Pátek 8. prosince 2023
Svátek slaví Květoslava, zítra Vratislav
Oblačno, déšť se sněhem -1°C

Zeman, experti i dodavatelé chválí vládu za cenový strop energií: „Vyvážený kompromis“

Aktualizováno -
13. září 2022
14:24
Autor: ČTK - 
13. září 2022
12:52

Cenový strop energií, který v pondělí na svém mimořádném jednání určila vláda, je podle oslovených odborníků relativně dobře zvoleným kompromisem. Odráží na jedné straně potřebný sociální smír a na druhé straně náklady, které toto zastropování přinese. Jde podle nich o dosud největší vládní pomoc s energiemi, která však byla potřeba. Prezident Miloš Zeman limity považuje za přiměřené. Vláda se shodla na zavedení cenového stropu na elektřinu a plyn pro maloodběratele. Strop na silovou elektřinu bez nákladů na distribuci byl stanoven na 6000 korun za megawatthodinu (MWh). Koncový zákazník by spolu s distribucí měl za elektřinu platit zhruba 7000 až 9000 korun za MWh. U plynu by strop měl být stanoven na 3000 korun za MWh.

„Souhlasím s tím, že vláda učinila první krok, a jsem tomu rád,“ řekl Zeman. Domnívá se, že zvolený limit v případě ceny elektřiny je přiměřený. „Uvědomte si, že cena elektřiny na burze byla až 1000 eur (24.500 Kč) a nyní je kolem 600 eur, takže v každém případě regulace této ceny se mně zdá být oprávněná,“ dodala hlava státu. Velkoobchodní cena elektrické energie v pátek podle údajů burzy končila na 496 eurech (12.150 Kč) za MWh, koncem prázdnin vystoupala i na 984 eur (24.100) Kč.

Zeman zopakoval, že je nepřítelem Zelené dohody pro Evropu, kterou pokládá za nebezpečnou utopii. Zahrnuje podle něj i systém obchodování s emisními povolenkami. V EU v srpnu jejich cena vystoupila na rekord, blížila se ke 100 eurům za tunu, nyní cena činí zhruba 70 eur. „Regulace těchto cen, ne-li zrušení samotného institutu emisních povolenek, by rovněž odstranilo to, čemu se říká energetická chudoba,“ dodal Zeman.

„Strop šest korun za kilowatthodinu elektřiny a tři koruny za plyn by mělo znamenat podstatné omezení útrat domácností i malých živnostníků. V závislosti na vývoji cen to znamená nejčastěji úspory v řádu desetitisíců ročně v závislosti na spotřebě. Jedná se přibližně o poloviční ceny, než které by domácnosti platily při aktuálních spotových cenách na burze,“ řekl ČTK analytik XTB Jiří Tyleček.

Ačkoliv Tyleček považuje konkrétní cenový strop za relativně dobře zvolený, negativně hodnotí absenci maximálního odběru elektřiny. „Protože chybí vyšší motivace k úsporám a zároveň státu by mohlo hrozit, že se cenový strop výrazně prodraží,“ uvedl. Opatření ale podle něj přichází pozdě, je zároveň složité se vyznat ve vládní komunikaci. „Z vládních zdrojů jsme se také v posledních měsících dozvídali, že zastropovat ceny elektřiny nelze,“ uvedl Tyleček.

S novým opatřením souhlasí analytik ENA Jiří Gavor. „Je to netržní opatření, ale situace si to zkrátka vynutila. Vláda by byla jednou z mála v Evropě, která by takovou výraznější pomoc neposkytla,“ řekl ČTK Gavor. Aktuální tržní ceny podle něj již přesahují možnost domácností i průmyslu.

Gavor označil stanovený strop za rozumný. Neodpovídá nízkým cenám, na které byli lidé zvyklí dosud, je ale na polovině tržních cen. Energií je podle něj nedostatek, což se odráží právě na vysokých cenách, je potřeba s nimi šetřit. Zavedením cenového stropu bude podle něj zachován sociální smír a podnikatelské aktivity. „Hodnotím to jako vyvážený kompromis,“ uvedl Gavor.

Podle analytika společnosti Cyrrus Víta Hradila se vláda rozhodla jít cestou jednoduchosti. „Jak už to tak ovšem s jednoduchými řešeními bývá, skýtají obrovská rizika a nezbývá než doufat, že si jich byla vláda vědoma a je na ně připravena,“ uvedl Hradil. Cenové stropy podle něj ze své podstaty správnou hodnotu nemají, pro domácnosti v existenční nouzi může být stále příliš vysoko, pro majetné nízko.

Také Hradil kritizuje, že vláda nemotivuje k šetření s energiemi. „Absence jakýchkoliv mechanismů, které by odměňovaly úspory energií, zvyšuje riziko, že energií jednoduše nebude pro všechny dostatek,“ uvedl Hradil. „Zavedení cenových stropů na energie se v budoucnu podle něj může stát také součástí politického, či rovnou populistického, boje. Snadno se tak můžeme dostat do situace, kdy se budou politici před volbami trumfovat v tom, kdo strop sníží níže a prodlouží na delší období, a to bez ohledu na náklady,“ dodal Hradil.

Má to smysl, hodnotí opatření dodavatelé

Také dodavatelé energií zastropování cen energií vítají. Mluvčí innogy Martin Chalupský uvedl, že ztráty, které budou obchodníci generovat, bude hradit stát přes operátora trhu (OTE).

„Pondělní rozhodnutí vlády je očekávané a správné. Už předem jsme si modelovali možné situace a naši experti pracují na řešeních všech jednotlivostí pro koncové zákazníky. Věříme, že vše stihneme. Jde především o nastavení našich IT systémů. V průběhu příštích dnů však musíme ještě analyzovat řadu detailů tak, abychom mohli veškeré efekty vládního rozhodnutí zákazníkům patřičně zohlednit,“ řekl Chalupský.

Zastropování cen podporuje také Pražská energetika (PRE). „Jde o opatření, které má smysl. Určitě se včas připravíme a v plném rozsahu splníme vše, co bude legislativa vyžadovat. Zatím je však obtížné vyjadřovat se k detailům. Potřebujeme počkat na konkrétní vládní nařízení, které vše metodicky upraví,“ řekl dnes mluvčí Karel Hanzelka.

Fixace, které jsou pod cenovým stropem, PRE dodrží. „Pokud má někdo fixovanou cenu nad cenovým stropem, dojde k jejímu odpovídajícímu snížení,“ uvedl Hanzelka. Pražská plynárenská se zatím nebude k opatření vyjadřovat, chce počkat na finální znění nařízení vlády a novely zákona.

Také největší česká energetická společnost ČEZ předpokládá, že odběratelům s fixovanou cenou, která je vyšší než vládou určený strop, tuto cenu sníží právě na vládou stanovenou cenu. Zákazníci, kteří nyní platí nižší cenu, ji budou platit i nadále. ČTK to dnes řekl mluvčí ČEZ Roman Gazdík. Dodal, že firma ale ještě musí počkat na příslušný zákon a prováděcí předpis.

Video  Hádky o drahé energie a jednání EU: V Bruselu s námi vytřeli podlahu, míní Havlíček. Nevím, co v té sektě hulíte, kontroval Síkela  - CNN Prima News / Partie Terezy Tománkové
Video se připravuje ...

nespokojeny ( 13. září 2022 22:11 )

slow_tupec Píšu to Johnovi, dám reagovat, napíšu pod něho a "skočí" to automaticky nakonec (tedy pod Tebe), protože to jsou všechny reakce na jeho příspěvek.
Vše dobré měj se hezky.

nespokojeny ( 13. září 2022 20:09 )

John Johnson Johne, zřejmě si americký občan, starej se o svého dementa.

nespokojeny ( 13. září 2022 20:07 )

maxpax Přesně napsáno.

nespokojeny ( 13. září 2022 20:05 )

Od jara avizují jak připravují, analyzují, prověřují.
Nyní to vyřeší naprosto banálním, jednoduchým řešením, "dotací ze státního rozpočtu". Zaplatíme všichni- navýšíme si dluh. Na jiná řešení si netroufnou.
Nechápu! Vlastně nic. Toto řešení lze vymyslet za 1hodinu.

jajas ( 13. září 2022 19:56 )

Jirik-ta: Chválili se před volbama, takže se musí chválit i po volbách, ať se děje co se děje.....lidi jim přece do toho nebudou kecat, ne?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud