Středa 22. května 2024
Svátek slaví Emil, zítra Vladimír
Oblačno, déšť 22°C

Po Monice a Faltýnkovi dorazil k soudu i exhejtman: Čapí hnízdo jsme museli schválit, tvrdí Bendl

Aktualizováno -
15. září 2022
15:05
Autor: dnav, ČTK - 
15. září 2022
05:00

Čtvrtým dnem pokračovalo u Mětského soudu v Praze hlavní líčení v kauze Čapí hnízdo. Vypovídali tehdejší úředníci Středočeského kraje a úřadu Regionálního operačního programu, a také ehdejší hejtman a dnes poslanec ODS Petr Bendl. Řekl, že ve vztahu k projektu Čapího hnízda nezaznamenal v době schvalování dotace nátlak ani pochybnosti. Velká očekávání jsou od pátečního jednání, na kterém by měl vypovídat Babišův syn Andrej Babiš mladší. Státní zástupce viní Babiše z podvodu při získání evropské dotace.

Čtvrtým dnem dnes u Městského soudu v Praze pokračuje líčení s expremiérem Andrejem Babišem v kauze Čapí hnízdo. Babiš je společně se současnou kandidátkou do senátních voleb v Jihlavě Janou Nagyovou, dříve Mayerovou (ANO), obviněn z toho, že podvodně získali na farmu evropskou dotaci ve výši 50 milionů korun, a to určenou pro malé a střední podniky. Oba obvinění vinu odmítají.

Ve středu se k soudu dostavila Babišova manželka Monika, jež vypovídat odmítla, či bývalý předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek. Ten byl původně v kauze také obviněn, ale státní zástupce jeho stíhání zastavil. Faltýnek řekl, že se jedná o „uměle vytvořenou kauzu, jejíž cílem je dostat Babiše z politiky“.

Bendl: Nezaznamenal jsem nátlak

Ve čtvrtek jako první vypovídá současný poslanec ODS a někdejší ministr zemědělství či dopravy Petr Bendl, který byl v době udělení sporné dotace středočeským hejtmanem.

Post hejtmana zastával Bendl v letech 2000 až 2008, přičemž předsedal i Regionální radě regionu soudržnosti Střední Čechy. V únoru 2008 podala Nagyová k radě žádost o dotaci z Regionálního operačního programu NUTS 2 na podporu podnikatelské infrastruktury a služeb cestovního ruchu. Podle obžaloby tak učinila „v úmyslu neoprávněně opatřit veřejnou podporu“ pro společnost Farma Čapí hnízdo.

Bendl začal slovy, že neměl žádné materiály, které by rozhodnutí přidělit dotaci projektu měly zpochybnit. Na otázku soudce, zda má konkrétní informace specificky k projektu Čapí hnízdo, Bendl odpověděl: „Jednalo se o jeden ze stovek projektů, které o dotace žádaly.“ O vztazích s Andrejem Babišem pak s pohledem na Babiše prohlásil: „Máme korektně politické vztahy, občas nekorektně, ale že bychom se znali blíže to ne,“ což vyvolalo na Babišově straně malý úsměv.

Rada s poskytnutím dotace souhlasila. „Je to spousta let. Dostali jsme vždy seznam projektů, které byly doporučeny,“ řekl Bendl. Dodal, že v radě neměli jinou možnost, než doporučené projekty schválit. Doplnil, že multifunkční kongresový areál Čapí hnízdo byl jedním ze stovek projektů a že si ohledně něj nevzpomíná na nic konkrétního.

Na dotaz jedné ze členek soudního senátu dodal, že metodika poskytování dotací byla složitá a každý projekt musel splnit desítky podmínek. „Já doufám, že ne,“ uvedl na otázku, zda se podmínky daly vykládat různě. Obžalovaná Nagyová se hájí mimo jiné tím, že definice malého a středního podniku nebyla v době podání žádosti zřejmá a že ji částečně vyjasnil až rozsudek Evropského soudního dvora z roku 2014 a příručka z roku 2016. „Byli jsme opravdu přesvědčeni, že se jedná o malý a střední podnik,“ vypověděla u soudu v pondělí.

Úřednice: O Babišovi se už tehdy mluvilo

Po Bendlovi vypovídala Filipová, která v době podání dotace jako středočeská úřednice kontrolovala realizaci projektu Čapí hnízdo. Uvedla, že tehdy dostala informaci, že za žádostí mohl stát Babiš a „konkrétní podnik“. „Svědkyně mě asi nemá ráda,“ reagoval Babiš. „V té době nebyl inženýr Andrej Babiš v politice, takže to nebylo nedejbůh motivované nějak politicky, ale profesně,“ ohradila se žena.

Filipová později pracovala na ministerstvu financí a soudu dnes předložila pozvánku do Čapího hnízda, která tam v roce 2017 přišla. „Na začátku jsem k tomu projektu měla pochybnosti. Tak mě překvapilo, že někdo zve zaměstnance ministerstva financí včetně auditního orgánu, který ho prověřuje, na tu farmu. Připadalo mi to trošku nestandardní,“ podotkla. „Na farmu Čapí hnízdo si může každý občan této republiky pozvat koho chce! Když si to zaplatí,“ zdůraznil Babiš.

V pátek Babiš mladší

V pátek by pak měl vypovídat Andrej Babiš mladší, jenž kvůli soudu hodlá dorazit ze Švýcarska, kde dlouhodobě žije. Se svým otcem, se kterým má velmi špatné vztahy a proti kterému v kauze již vypovídal policii, se však u soudu nepotká.

Babiš se z následujících dvou dní totiž omluvil. Podle jeho právníka Eduarda Bruny možná Babiš alespoň na část čtvrtečního jednání dorazí, v pátek však určitě nepřijde.

Na otázku, zda se Babiš z pátečního jednání omluvil kvůli svému synovi, Bruna řekl: „Je to kvůli tomu synovi. Nechce, aby ho znervózňoval, aby to na něj mělo nějaký negativní vliv. Ten syn k němu nemá dobrý vztah a on si myslí, že by to mohlo syna poškodit.“

Obhajoba zároveň včera před koncem líčení navrhla, aby byl před páteční výpovědí Babiše mladšího proveden znalecký posudek, aby se zjistilo, zda je schopen vypovídat. Soudce Jan Šott však tuto žádost zamítl. „Ze spisu nevypovídá, že svědek není schopen vypovídat. Návrh proto před výslechem svědka nepovažujeme za důvodný,“ řekl k tomu Šott.

Babiš mladší je jednou z klíčových postav procesu. Původně figuroval, stejně jako zbytek Babišovy rodiny, mezi obžalovanými, protože byl po prodeji akcií koncernem Agrofert veden jako jeden z vlastníků. Jeho stíhání však bylo zastaveno a Babiš mladší se následně rozhodl vypovídat proti svému otci, kdy mimo jiné tvrdí, že farma byla od počátku projektem Babiše staršího a že byl svým otcem využit jako bílý kůň.

Tvrdí také, že smlouvy ohledně odkupu akcií nepodepsal. Jeho podpisy zkoumal v úterý i soudní znalec Aleš Čulík. Ten uvedl, že nelze jednoznačně říct, že smlouvy za svého syna podepsal Babiš starší, ale že se v podpisech objevují „podobnosti, které mohou nasvědčovat autorství“ Babiše staršího.

O co v kauze vlastně jde?

Podle státního zástupce získala farma Čapí hnízdo neoprávněně evropskou dotaci určenou pro malé a střední podniky. Firma, tehdy ještě pod názvem ZZN Agro Pelhřimov, byla ke konci roku 2007 koncernem Agrofert přeměněna na akciovou společnost a prodána Babišovým dětem z prvního manželství a jeho manželce (tehdy partnerce) Monice.

Babiš tvrdí, že s firmou v tu dobu neměl nic společného, platba za farmu ale proběhla z jeho účtu. „Důvodem tohoto převodu akcií bylo účelové a formální vytvoření zdání, že společnost ZZN Agro Pelhřimov je samostatný nezávislý malý nebo střední podnik, který není propojen se žádnou jinou společností, čímž se obviněný Ing. Babiš vědomě a účelově snažil umožnit obejití kritérií kladených na žadatele o dotaci,“ píše státní zástupce Jaroslav Šaroch v obžalobě.

Od jeho příbuzných pak většinu akcií koupil Babišův švagr Martin Herodes. Firma tak tvořila zdání, že je podnikem, jenž není propojen s větší firmou - a tedy má nárok na dotaci, kterou i dostala. Podle Šarocha však byla farma očividně dál silně propojena s Babišovým koncernem Agrofert a cílem změny struktury a vlastníků tak bylo pouze získání dotace, na kterou by firma jinak neměla nárok. Tomu nasvědčuje i to, že se firma po pár letech do koncernu Agrofert vrátila.

Video  Monika Babišová i její bratr Martin Herodes odmítli u soudu v kauze Čapí hnízdo vypovídat.  - TV NOVA Official
Video se připravuje ...

Dianthos ( 18. září 2022 11:06 )

Nepřekvapuje mě, že mu Angličané neuznali americký pilotní průkaz, když neuznávají ani řidičské průkazy. Co ale bránilo Andreji juniorovi, aby si ten průkaz udělal v Británii? Nalétané hodiny a praxi by mu uznali.
Nejspíš to byl jeho zdravotní stav. Nebo nechuť pracovat, když měl za zády tatínkovy majetky.
Pokud nemohl sehnat práci pilota v Evropě, mohl s americkým vzděláním a průkazem létat v USA. Tak veliká země, tolik letadel, jistě by práci našel. Nebo i jinde ve světě. On ale místo toho na jaře 2015 nechal propadnout licenci a už nepracoval. A v létě pak ten záchyt policisty a jeho neadekvátní chování, které ho přivedlo do psychiatrické léčebny.

E M ( 17. září 2022 01:18 )

Nezapomeňte na to, že angláni mu neuznali americký pilotní průkaz, a nevzali jej ani jako druhého pilota... takže něco tam být muselo. Evropské zdravotní podmínky pro piloty jsou z bezpečnostních důvodů docela hlídané, nikdo si to nevezme na triko aby v případě havárky mohl za kupu mrtvých.
Kdyby plesk nebyl podplacenej a byl férovej, tak to připomene, ale to se jim nehodí do krámu, že......

E M ( 17. září 2022 01:13 )

No nějaký důvod pro to, aby nelítal a že angláni mu neuznali americkej pilotní průkaz být musel.

PraPor1 ( 15. září 2022 18:44 )

Babiš běhá po soudech a stíhá koupi pozemku na byty v Lublani za 600 mil. Bude chtít zase dotace?

pindal ( 15. září 2022 18:14 )

Babiše neodsuzuji,nevím na čí popud toto úředníci říkají,jenom se divím,že se nestydí veřejně říkat,že tam jsou na nic.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa