„Konec levné práce.“ Odboráři pod taktovkou Středuly bouří v Praze, chtějí vyšší platy
Do Prahy se dnes sjelo na 2000 odborářů z celé republiky. Na manifestačním mítinku Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) s názvem Proti chudobě řeší složitou situaci, do které se zaměstnanci dostávají v souvislosti se strmě rostoucími cenami energií a zdražujícím zbožím obecně. Žádají jednání ohledně dalšího zvyšování platů. Je nanejvýše pravděpodobné, že předseda ČMKOS Josef Středula dnešní akci bere rovněž jako součást své prezidentské kampaně.
Setkání zahájila místopředsedkyně ČMKOS Radka Sokolová. Ta uvedla, že akce se mimo českých odborářů účastní i zástupci zahraničních odborových organizací, především těch slovenských. Mítink je pravidelnou akcí pořádanou již od roku 2015, poslední dva ročníky však musely být kvůli epidemii covidu-19 zrušeny. Předchozí ročníky nesly název Konec levné práce. Letos podle Sokolové bude cílem akce vyslat politikům jasný vzkaz ohledně rostoucí inflace, rostoucích cen energií a nevěnování dostatečné pozornosti životní situaci pracujících v České republice. Heslem je „konec levné práce.“
„Lidé s bojí, firmy se bojí, neví, co bude. A my si tu situaci uvědomujeme,“ začal svou řeč předseda ČMKOS a prezidentský kandidát Josef Středula. Citoval následně výrok papeže Františka o důležitosti odborů. Vcelku očekávatelně vystavěl svůj projev především na probíhající energetické krizi a vysoké inflaci. Za údajně nezodpovědný přístup k nim kritizoval současnou vládu Petra Fialy. Neodpustil si ani rýpnutí do předsedkyně Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli výroku o dalším svetru na zimu.
„Pamatuji si, když někdo říkal, že do osmi let budeme mzdami na úrovni Rakouska, ale zatím to tak nevypadá. Energie máme výrazně dražší než Švýcarsko, ale mzdově tam nejsme ani zdaleka,“ připomněl Středula známý výrok bývalého prezidenta Václava Klause. Podle Středuly ČMKOS požaduje především snížení DPH, zastropování cen energií, navýšení sociálních dávek a větší podporu firem. V souvislosti s tím připomněl program Antivirus, formou kterého vláda finančně ulevila firmám během koronavirové pandemie. Podobným způsobem by se podle Středuly mělo postupovat i v průběhu energetické krize.
Dlouze se rovněž věnoval problematice minimální mzdy. Ta se zvedla naposledy letos v lednu o tisícikorunu na 16 200 korun. Požadavek na přidání 2000 korun ještě letos kvůli zdražování zveřejnila centrála koncem dubna. Dnes ho Středula zopakoval. Odbory poukazují na to, že čistý nejnižší výdělek je pod hranicí chudoby.
Zaměstnavatelé s vysokým přidáváním nesouhlasí. Připomínají, že náklady rostou. Zmiňují ceny energií či pohonných hmot. Poukazují na to, že s minimální mzdou se navyšuje i zaručená mzda. Ta se vyplácí v osmi stupních podle odbornosti, odpovědnosti a náročnosti práce. Pohybuje se od minimální mzdy do jejího dvojnásobku, tedy teď do 32 400 korun.
Na mítinku se dostali ke slovu také zástupci jednotlivých odborových svazů sdružených pod ČMKOS či ekonomka Ilona Švihlíková.
Místopředseda odborů KOVO: Středulova kampaň a odbory jsou dva různé světy
Místopředseda Odborového svazu KOVO Tomáš Valášek pro Blesk bezprostředně po akci uvedl: „Je to první odborový mítink po třech letech. Myslím si, že jsme předali jasný vzkaz veřejnosti a hlavně vládě, co se bude dít v příštích měsících. Buďto se něčím z toho společného požadavku bude vláda řídit, nebo nám nezbude než vyjít daleko častěji do ulic, jak tomu bylo před mnoha lety.“
„Myslím si, že máme šanci, že nás vláda vyslyší. Hlavně chceme jednat u stolu. Takto jsme jednali už dlouhé měsíce, chceme jednat znovu u stolu, ale bohužel jste sami viděli, že asi bude potřeba vyjít do ulic,“ nastínil plán dalšího jednání s vládou Valášek.
Prezidentská kampaň předsedy ČMKOS Josefa Středuly a jeho aktivita v odborech, kam spadá i dnešní mítink, jsou podle Valáška dvěma oddělenými světy. „Každý má právo na svůj názor. Někdo to v tom vidět může, ale podobné mítinky děláme už od roku 2015, kdy o nějaké prezidentské kandidatuře nikdo ani neuvažoval,“ dodává.
„Jako konfederace jsme otevření tomu sdružovat co nejvíce odborových svazů. Rozrůstáme se, jednotlivých organizací už pod sebou máme přes třicet. Rádi uvítáme další odboráře, kteří se chtějí spojit a mít kolektivně větší sílu,“ uzavřel rozhovor Valášek s tím, že se příští rok odborářů v Karlíně snad sejde ještě více.
Kecám...oprava....na takovou mzdu nedosáhnou dvě třetiny obyvatel.....