Supersummit v Praze: Lídři EU řešili podporu Ukrajině proti Putinovu teroru i energokrizi
Franouzský prezident Emmanuel Macron, německý kancléř Olaf Scholz, šéfka Evropské komise Ursula von der Leynová, ale třeba i turecký prezident Recep Tayyip Erdogan - více než čtyři desítky lídrů dorazily ve čttvrtek na historický summit Evropského politického společenství, který hostila Praha. V pátek lídři debatovali v rámci Evropské rady především o Ukrajině i energetice. Dění jsme na Blesk.cz sledovali online
- Ve čtvrtek se v Praze poprvé sešel tzv. Evropské politické společenství – vedle států EU dostalo pozvánku i 17 dalších zemí včetně Británie, Ukrajiny či Turecka. Na neformální večeři ke státníkům promluvil prezident Miloš Zeman.
- Vedle hlav unijních zemí a lídrů, jako jsou Emmanuel Macron či německý kancléř Olaf Scholz, do Prahy zavítala i britská premiérka Liz Trussová či turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se připojil na dálku ve čtvrtek i v pátek.
- Bezpečnost a doprovod účastníků summitu zajišťují stovky policistů. Od úterý do soboty se uzavřel celý areál Pražského hradu.
- V pátek se hlavy států a premiéři členských zemí EU sešli na neformálním zasedání Evropské rady – a to především o válce na Ukrajině a energetické krizi. Jak funguje Evropská rada čtěte ZDE

Britská premiérka Liz Trussová na summitu ještě při nedávné kampani na funkci šéfky britských konzervativců zapochybovala, zda je Emmanuel Macron přítel, či nepřítel. Dnes v Praze volila mírnější slova. „Je to přítel,“ odvětila Trussová podle agentury Reuters na novinářský dotaz, zda se už tedy ohledně Macrona rozhodla.
„Nesmírně úzce s prezidentem Macronem a francouzskou vládou spolupracuji a hovoříme o tom, jak mohou Británie a Francie spolupracovat těsněji na stavbě dalších jaderných elektráren a zajistit, aby obě země byly v budoucnu energeticky zabezpečené,“ řekla Trussová. „Oba máme jasno v tom, že nepřítelem je Vladimir Putin,“ dodala.

A jak se pohnul den, novináři dostali i večeři. Tentokrát si mohou pochutnat na trhaném kachním mase se zelím a polentou. V nabídce bylo i hovězí maso, gnocchi a špenát.
Kdo chtěl, mohl si také přivonět k podzimu a dát si dýňovou polévku. A večeři zakončit čokoládovým muffinem, vanilkovým pudinkem či plněnou rolkou se slaným karamelem.

Podle švýcarského prezidenta Rusko v současnosti destabilizuje Evropu, a to „energiemi, které používá jako zbraň, a migrací,“ což jsou dle jeho slov silné zbraně. Zároveň vyzdvihl důležitost dnešního summitu, který podle něj ukázal, že Evropa nejsou pouze státy EU, a prohlásil, že summit by se určitě mohl uskutečnit i nebýt ruské agrese.

„Za trvalý mír na Kavkaze,“ tweetuje kancelář francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Snímek ho ukazuje, kterak jedná s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem a lídry znepřátelených zemí Arménie a Ázerbájdžánu, premiérem Nikolem Pašinjanem a prezidentem Ilhamem Alijevem. Země spolu opakovaně válčily hlavně kvůli spornému území Náhorní Karabach.
Pour une paix durable dans le Caucase. pic.twitter.com/ZRCy9b3vv5
— Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron) 6. října 2022

„Zdá se, že údajné naděje Liz Trussové na pořádání druhého summitu Evropského politického společenství byly udušeny – české předsednictví uspořádá večer tiskovou konferenci dohromady s Moldavskem,“ tweetuje reportér France 24. „Slyšel jsem, že byli vybráni za hostitele příštího summitu.“
It appears #LizTruss's reported hopes 🇬🇧 could host 2nd summit of #EuropeanPoliticalCommunity have been dashed
— Dave Keating (@DaveKeating) 6. října 2022
🇨🇿Czech presidency hosting press conference tonight with 🇲🇩#Moldova. I'm hearing they've been chosen as next summit's host (still a win for UK in a way, they're non-EU)

Válka na Ukrajině skončí u jednacího stolu, ale za podmínek, které si zvolí Ukrajinci, řekl Macron HN. V rozhovoru vyzval k posílení evropské obrany.

Na summitu se objevil i bývalý šéf diplomacie Lubomír Zaorálek. Ten řekl Blesk Zprávám, že by se rozhodně neměla snižovat role ČR v tom, že právě ona uspořádala první širší setkání Evropského politického společenství. „Žijeme v době, která je spíše neřádem než řádem a je nejistá a strašně křehká. Nedivím se tomu, že tolik zemí o to projevilo zájem a přijely a mluví spolu,“ konstatoval. „Témata jsou tak dramatická, jako už dlouho nebyla, takže bavme se o tom, že bude hledat svůj smysl seskupení 44 a řeknou si, jestli se takto chtějí scházet,“ dodal.
„Pro nás je to nesmírně efektní způsob prezentace naší země. Sice říkám nemilosrdně, že jsme to nevymysleli, abychom si nic nenamlouvali, ale je to velká věc, že se to koná v Praze,“ uvedl k tomu, že jako první měl myšlenku podobného setkání na nadnárodní úrovni francouzský prezident Emmanuel Macron. Zdůraznil, že Praha by měla takto velká setkání dělat častěji, protože je na to i vhodným a nádherným městem. „Neměli bychom čekat jen na to, až tu bude předsednictví,“ odtušil Zaorálek.
Podotkl, že podobná neformální setkání mohou dokázat opravdu mnoho, a přirovnal je ke každoročnímu setkávání ministrů zahraničních věcí, kde se také vytahují věci, o kterých se chce mluvit a která daná země považuje za důležitou – ale nemusí být díky neformálnímu formátu jasně daná a předurčená k jednání. Jako úžasné mu přijde i to, že má možnost Velká Británie znovu získat klíčová spojenectví po brexitu.

Lídři mj. diskutovali o budoucnosti summitů – zda a v jaké podobě budou následovat další. „Neměli bychom si teď pokládat otázky o institucích, nýbrž být pragmatičtí. Všichni jsme členy evropského kontinentu. Všichni se navzájem potřebujeme,“ prohlásil na tiskové konferenci švýcarský prezident Ignazio Cassis. A nyní nás všechny spojuje energetická krize.
„Moldavsko vyjádřilo přání pořádat příští summit. My jsme jim přislíbili naši podporu,“ dodal prezident neutrálního Švýcarska, které není členem EU ani NATO.

Prezidentka Moldavska se také pochlubila tím, že přijala pozvání na summit. „Připojujeme se dnes k dalším 43 evropským lídrům v Praze , abychom znovu potvrdili svůj závazek pro mír, bezpečnost a dostupnou energii,“ uvedla Maia Sanduová na twitteru.
Joining other 43 #European leaders in Prague🇨🇿 today to reaffirm our commitment for #peace, #security, and affordable #energy as we launch the #EuropeanPoliticalCommunity announced by 🇫🇷President @EmmanuelMacron. pic.twitter.com/iiizVntmne
— Maia Sandu (@sandumaiamd) 6. října 2022

„Nadšený, že můžu být na prvním jednání Evropské politické komunity v Praze,“ napsal na twitter irský premiér Micheal Martin. „Velký důraz je na výzvách, kterým nyní čelí celá Evropa – od enegie přes životní náklady, bezpečnost po solidaritu pro Ukrajinu, která čelí ruské ilegální válce.“
Delighted to be here at the first meeting of the #EuropeanPoliticalCommunity in Prague.
— Micheál Martin (@MichealMartinTD) 6. října 2022
Big focus on the challenges facing the whole of Europe right now, from energy, cost of living, security, and solidarity for Ukraine in the face of Russia’s illegal war. @P_Fiala pic.twitter.com/9InAZXXq4V
Jak vypadal zasedací pořádek? „Vše se řídilo běžnými protokolárními pravidly, kdy se zohledňuje zejména abecední pořadí lídrů a seniorita – doba, po kterou je daný státník ve své funkci,“ popsal Blesk Zprávám Jakub Tomek, z Úřadu vlády ČR. A také se dávalo pozor, aby vedle sebe neseděli lídři zemí se špatnými vztahy. „U večerního menu se vzalo v úvahu zejména diabetické omezení lídrů, ale i náboženské aspekty,“ dodal Tomek.

Možnost připojit se v Praze k lídrům ocenila i prezidentka Kosova Vjosa Osmaniová. Právě kvůli Kosovu ale vznikají jisté diplomatické problémy, protože jeho samostatnost několik přítomných států neuznává, nejen Srbsko, ale i pět zemí EU: Řecko, Španělsko, Rumunsko, Slovensko a Kypr.
Delighted to join 🇨🇿 Prime Minister @P_Fiala and leaders across the continent for the inaugural summit of the European Political Community. pic.twitter.com/x2izVYQkZC
— Vjosa Osmani (@VjosaOsmaniPRKS) 6. října 2022
Srbsko se nadále nechce přidat k unijním sankcím proti Rusku. „Každé takové rozhodnutí je nelehké i z morálních důvodů, protože sami víme, co sankce způsobily nám,“ pronesl během summitu srbský prezident Aleksandar Vučić s odkazem na mezinárodní sankce vůči Bělehradu v 90. letech a počátkem 21. století. „Také si pamatujeme na problémy s teritoriální integritou naší země. Na naše problémy dnes nikdo nepamatuje, všichni mají plná ústa řečí o teritoriální integritě úplně jiné země,“ narazil na odtržení Kosova. „Dělali jsme pro naši zemi, co jsme museli, a odoláme všem tlakům,“ prohlásil před novináři.

„Ruský útok na Ukrajinu vyžaduje ještě užší koordinaci v Evropě, na tom se shodneme,“ uvedl na twitteru německý kancléř Olaf Scholz. I ten oceňuje setkání 44 lídrů demokratických zemí.
Ein starkes Signal der Einigkeit: 44 europäische Staaten haben sich heute in #Prag zum ersten Treffen der #EPC versammelt. Der russische Überfall auf die #Ukraine macht eine noch engere Abstimmung in Europa nötig, darin sind wir uns einig. pic.twitter.com/b8F3CKBbcA
— Bundeskanzler Olaf Scholz (@Bundeskanzler) 6. října 2022

„Během summitu Evropského politického společenství se konají diskuse u čtyř kulatých stolů zaměřených na dva hlavní okruhy témat: mír a bezpečnost; energetika, klima a hospodářská situace,“ informuje na twitteru český Úřad vlády.
Během summitu Evropského politického společenství se konají diskuse u čtyř kulatých stolů zaměřených na dva hlavní okruhy témat: mír a bezpečnost; energetika, klima a hospodářská situace. pic.twitter.com/ONj4wRxO4h
— Úřad vlády ČR (@strakovka) 6. října 2022
Na supersummitu začíná kolečko tiskových konferencí. Před hlavní a největší tiskovou konferencí, která začne až pozdě večer, promluví k novinářům zástupci Rakouska, Švýcarska, Kosova, Srbska, Turecka, ale také například Černé hory či Bulharska.

Předtím, než se maďarský premiér Viktor Orbán setkal s prezidentem Milošem Zemanem, navštívil také exprezidenta Václava Klause a expremiéra Andreje Babiše. S Babišem si Orbán poseděl i nad kávou, podle sdílení polohy se spolu státníci setkali v Průhonicích, kde expremiér žije.

„Nejsou tu s námi zástupci Ruska – státu, který geograficky zdánlivě patří do Evropy, ale z hlediska svých hodnot a chování je nejvíce protievropským státem na světě,“ prohlásil Zelenskyj podle přepisu projevu, který jeho úřad zveřejnil na svých stránkách.
Zelenskyj ocenil vznik nové politické iniciativy a formátu spolupráce v rámci Evropy, která zahrnuje členy Evropské unie i státy, které o členství usilují, a stejně tak kandidátské země a partnery Severoatlantické aliance. Evropa je v silné pozici, aby mohla ukončit válku na Ukrajině, řekl Zelenskyj a dodal, že jeho země nikdy válku nechtěla a naopak usiluje o mír. Poděkoval všem partnerům za podporu a vyjmenoval několik důvodů, které podle Kyjeva z Moskvy činí jediného viníka války. Více zde.

Na twitteru se k summitu vyjádřil i premiér Gruzie Irakli Garibashvili. Vyjádřil vděčnost evropským státům za platformu, na které můžou Gruzie a Evropská unie prodiskutovat problémy na společné agendě, a přesvědčení, že „tato nová iniciativa pomůže Gruzii s dosažením postupu na cestě ke vstupu do EU.“
Delighted to attend the plenary session of the EPC in 🇨🇿. Grateful to our 🇪🇺partners for offering an important platform to 🇬🇪 to discuss most pressing issues on 🇬🇪 -🇪🇺 common agenda. Confident that the new initiative will assist 🇬🇪 w/achieving progress on 🇪🇺accession path. pic.twitter.com/VVYRvNsl3t
— Irakli Garibashvili (@GharibashviliGe) 6. října 2022

„Válka na Ukrajině dokazuje, že mír a stabilitu na našem kontinentu nelze považovat za samozřejmost. Ukazuje to také, že je třeba chránit naši demokracii a sdílené hodnoty. Není to jen úkol pro EU. Vyžaduje také silnou a koordinovanou reakci všech evropských zemí,“ konstatoval na twitteru předseda nizozemské vlády Mark Rutte.
Právě proto se podle něj sešli lídři v Praze na prvním zasedání Evropského politického společenství. „Je to zásadní okamžik,“ podotkl dále na twitteru.
The war in Ukraine proves that peace and stability on our continent cannot be taken for granted. It also shows that our democracy and shared values must be protected. This is not just a task for the EU. It also requires a strong, coordinated response from all European countries. pic.twitter.com/4nZkDLYJs7
— Mark Rutte (@MinPres) 6. října 2022

„Všichni oceňujeme pokroky, které Ukrajina dělá v boji s ruským agresorem – úspěšné ofenzívy jsou toho důkazem a věřím, že se jí bude dařit i nadále. Evropa musí Ukrajině dále pomáhat, aby jí pomohla zvítězit,“ vzkázal premiér Fiala k projevu Zelenského před pražským supersummitem.
Na dnešní summit se připojil na dálku i prezident @ZelenskyyUa.
— Petr Fiala (@P_Fiala) 6. října 2022
Všichni oceňujeme pokroky, které Ukrajina dělá v boji s ruským agresorem – úspěšné ofenzívy jsou toho důkazem a věřím, že se jí bude dařit i nadále.
Evropa musí Ukrajině dále pomáhat, aby jí pomohla zvítězit. pic.twitter.com/ezWsuxJmi4

Podle rakouského kancléře Karla Nehammera stojí při jednání špiček EU v popředí témata spolupráce a „společného postupu s našimi evropskými partnery v náročné době.“ „Od 24. února jsme konfrontováni s novou situací, která změnila náš bezpečnostní stav. To vyžaduje společný postup a odhodlání v EU a s našimi evropskými partnery v otázce obnovení míru v Evropě,“ napsal Nehammer na twitter.
Im Vorfeld des informellen Europäischen Rates bin ich beim Gipfeltreffen der Staats- & Regierungschefs der Europäischen Politischen Gemeinschaft in Prag. Im Fokus steht die Zusammenarbeit & gemeinsames Vorgehen mit unseren europäischen Partnern in einer herausfordernden Zeit. pic.twitter.com/0Zy2bH4Z6K
— Karl Nehammer (@karlnehammer) 6. října 2022
Jsou naděje, že summit přispěje k uklidnění vztahů Arménie a Ázerbájdžánu. Země spolu v minulých letech několikrát válčily kvůli spornému Náhornímu Karabachu; Turecko v posledním konfliktu podpořilo Ázerbájdžán (např. drony Bayraktar), naopak Arménii nechal její spojenec Rusko na holičkách.
Z Hradu zatím příšlo video zachycující hlouček, v němž se smějí prezidenti Turecka a Ázerbájdžánu, Erdogan a Alijev; arménský premiér Pašinjan je u toho, ale zjevně hůře naladěný.
The Presidents of #Turkey, #Azerbaijan and the Prime Minister of #Armenia met at the summit of the European Political Community in #Prague. pic.twitter.com/HTcn2lFhyO
— NEXTA (@nexta_tv) 6. října 2022

Vedle Jízdárny Pražského hradu, kde je zázemí pro novináře, je prostor i pro televizní štáby. Počet novinářů je takový, že často probíhá několik televizních vstupů najednou. Štáby zároveň dle potřeby přicházejí s kreativními řešeními, ať už jde o světlo, nebo úhel kamery.

Prezident Zeman se na okraj pražského summitu na Hradě setkal s maďarským premiérem Orbánem. Jednat by měl i se srbským prezidentem Vučičem.
Prezident republiky 🇨🇿 Miloš Zeman přátelsky přivítal ve své pracovně na Pražském hradě předsedu vlády Maďarska 🇭🇺 Viktora Orbána. pic.twitter.com/YzNL1Nt7mU
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) 6. října 2022
Nevím jak chtějí řešit energokrizi dyž všichni hulákali jak je nutné se zbavit závislosti na plynu z RF,napadá mě že všichni budou ve velkém baštit fazole,čočku,hrách atd.a povinně si zavedou hadičku do "výfuku".