Středa 4. října 2023
Svátek slaví František, zítra Eliška
Oblačno 18°C

Rakušan: Čechy chápu, nežiju v paláci a Síkela musí líp komunikovat. Vládu hájil a prozradil novinku

Autor: for - 
4. září 2022
12:33

Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) se musí jeho kolega z kabinetu naučit lépe komunikovat s veřejností. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) podle něj má řešení energetické krize a umí tyto kroky vysvětlovat, jen ne adekvátně veřejnosti a médiím. Zdůraznil, že vláda dělá vše proto, aby Češi krizi ustáli, a vadí mu šíření strachu a přenášení příčin krize. Tím se lehce opřel i do svolavatelů sobotní demonstrace, které zkritizoval i šéf vlády Petr Fiala (ODS). V diskuzním pořadu Partie na TV Prima zmínil i jeden z kroků v boji proti energetické krizi. 

O energetické krizi, ale i o masivní demonstraci na Václavském náměstí debatovali ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) a předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala v pořadu Partie. V sobotu se v pražském centru sešlo odhadem 70 tisíc lidí, kteří mj. kritizovali současnou vládu.

Rakušan: Nežiju v paláci, vnímám, co se děje. Uznává ale chyby

V projevech řečníků byla podle předsedy vlády cítit náklonost v Rusku, což svolavatelům premiér vytknul. „Interpretace událostí, které jsem já měl zatím možnost vidět, ukazují na silně proruské postoje, a podle mě to neodpovídá tomu, co jsou zájmy České republiky a našich občanů,“ řekl novinářům Petr Fiala (ODS). Tímto vyjádřením ale účastníky pobouřil, jak se zmínilo na televizi Prima. 

Podle Rakušana ale Fiala jasně mířil na pořadatele a opřel se do nich také. „Lidé podlehnou tomu, že někdo úmyslně živí strach. A v této zemi rozhodně nebude nikdo, komu by vláda nechtěla nebo by mu nebyla ochotná pomoct,“ reagoval na demonstraci a na to, že se jí účastnila i opoziční strana SPD. „Nežiju v paláci a mimo lidi, jsem člověk, který má sousedy a který vyrostl v paneláku a vnímám atmosféru mezi lidmi,“ dodal.

Předseda poslaneckého klubu SPD se ohradil a zdůraznil, že jeho hnutí nebylo mezi svolavateli a navíc zde odmítnul vystoupit přítomný poslanec Jiří Kobza. „Hnutí SPD se ztotožňuje s lidmi, kteří tam byli dole u pódia. Zazněly tam nesmysly, třeba že máme vystoupit z OSN a s tím se neztotožňujeme,“ komentoval. 

Protivládní demonstrace na Václavském náměstí. (3. září 2022) Protivládní demonstrace na Václavském náměstí. (3. září 2022) | Aktu.cz

Se všemi řečníky se neshoduje ani místopředsedkyně Sněmovny Jana Mračková Vildumetzová (ANO), která to uvedla v druhé části pořadu. „Vyjádření pana Fialy považuji za nešťastné,“ dodala. Mírně kriticky se vyjádřil i hejtman Libereckého kraje Martin Půta (Starostové za Liberecký kraj), který podotknul, že nelze ignorovat občana, který jede hodiny autobusem, aby vyjádřili své obavy, a nelze je škatulkovat k pořadatelům. 

Pomůže vládě lepší komunikace?

Během první části pořadu se řečníci obsáhleji dotkli energetické krize. Radim Fiala podotkul, že řešení měla mít vláda už dávno i vzhledem k tomu, že se tím zabývá přes půl roku. Nevěří také, že by v pátek na celoevropském jednání o energiích došly státy k jednotné shodě. „Každá země má různý energetický mix a vyrábí je různými zdroji a za jiné peníze. Nemohou se shodnout,“ věří. Rakušana tepal také za to, že sice tvrdí, že nechce ruský plyn, a přitom jej obchoduje od Německa. „Je to jen demokratizovaný plyn.“ 

Rakušan vládu hájil a uvedl, že společně s ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem (ODS) připravují legislativní řešení toho, jak se na národní úrovni dohodnout. Dodal, že jsme v energetické válce, a musí se tak hledat celoevropská řešení.  Z místních řešení chce kabinet například novelou energetického zákona zabránit obchodníkům s energiemi, aby mohli zákazníkům bez omezení zvyšovat zálohy. 

Ministr vnitra nicméně uznal, že vidí chyby především v komunikaci ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN) a vytknul mu to. „Síkela musí lépe komunikovat a ty nápady přehledněji přenášet do médií a veřejnosti a to jsem na jednání K5 uznal, že má rezervy,“ uvedl v pořadu Partie. Slíbil lepší kampaň pro lidi. 

Do Síkely se v druhé části pořadu opřela i Mračková Vildumetzová. Stejně jako i jiní kritici zmínila, že se mělo s řešením a se svoláním summitu přijít mnohem dříve.

O pomalejším tempu nedávno hovořil pro Blesk Zprávy i předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), který objektivně hovořil o tom, že je kabinet opravdu v něčem pomalejší a nejspíše podcenil fakt, že Evropě trvá mnohem déle přijmout jistá řešení, než třeba Rusku, kde stačí mávnutí prezidenta Vladimíra Putina. Vysvětlil v tomhle ohledu, že prostě žijeme ve slušné společnosti a demokratické zemi, kde se musí návhry řešení odborně a politicky prodiskutovat. 

Podobně mluvil v druhé části pořadu na TV Prima i hejtman a předseda Asociace krajů Martin Kuba (ODS), který stejně tak poznamenal, že trvá déle udělat adekvátní nadnárodní řešení. „A to nenosím jenom stranické tričko,“ odtušil. 

Rakušan v pořadu Partie téma energetické krize uzavřel tím, že vláda prostě chce dbát na to, abychom byli v bezpečí a abychom nebyli závislí na Rusku - k čemuž podle něj svolavatelé demonstrace vyzývali. „Tahle vláda nenechá lidi v nouzi. Definujeme ohrožené skupiny, kterým se pomůže automaticky,“ dodal s tím, že se hlavně nesmí strašit a nemají se hledat příčiny krize tam, kde nejsou.  

Video  Epicentrum - Miloš Vystrčil  - Nikola Forejtová
Video se připravuje ...

 

pindal ( 6. září 2022 14:38 )

Ještě,že ti soudruzi ty paneláky postavili,jinak by byli s Fialou,asi bezdomovci.

prochaskanamoste ( 4. září 2022 23:00 )

Náhodou EU hlavní Signalista vyslal veledůležitý signál Puťkovi. Hele, Putine, ten plný Václavák, kde je hafo lidí z celé republiky a chtějí demisi vlády, zajištění energií a vymetení zlořádů z české TV, to jsou všechno tvoji lidi, jsou to hajzlíci pro ruský, nechtějí se s vámi, Rusy, hádat, chtějí od vás plyn, jako dřív a za dobrý ceny. Tak to si udělal školník opravdu sám sobě medvědí službu.

prochaskanamoste ( 4. září 2022 22:32 )

Nevím, proč kdekdo mele dokola, že nesouhlasí se vším, co bylo na pódiu řečeno! To je přeci jasnička, tak to bude v demokracii vždy. Důležité je do začátku táhnout za jeden provaz a nuance řešit u voleb, lidi už si s tím poradí a zvolí. Jen potřebujou mít hafo informací, aby měli z čeho vycházet.

buban ( 4. září 2022 20:51 )

To naidka: Fiala by měl hlavně padnout na dno-aby mu došlo,že rozkládáním rukama a vysíláním signálů ničeho nedosáhne.Ovšem to je přesně to,co současní hybatelé potřebují-kašpárka,který je rád,že se nikdo nezajímá o neZiskovku jeho syna.

buban ( 4. září 2022 20:29 )

Jj, Rakušan-to je ten odborník z té "nezkorumpované" pětikolky. A že jej nezajímá,jak se bezpracně živí potomci některých politiků?Třeba jeden,který se svou neZiskovkou za práva barmských žen docela slušně sosal státní rozpočet?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud