Pondělí 22. dubna 2024
Svátek slaví Evženie, zítra Vojtěch
Oblačno 7°C

Opoziční ANO vyvolá hlasování o nedůvěře Fialově vládě, i kvůli Mlejnkovi. Zřejmě ale neuspějí

Aktualizováno -
25. srpna 2022
22:05
Autor: ČTK - 
25. srpna 2022
21:45

Poslanci opozičního hnutí ANO vyvolají ve Sněmovně jednání k vyslovení nedůvěry koaliční vládě premiéra Petra Fialy (ODS). Po dnešním jednání klubu to novinářům řekla jeho předsedkyně Alena Schillerová. Důvodem je aféra kolem kontaktů nového ředitele civilní rozvědky Petra Mlejnka s podnikatelem Michalem Redlem obviněným v korupčním případu Dozimetr a složitá hospodářská situace, kterou kabinet podle zástupců ANO neřeší. Vzhledem ke sněmovní koaliční většině je pravděpodobné, že pokus o vyslovení nedůvěry kabinetu nebude úspěšný.

Podnět k vyslovení nedůvěry vládě musí podepsat nejméně 50 poslanců. Klub ANO čítá 72 členů. Schillerová uvedla, že pod žádostí je zatím více než 40 podpisů poslanců, kteří se účastnili jednání frakce. Další podpisy očekává v pátek a předpokládá, že se podepíšou i poslanci SPD. Žádost o svolání schůze chce klub podat co možná nejdříve. Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ji pak musí svolat podle jednacího řádu neprodleně.

„Není možné zavírat oči před tím, že v čele jedné z nejdůležitějších zpravodajských jednotek stojí nedůvěrný člověk, že ho tam protlačil ministr vnitra (Vít Rakušan), který je současně šéfem hnutí STAN zmítaného jednou kauzou za druhou,“ řekla Schillerová. Ministerský předseda podle ní „strká hlavu do písku a snaží se celou kauzou promlčet“.

Místopředseda Sněmovny za ANO Karel Havlíček poukázal na strmý růst cen plynu a elektřiny, přičemž vládní opatření podle něho budou mít jen minimální dopad na domácnosti a prakticky žádný dopad na živnosti a firmy. „My jsme skutečně dnes nejhorší v celé Evropské unii ve smyslu podpory,“ uvedl.

Představitelé hnutí ANO dříve slibovali, že v době českého předsednictví v Radě Evropské unie se vládě vyslovit důvěru nepokusí. Předseda hnutí Andrej Babiš k tomu ale již dříve řekl, že skandál kolem ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace Mlejnka nemá obdoby. Podle Havlíčka se od té doby změnila řada věcí i vzhledem k energetické krizi a podle něho nedostatečným vládním opatřením.

K tomu, aby kabinet padl, musí se pro nedůvěru vyslovit nadpoloviční většina všech poslanců, tedy nejméně 101. Opoziční ANO a SPD mají v plné sestavě 92 hlasů. Koaliční tábor ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů má 108 hlasů.

Z dosavadních 16 pokusů o vyslovení nedůvěry vládě uspěl zatím pouze jeden v březnu 2009. K opozici se při hlasování o vládě Mirka Topolánka v době českého předsednictví EU připojili čtyři koaliční poslanci, takže získala potřebných 101 ze 197 hlasů. V minulém volebním období odolal Babišův menšinový kabinet třem hlasováním o vyslovení nedůvěry.

Video  Příchod Mlejnka na bezpečnostní výbor  - Blesk/Nikola Forejtová
Video se připravuje ...

roxin ( 26. srpna 2022 15:39 )

To je možné že zákon neukládá že by měl mít prověrku PŘED uvedením do funkce, ale ve vykonávání funkce ji mít musí protože je šéfem rozvědky ČR a prověřovat ho mají jeho podřízení, dělal si z toho legraci redaktor na novinkách.

Jirik-ta ( 26. srpna 2022 14:51 )

Jirik-ta ( 26. srpna 2022 14:51 )

Jirik-ta ( 26. srpna 2022 14:50 )

on to tak nemyslel

Jirik-ta ( 26. srpna 2022 14:49 )

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa