní pohoštění za miliony korun. 
  • Kvůli příjezdům delegací byl uzavřen příjezd k Pražskému hradu a památka byla pro veřejnost zcela uzavřena. Kolony aut také zablokovaly Evropskou ulici. 
  • Den začal kolem desáté ranní a skončil v jedenáct večer, kdy končily poslední tiskové konference. Připomeneme, že z neformálního summitu nevzejde žádné oficiální usnesení, což je právě i důvodem, proč má setkání takový úspěch. Státy spolu totiž mohou jednat bez programu a aniž by museli dbát na každé slovíčko
07:13
7. 10. 2022

Součástí pátečního setkání bude i zasedání Evropské rady. Připomeneme, že se jedná o sdružení, kde najdeme hlavy států a vlád, kde se řeší nejdůležitější a strategické otázky. Z 27 států EU je v Evropské radě zastoupeno 23 premiérů a čtyři prezidenti. 

Naopak v Radě EU zasedají ministři a obecně zástupci resortů a sektorů. Tyto pojmy mohou být v tomto ohledu zmatečné. Vysvětlení pojmů můžete najít v našem dřívějším článku. 

naidka ( 7. října 2022 08:48 )

Aby se mu nesekla plotýnka a neomarodil znova.

naidka ( 7. října 2022 08:37 )

No tak si trochu neformálně potlachali, přátelsky pojedli, popili, něco málo naslibovali a závěr - pro velký úspěch se tyto akce budou pořádat každý rok, příště to bude Moldávie - jednotně dohodnuto a schváleno.

roxin ( 7. října 2022 06:29 )

roxin ( 7. října 2022 06:28 )

A teď než se fialovej trošku vyrovná bude chvíli trvat, při tolika hostech se není čemu divit chodit v předklonu dá zabrat.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa